Analýza kompletních krmiv: Obsahují dostatek minerálů?

ležící pes u misky a psí granule

Správná výživa je základem úspěšného chovu psů a koček. Odvíjí se od ní kondice a celkový zdravotní stav zvířete. Proto je velmi důležité zajistit svým mazlíčkům stravu s vyváženým poměrem živin dle jejich momentálního věku či zdravotního stavu. Správné krmivo musí zajistit dostatečný příjem energie, bílkovin, minerálů a vitamínů. Použití kompletních krmných směsí je pohodlné a praktické, ale obsahují kompletní krmiva skutečně vše, co naši mazlíčci potřebují?

Analýza 13 kompletních krmiv

Jako majitelka psa i kočky a studentka chemie na vysoké škole jsem se rozhodla v rámci své bakalářské práce zjistit, zda kompletní krmiva skutečně obsahují dostatek minerálů a zda nejsou kontaminována rizikovými prvky. Analýza proběhla na 13 vzorcích krmiv určených pro psy a kočky, z toho bylo pět vzorků poskytnuto firmou Akinu. Byly to vzorky Akinu VITALITY dog adult small, dog adult hypoallergic, dog puppy large, dog adult medium a sterilised cat. 

Ve vzorcích jsem stanovovala koncentrace 10 nutričně významných prvků (fosforu, hořčíku, vápníku, sodíku, draslíku, železa, manganu, zinku, kobaltu a mědi). Velmi mě překvapilo, že některá superprémiová krmiva nesplnila doporučená množství minerálů — např. obsahovala jen 12,5 % požadovaného množství mědi. Zdá se, že vysoká cena nezaručuje kvalitu krmiva.

Jak v analýze dopadla kompletní krmiva Akinu?

Velmi dobře dopadla právě krmiva od firmy Akinu. Žádný z pěti vzorků nepřekročil maximální přípustné hodnoty pro toxické kovy (kadmium, olovo a rtuť). Tyto vzorky naopak obsahovaly vysoké koncentrace prospěšných prvků. Nebyly nalezeny žádné velké nedostatky, naopak si vedly o poznání lépe než vzorky od konkurenčních firem, jejichž cena je přinejmenším dvojnásobná. Například v porovnání s nejdražším krmivem obsahovala krmiva od firmy Akinu 9 krát vyšší množství mikroprvků (mědi, železa, manganu a zinku).

Kvalitní krmivo = vyvážený přísun živin

Byla jsem překvapená, jak moc se mohou od sebe krmiva lišit, a že některá kompletní krmiva zvířeti nezajišťují kompletní přísun živin. Tento nedostatečný přísun minerálů se může negativně podepsat na zdraví zvířete. Na druhou stranu, pokud zvíře krmíte kvalitním a vyváženým krmivem, tak již není potřeba do stravy přidávat minerální látky ve formě potravinových doplňků. Vysoká suplementace některých prvku může totiž zvířeti také ublížit.

My děkujeme Janě za její práci a budeme se snažit i nadále nabízet to nejlepší pro všechny mazlíčky.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie