Jak se zbavit blech

kolie ve vaně má položenou hlavu na Akinu ručníku a vedle stojí antiparazitní šampon

„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ – znáte tuto filmovou hlášku? Určitě ano, ale jak to vlastně doopravdy je a jak se blech účinně zbavit?

Právě přichází období, kdy začínají být více aktivní klíšťata, a to pro mnohé z nás znamená nákup vhodných antiparazitik. Ovšem s blechami je to o trochu složitější. Ty nejsou aktivní jen v teplých dnech, ale i v zimě, a právě proto je potřeba zvířátka preventivně proti těmto parazitům chránit.

Nejprve trocha teorie

Popsaných druhů blech je až 2 500 a jen u nás máme 90 druhů těchto potvůrek. Co mají společné? Pijí nám krev, ano nejen našim mazlíčkům, kteří si je snadno mohou přinést z venku či po kontaktu s jiným zvířetem, ale stejně tak snadno může blecha skočit i na nás. Naše krev jim totiž moc chutná.

  • Blecha se živí krví svých hostitelů, (z 95% se jedná o savce)
  • velmi rychle se rozmnožuje
  • bez potravy vydrží až několik týdnů
  • vyskočí do výšky téměř 20 cm a doskočí do vzdálenosti asi 35 cm.

Blecha je malá asi tak 1 – 8 mm a může být žlutá, černá či hnědá. Tělo je zploštělé s charakteristicky dlouhým druhým a třetím párem končetin. Délka života jedné blechy trvá několik měsíců až 3 roky.

Jak poznáte, že máte doma blechy?

Velmi snadno. Často a dlouze se totiž váš mazlíček bude drbat a okusovat se, čímž se snaží blech zbavit. Po bližším zkoumání zvířecího kožíšku můžete kromě blech, také nalézt malé černé kuličky. To jsou vlastně bleší výtrusy potravy, kterou nestačily strávit.

Kde blechu najdete? – zvířátkům se nejčastěji usadí v tříslech či na hřbetě, zkrátka tam, kam si špatně dosáhnou.

Jak se zbavit blech?

Blechy se velmi rychle rozmnožují, a tak není čas otálet. Pokud váš mazlíček již blechy má, je potřeba použít antiparazitní šampon a blechy vyčesat hřebenem. Poté, co vyberete dospělé blechy, je potřeba vybrat ze srsti i bleší trus s vajíčky. Potom je čas nasadit obojek či pipetku. Když má domácí zvířátko blechy, bývá zvykem, že je zamořené i prostředí. To znamená, že se blechy mohou nacházet v pelíšku, na koberci, gauči či podlaze. Pro odblešení vašeho bytu doporučujeme přípravek Bio Kill, který je určen pouze pro prostředí. Působí také proti mouchám, komárům, mravencům a dalším.

Důležitá je prevence – abyste předešli napadení blechami, používejte pravidelně antiparazitní přípravky pro psy či kočky. Pro dlouhodobou ochranu můžete použít obojky proti parazitům a pokud nechcete, aby váš mazlíček měl další obojek, zvolit můžete spot-on. Výběr je zcela na vás, jen je třeba dát pozor, které přípravky jsou určeny pro psy, a které pro kočky. 

Některé blechy bohužel mohou přenášet závažné nemoci jako je třeba mor či skvrnitý tyfus. Jsou také přenašeči některých tasemnic, proto je potřeba mazlíčka po napadení blechami řádně odčervit.

Co ještě blechy odpuzuje?

Blechy, ale i klíšťata odpuzuje rozmarýn, levandule, cedr, máta, šalvěj, tea tree a spoustu dalších nám vonících rostlinek, avšak parazity přímo odpuzují. Můžete si z nich vyrobit přírodní repelenty či esenciální oleje, které pomohou chránit vašeho mazlíčka i domácnost. Jsou ale vhodné spíše pro psy či lidi, protože čistotné kočky by si olej či repelent snadno slízaly.

Odblešení zvířat a domácnosti je běh na dlouhou trať – nepodceňujme tedy prevenci. Co se u vás projevilo jako nejúčinnější ochrana proti parazitům? Podělte se s námi.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie