Motivujeme pozitivně s pamlsky

bígl dostává z ruky paničky pamlskek Akinu ve tvaru srdíčka

Všichni dobře víme, že když jsme pozitivně motivováni, dělá se nám všechno lépe. A platí to i pro čtyřnohé miláčky. Jak s pejsky pracovat, jak a čím je motivovat a čím odměňovat?

Způsoby jsou různé. Důležitý je však vzájemný vztah a důvěra mezi páníčkem a psem. Musíme vždy pamatovat na to, že o tom, co je odměna, rozhoduje vždy zvíře samotné. Nejčastěji volíme odměnu formou hraček a pamlsků. Odměnou může být i pohlazení či pochvala, ale musíme si být jisti, že takovou odměnu pes chce a že je mu příjemná.

Jak s pamlsky pracovat a jaké druhy jsou vhodné?

Pamlsky pro výcvik poslušnosti nebo povelů by měly být měkčí a menší velikosti, aby je pes při výcviku bez problémů a rychle snědl a mohl ihned pokračovat dál v učení. Tyto pamlsky by rozhodně měly být pro psa atraktivní, a to nejen voňavé, ale i chutné.

Pamlsek pejskovi dáváme v momentě, kdy vykonává daný povel. Velmi vhodné je také spolu s pamlskem vyslovit slovo pochvaly „super“, nebo „hodný“. Později, při učení povelů, u kterých není pes na dosah ruky (podání pamlsku) ho právě tímto slovem můžete odměnit. Váš pes bude mít toto slovo s pamlskem spojené, bude tedy vědět, že to, co dělá je správně.

Každý pamlsek může mít pro psa různou hodnotu a často je velmi výhodné právě tohoto využít a ty nejatraktivnější pamlsky si nechat na nejtěžší práci či povely. Často to bývají právě „smradlavé“ přírodní, nebo sušené pamlsky, za které se váš pes na hlavu postaví.

Oproti tomu jsou hračky při učení nových cviků méně efektivní, protože je vždy nutné, aby si pejsek nabídnutou hračku také užil, a proto není možné za stejný časový úsek zvládnout stejné množství opakování jako u pamlsků. S hračkou se ale velmi dobře tvoří tzv. drive a pro některé pejsky jsou mnohem zajímavější odměnou než kdejaký pamlsek.

O motivaci s hračkami si povíme zase příště, sledujte nás!

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie