Plánujete nového člena rodiny?

rodina (muž, žena, 2 děti) mají piknik a mezi sebou psa labradora

Jaro je v plném proudu, všude se to hemží mláďátky a vy uvažujete o pořízení štěňátka? Skvěle! Pes je nejlepším přítelem člověka. Před jeho pořízením je však důležité odpovědět si na několik otázek. Mám na pejska dostatek volného času? Dostatek financí? Dostatek místa?
Nového parťáka si pořizujeme na několik let, je to živá bytost a bude mít v životě jen nás. Je tedy na nás, abychom pro něj zařídili ten nejlepší život.

Výběr rasy:

Přirozeně si vybíráme rasu dle toho, jak se nám líbí, avšak musíme mít také na paměti, co daná rasa vyžaduje a jak velký pejsek v dospělosti bude. Pokud máte zahradu, je to jednodušší, nemusíte se příliš omezovat co se velikosti pejska týče. Přesto ale ne každá rasa je stavěná na to, aby mohla být celoročně venku. A i pejsek, který má k dispozici zahradu, se potřebuje proběhnout v přírodě a očichat si kraj za plotem.

Pokud vybíráte pejska do bytu, měli byste přehodnotit velikost bytu vs velikost pejska. Nesmíte také zapomínat na pejskův temperament. Například kólie a teriéři se v bytě ve vaší nepřítomnosti ukoušou nudou a může se stát, že při tom nudění padne za vlast i váš nábytek.

Štěně vs starší pejsek:

Při pořizování čtyřnohého kamaráda se nemusíte omezovat pouze na štěňata chovatelských stanic. Většina útulků praská doslova ve švech. Jsou plné pejsků, kteří neměli štěstí na páníčka a na svůj praví domov teprve čekají. Jak vybírat pejska z útulku, o tom si povíme příště. Pokud ale už teď víte, že právě toto je vaše cesta k vašemu parťákovi, můžete se podívat například na svěřence Útulku Mělník.

Finance:

Pořízením pejska vaše útrata (bohužel) nekončí. Pro štěňátko potřebujete základní výbavičku, jako jsou misky, pelíšek, hračky, plínky (na které se bude venčit, pokud bude samo v bytě), obojek s vodítkem, ale hlavně kvalitní krmivo! Jak vybrat vhodné krmivo najdete v našem článku.

Toto ale stále není všechno, s pejskem musíme chodit na pravidelná očkovaní a pravidelně ho odčervovat. Také musíme pejska chránit před parazity, kteří na něj v přírodě čekají na každém kroku. Pokud máme plemeno, které to potřebuje, musíme ho chránit před mrazem ať už mluvíme o oblečkách, nebo péčí o packy. V neposlední řadě musíme mít také schované finance na nečekané výdaje jako jsou kastrace, nemoci, zranění, nebo škoda, kterou způsobí pejsek na věcech.

Není to rozhodně malá částka, sama jsem přestala počítat, když částka za výdaje po chvilce překročila hranici třech nul. Ale láska, kterou za to na zpět dostávám za to prostě stojí :).

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie