Co nenechat bez dozoru na vánočním stole?

pes u vánočního stromku má na hlavě třásně

Vánoční svátky společně trávíme se svými nejbližšími, díváme se na pohádky, rozdáváme dárky a jíme... Co si budeme povídat, kapr, řízky, klobásy, tuny bramborového salátu, a hlavně bezpočet vánočního cukroví nesmí na Vánoce chybět. Ovšem pokud s námi žijí mazlíčci v jedné domácnosti, je potřeba dávat pozor, aby omylem nepozřeli něco, co by jim nemuselo udělat nejlépe. 

Vánoce jsou svátky klidu a pohody, nezničme si je trávicími potížemi mazlíčků či dokonce návštěvou veterináře.

Vánoční stůl a vánočně vyzdobená domácnost ale představuje mnohem více nástrah než pouhé lidské potraviny. Pojďme se na všechny společně podívat.

Pozor na lidské jídlo

Jídlo, které o vánočních svátcích konzumujeme, je pro zvířátka velmi nezdravé. Především vánoční cukroví obsahuje velké množství cukru, tuku, čokolády a rozinek, které jsou pro psy i kočky velmi škodlivé. Zkuste svým mazlíčkům upéci jejich vlastní cukroví, které je pro ně mnohem zdravější a bude jim moc a moc chutnat. Naše osvědčené recepty jsme sepsali do článku „4+1 vánočních receptů na cukroví pro psy i kočky“.

Zvířecí trávení může rozhodit i cokoli slaného či kořeněného

Pokud chcete svým mazlíčkům také o Vánocích zpestřit jídelníček, nedávejte jim „výjimečně“ řízek či kapra, po kterém jim bude s největší pravděpodobností špatně. Dejte přednost konzervám, které jsou zdravé, výživné a skvěle si na nich pochutnají.

Otrava jmelím

Pokud jste si přinesli jmelí z lesa, případné okousání větviček či pozření několika málo bobulí nezpůsobí mazlíčkovi velké obtíže. Ovšem pokud máte jmelí z obchodu, je potřeba vědět, že takové jmelí je chemicky upravené a velmi jedovaté. Proto pokud víte, že váš miláček jmelí pozřel, dejte mu 3% peroxid vodíku stříkačkou do tlamičky (přesné dávkování vám poradí veterinární lékař). To vyvolá zvracení. Pokud peroxid nestihnete podat do jedné hodiny od konzumace jmelí, zavolejte ihned svému veterinárnímu lékaři.

Pozor na domácnost

Naše byty jsou ve vánočním období provoněné čerstvě upečeným cukrovím a hořícími svíčkami, okna jsou nazdobená a v každém pokoji vánoční výzdoba. Je to asi nejkrásnější období z celého roku, co říkáte? Pro mazlíčky to ale může být nebezpečné.

Hořící svíčky – Mazlíčci si od nich udržují přirozený odstup. Ovšem existuje tady riziko, že hořící svíčku omylem shodí, či si zapálí ocas nebo jinou část těla. Proto doporučujeme umístit hořící svíčky či adventní věnec do vyšších míst, kam se mazlíčci jen tak snadno nedostanou. Určitě tyto malé ohníčky ale nenechávejte nikdy bez dozoru.

František – Toho také umístěte raději do bezpečnějších míst, aby se k němu mazlíčci snadno nedostali. Dejte také pozor na to, abyste pravidelně větrali – přeci jenom mají zvířátka citlivější čumáček.

Stromeček – U stromečku je nejdůležitější zajistit stabilitu správným stojanem. Poté co jej nazdobíte, sledujte svého mazlíčka, jak na něj reaguje. Pokaždé, když bude chtít něco uloupit či projeví zájem si se stromečkem nějak pohrát, dejte mazlíčkovi najevo, že nesmí. Poté co uposlechne, ho nezapomeňte odměnit dobrým pamlskem. Určitě ho ale nenechávejte se stromečkem bez dozoru.

Tip: Pejsci se rádi o stromeček chodí drbat a kočičky si o něj rády brousí drápky. Zkuste ještě zvýšit stabilitu stromečku tím, že jej pomocí provázku přivážete ke zdi nebo ke stropu. 

Svítící vánoční řetězy a dekorace – Obzvláště jsou oblíbené u koťat či koček, kterým se světýlka velice líbí a chtějí si s nimi hrát. Psům se také líbí, je tedy proto potřeba dávat pozor, aby řetěz mazlíčci neprokousli a neměli úraz elektrickým proudem.

Ozdoby - Pozor na skleněné i jiné křehké ozdoby, střepy sice přinášejí štěstí, ale v případě, že si mazlíček o nějaký způsobí řeznou ránu, štěstí nikomu nepřinesou. Takové rány se dlouho hojí a pokud jsou hlubší, často se zanítí a hojení pak trvá několik týdnů nebo i měsíců. 

Mnozí zdobí svůj stromeček čokoládovými figurkami. Na ty také pozor, protože čokoláda je pro psy i kočky toxická.

Závěrem

Tento článek jsme napsali na základě vlastních zkušeností. Nejvíce je potřeba vše ohlídat a zabezpečit hlavně v době, kdy jsou mazlíčci mladí a zvědaví. Teď je většina našich akiňáckých parťáků již dospělá a rozumná, a tak si užíváme krásnou, klidnou a ničím nerušenou vánoční pohodu.

Jak to máte vy? Máte doma pohodu nebo musíte vše schovat a zabezpečit? Podělte se s námi o vaše vánoční příhody.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie