Péče o psa v zimě: Podrobný průvodce

dívka ve sněhu drží svého psa bígla a šeptá mu do ucha

Změny teplot, posolené chodníky a třeskuté mrazy si žádají, abychom svým čtyřnohým parťákům věnovali zvláštní péči. Máme pro vás tipy, jak společně zvládnout i tuhou zimu bez úhony!

Jak poznat, kdy je psovi zima?

Váš pejsek se třese, ježí se mu chlupy a cvakají mu zuby? Tak to mu bude určitě zima! Nepodceňujte známky toho, že je v nepohodě, raději procházku zkraťte a příště pejska lépe vybavte. I pejsek totiž může nastydnout nebo mít například zánět močového měchýře.

Oblékat, či neoblékat? Záleží na plemeni!

  • Velká plemena jako je chlupatý Bernský salašnický pes nebo Kavkazský pastevecký pes snáší mrazy poměrně dobře a oblečky do zimy budou potřebovat jen v extrémních případech.
  • Krátkosrstí psi už zimu snášejí hůře a v oblečku jim bude venku mnohem lépe.
  • Malým plemenům jako je Čivava či Jorkšírský teriér naopak hrozí rychlé prochladnutí, a proto je vhodné jim ve velkých mrazech dopřát dokonce dvě vrstvy oblečení.
  • Dále zima nedělá dobře štěňátkům, starým a nemocným psům, proto zvažte pořízení zimního psího oblečku i pro ně.

Při výběru zimního oblečení pro psa dbejte na to, aby pejska zahřál na kritických partiích, jako jsou například ledviny. Zimní oblečky pro psa vyberte tak, aby vrchní vrstva byla tvořena z nepromokavého materiálu a podšívkou byla kožešina, nejlépe ovčí vlna.

Tip: Pletené svetry nejsou do zimního počasí velmi šťastnou volbou. Snadno totiž promoknou a pak pejska studí a naopak mohou způsobit prochlazení. V zimě je svetr vhodný k vrstvení - pokud nemáte zateplenou bundu, ale jen tu nepromokavou, stačí pod ni obléknout psí svetr a je to.

Ve velkých mrazech se vzdejte dlouhých procházek

Namísto jedné dlouhé procházky dopřejte svému psovi dvě až tři kratší. Zajistěte mu také dostatek pohybu, aby nestihl prochladnout - zkuste aportování, společný běh či jinou pohybovou hru. A také:

  • V mrazech nikdy nenechávejte psa uvázaného před obchodem.
  • Pokud váš pes miluje vodu a víte, že když půjdete kolem potoka, tak do něj skočí, raději si ho vezměte na vodítko. Hrozilo by mu minimálně nastydnutí.
  • Dejte si pozor na zamrzlé vodní plochy a pejska po nich raději nenechte chodit.

Zimní péče o psí tlapky

Péče o psí tlapky je v zimě důležitější než kdykoli jindy. Tlapky dostávají zabrat na každém kroku. Nejvíce jim škodí posypová sůl a zmrazky. 

  • Po příchodu z procházky osprchujte tlapky vlažnou vodou, ani ne studenou a ne příliš teplou. Poté mu je opět namažte.
  • Prorůstající srst mezi polštářky vystříhejte. Může se na ni lepit sníh, který pak způsobuje bolestivé rozpraskání kůže mezi polštářky.
  • Případně můžete vyzkoušet boty pro psy, které v zimě chrání před sněhem a solí a v létě jsou skvělé třeba na treky do náročnějších skalnatých terénů.

Jak je to s krmením?

V zimě mají pejsci všeobecně méně pohybu, a tak vydávají méně energie. Úbytku energie přizpůsobte také krmivo a krmnou dávku. V zimním období proto podávejte méně kalorickou stravu. 

Další zimní tipy:

  • Dávejte pozor na to, aby váš pejsek nežral sníh: V malém množství sníh nevadí, ale pokud ho pes bude jíst ve velkém, tak může přispět k podchlazení organizmu. Ve městě se navíc může stát, že bude ve sněhu schovaný nějaký nebezpečný odhozený předmět, posypová sůl nebo jiné nečistoty.
  • Nepřetápějte místnost, kde pejsek tráví většinu času: Velký teplotní rozdíl mezi vaším bytem a venkovním mrazem zvyšuje riziko nachlazení.

Co když máte venkovního pejska?

Výše uvedené tipy se týkají především pejsků žijících v bytě. Možná ale máte Huskyho nebo jiné zimu milující plemeno, kterému je lépe venku v boudě než doma u topení. I tak je ale třeba o něj v zimě řádně pečovat:

  • Základem je vhodná bouda se zateplenými stranami a ideálně také předsíňkou, která zabrání průvanu.
  • Bouda by měla být vystlaná dřevitou vlnou nebo slámou - deky a pelíšky sice zahřejí, ale pouze do chvíle, než navlhnou. Navíc budou brzy zapáchat. Pravidelně je kontrolujte a podle potřeby měňte.
  • Pozor na zamrzlé misky! Je opravdu důležité, aby pejsek neměl v misce zmrzlou vodu, proto ji kontrolujte a doplňujte několikrát denně.
  • Tip: Existují také vyhřívané misky, které zabrání zamrznutí vody.
  • Krmte poctivě. Zvyšte krmnou dávku, aby měl pejsek potřebnou energii pro termoregulaci. V tomto období potřebuje pes výživnější krmivo, které obsahuje více kalorií. Granule můžete pejskovi zalít teplým vývarem nebo přidat ohřátou masovou konzervu.
  • Pokud chcete, aby pejsek žil venku, raději ho na delší dobu (třeba na noc) neberte dovnitř. Takové radikální střídání teplot pejskovi ze zdravotního hlediska opravdu neprospěje - v důsledku hrozí prochladnutí kostí, kloubů a ledvin, neboť by kvůli teplu mohl přijít o zimní srst.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie