Akinu kartonové škrabadlo

kočka leží na kartonovém škrabadle

Každá kočka je od přírody vybavena ostrými drápky, které potřebuje k lovu a obraně. Velmi užitečné jí jsou například ke šplhání po stromech, či pokud chce třeba vyskočit na něco vysokého. Kočičí drápky však neustále dorůstají.

Pravidelné obrušování drápků je proto u koček běžnou záležitostí, je to pro ně pudová záležitost a nedá se nikterak odnaučit.
Kočky, které jsou většinu dne venku si obrušují drápky o zem či o kůru stromů. Pokud ale máte kočičku doma, také si potřebuje někde obrousit své drápky. Pokud nechcete přijít o oblíbené křeslo či gauč je potřeba kočce pořídit vhodné škrabadlo. Kočka je naštěstí velice inteligentní zvíře a snadno ji naučíte, že jsou místa, kde si drápky brousit může a kde naopak nesmí.

Malé a skladné

Pokud máte malý byt, kde o sebe pomalu zakopáváte, bude pro vás ideální škrabadlo, které vám nezabere moc prostoru.

Kartonové škrabadlo z vlnité lepenky může být řešením, jelikož je malé, lehké a velmi skladné. Vaše kočička si na něm obrousí drápky a vy se budete moci kochat krásným, nezničeným nábytkem. Díky velmi lehké hmotnosti můžete škrabadlo stěhovat různě po bytě, nebo v případě potřeby schovat do skříně, či pod postel. 

Výhodou je, že pokud je toto škrabadlo již opotřebované, můžete ho vyhodit do kontejneru s papírem pro následnou recyklaci.


Na kartonovém škrabadle si kočička obrousí své drápky a možná na něm bude ráda i podřimovat jako náš Mur.
Ne každá kočka ovšem hned o nové škrabadlo projeví zájem. Často je to přesně tak, že nejeví zájem žádný… proto doporučujeme na škrabadlo pověsit oblíbenou hračku, což může být nějaký balonek či peříčko. Případně škrabadlo provonět šantou kočičí, či kozlíkem.

Když škrabadlo nestačí

Kartonové škrabadlo je vhodné pro všechny rasy koček. Leckdy se ale stává, že kočce nestačí ani takovéto pravidelné obrušování a drápky přerostou. V té chvíli je potřeba drápky zastřihnout. Drápky je potřeba stříhat kvalitními nůžkami tak, abyste kočku nestřihli až do lůžka.
Na stříhání drápků je nejdůležitější uklidnit kočku a dobře ji uchopit. Někdy je třeba pomoc i další osoby, protože kočky stříhání drápků dvakrát nemusejí. Pokud se bojíte kočku stříhat sami nebo se moc brání, je lepší požádat o pomoc veterináře. Veterinář vám navíc u prvního stříhání drápků, vše vysvětlí a předvede jak na to.


Víte, že drápky mají ale i jednu další funkci? Slouží totiž k označování teritoria – jednak jimi kočky umí vytvořit optickou značku a jednak i značku pachovou, protože na polštářcích tlapek jsou potní žlázky.

Za tým Akinu, Janča

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie