Podporujeme projekt na výcvik psů pro detekci rakoviny Dog 4 Doc

zlatý retriever leží s packou na taburetu

Představujeme vám projekt na podporu výzkumu a využití psů pro diagnostiku lidských onkologických onemocnění. Tento projekt využívá unikátních schopností psího čenichu, který je schopen detekovat některé druhy onkologických onemocnění s vysokou mírou spolehlivosti. Věříme, že tento projekt má velkou budoucnost a jsme rádi, že můžeme být od začátku u toho.  

Zakladatelem projektu je šéfredaktor kynologického časopisu Psí kusy Dušan Stuchlík, společně s Nemocnicí Na Bulovce a neziskovou organizací ANIMAL EYE.

Do projektu Dog 4 Doc se zapojil mladý pár, který momentálně pečuje o štěně zlatého retrívra Jessie a zároveň jej připravuje na toto náročné poslání. A my nejen že je podporujeme, ale jsme od samého začátku u toho.

Vyzpovídali jsme je a přinášíme informace, jaká Jessie je a jak začíná s výcvikem.

Jak vás vůbec napadlo jít do takového projektu?

Byla to náhoda. Pár dní před tím, než jsme si jeli pro Jessie, nám to nabídl kamarád. Vždy se nám líbila záchranařina se psy, canisterapie.

Je úžasné být součástí projektu, který může zachraňovat lidské životy. Pokud k rychlejšímu odhalení onkologických onemocnění pomůže psí čich, bude to v medicíně obrovský pokrok. Jsme rádi, že jsme dostali tuto příležitost. Tento projekt není časově náročný. Je pro nás při zaměstnání naprosto ideální. 

Proč jste si vybrali konkrétně Jessie?

Z našich předchozích zkušeností víme, že zlatý retrívr je jedech z nejlepších rodinných společníků. Svou přátelskou a veselou povahou si dokáže získat každého. Díky vysoké inteligenci se velmi snadno naučí novým dovednostem. Na Jessie jsme si museli počkat mnohem déle, než jsme si uměli představit. Její pořízení nám zkomplikoval příchod onemocnění Covid 19. Enormní počet lidí si pořídilo psího mazlíčka na ukrácení dlouhé chvíle během Home Office nebo kvůli nudě při dlouhotrvajícím Lockdownu. Psů byl v té době tudíž nedostatek. Až po dvou letech hledání a čekání se na nás usmálo štěstí. Objevili jsme jedno malé zlatíčko, Jessie. Ihned jakmile to bylo možné, jsme si pro ni dojeli do chovné stanice Od Jelení stopy v Krkonoších.

Jaké byly začátky?

Začátky byly opravdu jednoduché. Cílem tréninku je psa zabavit a pobavit. Nátlakem zde ničeho nedosáhnete. 

Ze psa a trenéra se stává tým a posiluje se tak jejich společný vztah. Neustálá motivace podáváním pamlsků předem zaručuje úspěch.

Jak teď trénujete? 

Jessie se nyní učí vyhledat a označit pachový vzorek. Je začátečník, a proto pracuje s pachem skořice. Ten je nejsilnější. Časem přejde na jemnější pachy jako jsou pomeranč nebo máta. Trénujeme doma, 2-3x denně, po dobu cca 5 minut.

Co už Jessie umí?

První krok byl opravdu jednoduchý. Doma v pokoji si sednu na zem, před sebou držím vzorek, Jessie do něj ťukne čumákem a já ji okamžitě odměním pamlskem a pochvalou. Tak se postupně seznamuje s pachem skořice. Po několika opakováních Jessie pochopí, že ta věc, co držím v ruce, má pro ni velký význam. Ted’ už jsme pokročili. Pokládám vzorek na různá místa na zemi ve své blízkosti, dám povel a Jessie ho musí najít a označit. 

Co jí naopak moc nejde?

Je šikovná, ale často se nesoustředí v rušivém prostředí. Neustále trénujeme, abychom udrželi a upoutali její pozornost. Snad jsou to pozůstatky štěněcího období. Nedávno Jessie oslavila první narozeniny a s věkem se její povaha začíná měnit k lepšímu. 

Jak dlouho výcvik trvá?

U každého psa je délka výcviku individuální. Každopádně je to několikaletý proces. Jsme teprve na začátku. Máme před sebou ještě dlouhou a náročnou cestu.

Co přesně bude Jessie dělat, až bude připravena?

Psí čich je citlivější než moderní lékařské přístroje. Mohli bychom tedy odhalit nemoc dříve, než bylo doposud možné, a to jednoduchou a nebolestivou cestou. Tento projekt je zaměřen na odhalování nádorů plic, vaječníků, prostaty, ledvin a močového měchýře. Jessie bude pracovat se vzorky od onkologických pacientů a zároveň vzorky od zdravé populace, s jejichž pomocí se výcvik provádí. Stejně jako nalezení pozitivního vzorku, je důležité rozpoznání jeho nepřítomnosti. Na závěr výcviku bude muset Jessie projít testy a přísnými zkouškami, které určí třídu diagnostické výkonnosti.

Co spolu děláte kromě speciálního výcviku?

Jessie má za sebou teprve školku pro štěňátka. Tam se naučila vhodnému chování mezi lidmi a ostatními psy. Na začátku to nebylo jednoduché, protože byla hodně tvrdohlavá. To už ji ale přešlo. V nejbližší době bychom chtěli začít s Agility - překonávání trati s různými překážkami.

Na čem si Jessie nejvíce pochutnává?

Určitě na dobrůtkách při tréninku. Musí to být něco, co s velkým nadšením spolkne jak malinu. Nám se nejlépe pracuje s kousky párečků. Jinak ocení cokoli jiného třeba jakákoli Masíčka nebo Pillows.

Jak je ale známo, zlatý retrívr si nevybírá a sežere, cokoli před něj postavíte.

Má oblíbenou hru/hračku?

Konkrétní oblíbenou hračku nemá. Najde si cokoli může kousat a žvýkat. Venku si vystačí s klackem, doma s plyšákem. Domácnost naštěstí nedemoluje. Je odborník na vyčichávání a hrabání myší. Nejlepší zábavou je také plavání a válení v bahně. 

Jessie byla u nás ve firmě na návštěvě, mrkněte, jak se jí u nás líbilo a co už se naučila.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie