Kočky a horko: Jak se o kočku starat v tropických teplotách?

kočka pije tekoucí vodu

Kočky horko přece milují! Je tedy možné, aby se někdy přehřály? Ano, je. Zjistěte, kdy kočce hrozí přehřátí, jak jí ochladit a jak přehřátí předcházet.

Kočka v horku

Kočky teplo milují. I v těch největších vedrech mají tendenci se vyhřívat přímo na sluníčku a málokdy budou vyhledávat chladnější místa. Obecně tedy platí, že když necháte kočku vyhřívat se na parapetu, žádné výrazné nebezpečí přehřátí organismu jí nehrozí a sama se zvládne chladit mimo jiné i pravidelným mytím.

Pozor: Koťata, starší a nemocné kočky jsou na teploty citlivější než zdravé dospělé kočky a mohou horka snášet výrazně hůře. Proto je potřeba jim v horku věnovat zvýšenou pozornost a přehřátí předcházet.

Potí se kočka?

Kočka se potí, ale jen minimálně. Stejně jako to lidské — i kočičí pocení má za úkol snižovat zvýšenou teplotu organismu. K pocení dochází u koček především na čtyřech místech jejího těla — na čumáku, konečníku, polštářcích tlapek a na strucích. Pocení lze u kočky pozorovat právě na vlhkém čumáku, případně na packách, které mohou na stole či podlaze zanechávat vlhké stopy. 

Kdy kočce hrozí přehřátí?

Pokud kočku necháte v prostředí, které je dlouhodobě nevětrané, s vysokou vlhkostí a malým výskytem chladivého stínu, i kočka se může přehřát. Velkým nebezpečím jsou pro kočku hlavně automobily. Nemusíte v něm kočku ani zapomenout, k přehřátí může dojít i kvůli tomu, že auto není dobře větrané, nebo kočku převážíte v přepravce, kde se k ní nedostává dostatek čerstvého vzduchu. 

Příznaky přehřátí u kočky 

Příznaky přehřátí se nemusí vždy projevit všechny a už vůbec ne najednou. Nejčastěji se projevují postupně: 

  • neklid, nervozita
  • apatie
  • obtížné zrychlené dýchání s otevřenou tlamičkou
  • dezorientace
  • zrychlený srdeční tep
  • zvracení
  • bezvědomí (ve velmi vážných případech)

První pomoc při přehřátí kočky

  • Jako první krok umístěte kočku na chladné a stinné místo, na kterém může odpočívat. Můžete jí umístit také na chladicí podložku.
  • Nabídněte jí čerstvou vodu pokojové teploty.
  • Kočku také aktivně chlaďte — můžete ji zabalit do mokrých ručníků, nebo jemně osprchovat — soustřeďte se na třísla, bříško a tlapky.

Jakmile opadne apatie a kočka se napije, je to dobré znamení. Pokud se stav vaší kočky nezlepší, kontaktujte neprodleně svého veterináře.

Jak ochladit kočku a předcházet přehřátí?

Zajistěte kočce dostatečný přísun čerstvé vody. Rozmístěte misky s vodou na její oblíbená místa, a pokud necháváte kočku delší dobu o samotě, zvažte pořízení kočičí fontány.
Kočky jsou chytré a samy poznají, kdy přišel čas na to se ochladit. Na vás je zajistit jim k chladnému místu přístup. Dobře poslouží chodba, sklep či chladicí podložka.
Pokud máte kočku doma v bytě, v horkých dnech zapněte větrák. Proudící vzduch pomáhá kočce s chlazením — a v parnech se málokdy podaří doma vytvořit průvan.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie