Proč kočky okusují rostliny?
Pojídání rostlin je pro kočky přirozeným chováním. Podporují tak vylučování chlupů, které se jim do žaludku dostávají při olizování a čištění srsti. Zatímco kočky s přístupem ven si nejraději dají trávu, vnitřní kočky tuto možnost nemají, a tak se často uchýlí k pojídání pokojových rostlin.
Tip: Pokud vaši domácí kočku přitahují pokojové rostliny, zkuste jí pořídit její vlastní květináč, do kterého zasadíte bezpečné rostliny - třeba kočičí trávu, šantu, kozlík lékařský, meduňku, šalvěj nebo tymián. Radost jí můžete udělat také hračkou s kozlíkem lékařským nebo kočičí hračkou s šantou.
Příznaky otravy a první pomoc
Po pozření jedovaté rostliny se u kočky může otrava dostavit do 20 minut nebo se může projevit třeba až po 4 hodinách. Jaké jsou typické příznaky otravy?
- slinění, pěna u tlamy
- dávení, zvracení
- ztížené dýchání a polykání
- průjem, křeče
- třes, slabost
- ztráta koordinace
- rozšířené zorničky
Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela jedovatou rostlinu, okamžitě kontaktujte svého veterináře a zahajte první pomoc - vytáhněte zbytky rostliny z tlamy a poté ji vypláchněte vodou nebo mlékem. Při otoku tlamičky je nutné zabezpečit průchodnost dýchacích cest. Veterinární lékař zpravidla vyvolá zvracení, podá živočišné uhlí a postará se o rehydrataci vašeho miláčka.
Tip: Pro kočky může být nebezpečné nejen okusování listů jedovatých rostlin, ale také pití vody z misky pod květináčem. Obtíže může způsobit hnojivo, ale také samotná rostlina, jejíž kořeny mohou být také toxické. V kočičí domácnosti je proto důležité mít květináče v obalech, nikoliv na miskách.
Jaké rostliny jsou pro kočky jedovaté?
Zvláště nebezpečné jsou pro kočky rostliny z čeledi áronovité, které se jakožto původně tropické rostliny pěstují jako pokojové. Obsahují ve svých pletivech šťavelany (drobné jehličky krystalů) poškozující sliznice a způsobující otoky. Jedná se o:
- difenbachii
- filodendron
- monsteru
- kalu
- aglaeonemu
- anturium
Zástupci z čeledi pryšcovité zase obsahují ve svých mléčnicích kyanogenní sloučeniny, alkaloidy a terpeny, které jsou toxické, způsobují poškození zraku a dráždí sliznice. Mezi pryšcovité patří:
- všechny druhy pryšců
- vánoční hvězda
Velmi nebezpečné mohou být všechny jarní rostliny z čeledi liliovité a amarylkovité. Nejvíce toxicá je jejich cibule, ale pro kočky je nebezpečné jak okusování jejich listů, tak pití vody z vázy, ve které se nacházejí. Patří k nim:
- tulipány
- hyacinty
- modřence
- konvalinky
- ocúny
- křivatce
- narcis
- sněženka
- bledule
- lilie
- denivky
Vážnou otravu může vyvolat i:
- azalka
- rododendron
- oleandr
- kosatec
Další běžné doma pěstované rostliny, které jsou pro kočky jedovaté:
- aloe vera
- begonie
- břečťan
- dracena
- fikus benjamin
- brambořík
- pelargonie
- rajčata
- tchýnin jazyk
- orchidej
- tis
- zerav
- agave
- oleandr
- hortenzie
Časté dotazy:
Je orchidej jedovatá pro kočky?
Ano. Jedovaté jsou celé rostliny, toxické látky dokážou kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobuje akutní selhání ledvin. Otrava se projevuje sliněním, případně zvracením, dezorientací, případným otokem končetin, zhoršenou pohyblivostí. Postupně se zhoršuje dýchání a v nejhorších případech úhynem v křečích. Při lehčích otravách selhávají ledviny pomaleji, kočka nežere, je apatická, nemočí nebo jen málo.
Je monstera jedovatá pro kočky?
Ano. Příznaky otravy jsou nadměrné slinění, zvracení, průjem a potíže s polykáním.
Je dracena jedovatá pro kočky?
Ano, při poškození vylučuje saponiny, které jsou jedovaté. Kontakt s mízou může způsobit podráždění sliznice, v nejhorším případě vede k průjmům a zvracení, křečím, třesu, zvýšenému slinění a poruchám pohybu a rovnováhy.
Je fíkus jedovatý pro kočky?
Ano. Typickými příznaky otravy je podráždění sliznice, zvracení a průjem.
Je tulipán jedovatý pro kočky?
Ano. Především jeho cibule, ale potíže může způsobit o pojídání listů nebo pití vody, ve které jsou řezané tulipány.
Je kala jedovatá pro kočky?
Ano. Kala a další rostliny z čeledi áronovité způsobují otravu, která se projeví obvykle do 4 hodin po pozření jako podráždění dutiny ústní, třesením hlavou, sliněním, případnými otoky sliznic, zhoršeným dýcháním a polykáním. Citlivější jedinci mohou zvracet, mít průjem, mohou se objevit arytmie, kóma a v krajních případech i úhyn.
Je růže jedovatá pro kočky?
Ne.
Je juka jedovatá pro kočky?
Ano. Stejně jako aloe vera či dracena obsahuje saponiny. Otrava se projevuje sliněním, zvracením, průjmem a apatií.
Je hyacint jedovatý pro kočky?
Ano. Především jeho cibule, ale potíže může způsobit o pojídání listů nebo pití vody, ve které jsou řezané tulipány.