Co je to Treibball?

pes na louce hraje treibball

Treibball je relativně nový kynologický sport, u kterého jde nejen o rychlost a přesnost psa, ale také o ovladatelnost a souhru se psovodem.

Treibball je stále ještě relativně mladým kynologickým sportem, který vymyslel Jan Nijboer, Nizozemec žijící v Německu. Domníval se, že ovčáckým a honáckým psům chybí ke spokojenosti a vyrovnanosti jejich původní práce s dobytkem, kterou dnes již prakticky všude vytlačily ohrady s elektrickým proudem.

Dlouho se zabýval myšlenkou na jednoduchou a snadno dostupnou alternativu jejich původní práce. Pomohla mu náhoda – v televizním pořadu viděl dva psy hrající fotbal s gymnastickým míčem. Napadlo ho, že skupina gymnastických míčů by mohla být alternativou stáda, které by psi mohli „nahánět“ do brány. Někdy je treibball chybně označován jako náhrada pasení. Je zde celá řada diferencí, proto se nejedná o náhradu, ale alternativu.

Jan Nijboer svoji myšlenku postupně rozpracoval až na úroveň závodního sportu pro různé výkonnostní třídy. S vyšší třídou roste počet míčů, který má pes dopravit do brány, i vzdálenost, na kterou pracuje.

Míče jsou seskupeny do tvaru pyramidy a pes musí zahájit práci vrcholovým míčem.

Jak vypadá práce psa na závodech v nejvyšší třídě můžete vidět na tomto videu.

Treibball je sport širokých možností vhodný pro různá plemena psů a psovody různého věku. V tréninku i na závodech se setkávají psovodi, mezi nimiž je věkový rozdíl více než 60 let. Přesto mohou všichni dělat tento sport naplno, aniž by své psy omezovali ve výkonu, jak tomu u většiny jiných „akčních“ psích sportů bývá.

Také vás tento nový psí sport zaujal?
Pak navštivte PESOPARK Uhříněves, kde se vás ujmou sympatičtí manželé Stoklasovi, kteří za sebou mají již mnoho sportovních úspěchů jak u nás v republice, tak v zahraničí.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie