Paraziti jsou už zase na scéně

pes v přírodě má na krku obojek s motýlkem a vyplazuje jazyk

Klíšťata, blechy, všenky a ostatní paraziti si už zase „brousí zoubky“ na naše čtyřnohé miláčky. Zachraňme je včasným podáním správných antiparazitik!

Vaše mazlíčky začněte chránit nejlépe už začátkem března

Určitě nečekejte na první klíště, návštěvu první blechy nebo jiného parazita a začněte s ochranou včas, ať jste na příchod nechtěných návštěvníků připraveni.
Nezapomeňte, že klíšťata a jiní paraziti jsou rok od roku odolnější a vzhledem k letošní teplé zimě jich bude opravu mnoho.

Kde na ně můžeme narazit?

Číhají v lesích, loukách, ale stále častěji nacházejí cestu do městských parků či našich zahrad. Takové klíště je schopné přenášet různé nemoci, alergie či se rány po kousnutí mohou zanítit. Nepodceňme tedy prevenci a chraňme sebe i naše mazlíčky.

Vybírat je opravdu z čeho:

Spot-on (Pipetky)
To jsou kapičky, které se aplikují za krk (rozhrnete srst a kápnete na kůži mazlíčka).
Skvělá alternativa pro ty, kteří nechtějí obojek, ať už kvůli pobytu parťáka doma či s ním třeba sportují. Pipety jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi, kterým těžko zabráníte v sahání či olizování antiparazitního obojku. Nevýhodou pipet je jejich relativně krátká účinnost. Aplikování kapek během roku (v sezóně březen až říjen) zopakujete až 7x.
Naši zákazníci nejlépe hodnotí: Advantix a Frontline

Obojky
Jejich největší výhodou je, že po nasazení vydrží celou sezónu a nemusíte hlídat, kdy jste aplikovali poslední pipetku nebo kdy aplikovat jiné antiparazitikum. Na trhu najdete také čistě přírodní varianty.
Pozvolné uvolňování účinných látek z obojku je k psímu organismu šetrnější než v případě jiných farmaceutických přípravků.
Nezapomeňte, že většina obojků začíná působit až po 7 dnech.
Naši zákazníci nejlépe hodnotí: Fypryst, Foresto, Frontline pro kočky

Před nasazením antiparazitních prostředků se vždy ujistěte, že váš parťák žádná klíšťata či blechy nemá. Pokud ano, všech se zbavte a teprve potom aplikujte zvolený přípravek.

Spreje
Ty jsou určené k přímému nastříkání na srst zvířátka. Výhodou je, že odpuzují takřka hned. Sprej není vhodný do vody což je škoda, pokud se pejsek v létě rád koupe.

Přehledné tabulky s antiparazitiky jsme vám připravili v článku "Jak se zorientovat v antiparazitikách".

Šampon
Šampon nejen vyživí a ošetří srst, ale také ochrání před parazity. Zvířátka jej velmi dobře snáší a nemají potřebu jeho pach ze sebe setřít. Oceníte ho hlavně v případě, kdy je váš mazlíček napaden blechami či roztoči, které se v srsti vyskytují ve větším množství. Nevýhodou je však kratší účinnost ochrany. Šampon působí týden až dva. Pozor, šampon určený pro psy nepoužívejte na kočky!

Ochrana prostředí
Určitě také myslete i na pelíšek či boudu, kde mazlíčci přebývají a ošetřete je speciálním sprejem.
Tato místa totiž bývají také napadena. Např. netoxické antiparazitní přípravky jsou neškodné pro člověka a teplokrevné živočichy. Přípravky mají dlouhodobé účinky.

Jak se zbavit již zakousnutého klíštěte?

Vytáhnout ho rukou či pinzetou? Vykroutit? Nakapat olejíček?
Za mě nejvíce osvědčená metoda je pevně chytit háčkem a snadno vytáhnout – klíště tak nestihne ani mrknout a je venku. Důležité je také správné zlikvidování klíštěte (nejlépe spláchnutím do WC) a řádná desinfekce jak háčku, či pinzety tak rukou a v neposlední řadě i rány po klíštěti.

Bohužel žádná antiparazitika nejsou 100 % účinná. Pokud tedy vezmete psa do lesa či na louku, kde je vysoká koncentrace klíšťat, je velmi pravděpodobné, že si nějaké domů přinese. Bez ochrany by jich však přinesl mnohem více! Vyvarujte se tedy těchto míst a po každé procházce psa prohlédněte a odstraňte případná klíšťa.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie