Pomáháme Útulku Mělník

záběr ze stánku Akinu, které pomáhá útulku DogPlanet

Pomoc právě zvířatům v Útulku DogPlanet Mělník jsme si vybrali nejen proto, že je máme „přes kopec“, ale také kvůli celkové myšlence a cílům provozovatelů útulku. Zaměstnanci útulku se starají, aby pobyt v útulku neznamenal pro zvířata pouze stres v uzavřeném kotci či místnosti, ale snaží se s nimi intenzivně pracovat a socializovat je.  Což je pro další život zvířete nezbytné, do útulku se dostávají převážně zvířata velmi plachá, psychicky nevyrovnaná, někdy agresivní. Přičemž většina z nich tyto vlastnosti získala díky špatnému zacházení svých bývalých majitelů. Pokud je mají v útulku těchto vlastností zbavit, je třeba se zvířaty hodně pracovat, protože pouze zvíře, které je dobře připravené na běžný život v rodinně, má lepší šanci na umístění do pěstounské péče a také na to, že ho pěstoun nevrátí zpět do útulku, což se jinak velmi často stává.

Spolu jsme silnější

V listopadu a prosinci 2019 na našem e-shopu probíhala akce: 50 Kč z každého prodaného Akinu vánočního MULTÍKa pro zvířátka v mělnickém útulku! Nakonec se vybralo a zaslalo více jak 11000 Kč. Moc všem děkujeme, že jste se do této akce pustili s námi. Příspěvky jsme zasílali každý týden na transparentní účet útulku, kde bylo možné všechny finanční příspěvky vidět.

21.12.2019 jsme se již tradičně zúčastnili charitativní akce, v prostorách Útulku Mělník, Vánočního Buřtopečení. Na akci jsme dorazili nejen s krmením, podestýlkami a pamlsky, které jsme uložili pro pejsky a kočičky pod připravený vánoční stromeček, ale také s prodejním stánkem. Návštěvníci tak mohli přímo na místě zvířátkům z útulku zakoupit Akinu produkty, nebo na poslední chvíli nakoupit vánoční dárky svým parťákům.
Po ukončení akce jsme se všichni sešli u ohně, povídali si, popíjeli svařák a rovnou jsme pro vás vyzpovídali spoluprovozovatelku mělnického útulku, Jitku.

O kolik pejsků a kočiček se vlastně v útulku staráte?

V útulku se každý den staráme průměrně o 50 pejsků a 70 kočiček.

To je spousta zvířat. V kolika lidech o ně pečujete?

O zvířata v útulku se staráme ve třech lidech a dvou dobrovolnících, kteří do útulku docházejí pravidelně. Další tři dobrovolníci nám pomáhají nárazově v rámci svých časových možností.

Kolik pejsků a kočiček vám zde za měsíc přibyde?

To je různé, záleží na „sezóně“. Nejvyšší počet přijatých psů máme v průběhu května a června, tj. v době, kdy lidé odjíždějí na dovolené a nemají kam pejska umístit, tak se jich prostě zbaví tak, že jej vyhodí. V tuto dobu se k nám zpravidla dostávají mladší pejsci, případně odrostlá vánoční štěňata. Další taková markantnější vlna je koncem listopadu a začátkem prosince, kdy zase často říkáme, že v rámci předvánočního úklidu se lidé zbavují i starých psů. :( Největší příjem koťat je pak v průběhu jarních měsíců a začátku léta. Každoročně tak projde útulkem zhruba 250 pejsků a 100 kočiček.

Kolik pejsků a kočiček nalezne za rok nový domov?

Z výše uvedeného počtu je zhruba 60 % vráceno majiteli, tzn., že se jedná pouze o útěk pejska a majitel si tak svého parťáka obvykle nejpozději do druhého dne vyzvedne v útulku. O 40 % pejsků se pak nikdo nepřihlásí a těm pak hledáme nový domov. Což se v průběhu roku podaří pro zhruba dalších 30 % pejsků, zbylých cca 10 % zůstává v útulku do dalšího roku. Tito pejsci v útulku někdy bohužel stráví i dost dlouhou dobu. Pro kočičky se však nový domov hledá podstatně hůře.

Máte nějaké plány do roku 2020?

V loňském roce jsme díky dotaci od jedné kosmetické firmy mohli vyzkoušet zájem o dotované kastrace koček, což mělo poměrně velký úspěch a částka, kterou jsme na to získali se v podstatě vyčerpala během dvou měsíců. Proto se budeme snažit sehnat další finanční prostředky, abychom v podpoře kastrací mohli pokračovat. Je kolem toho sice spousta práce a administrativy, ale věříme, že časem se to projeví i snížením počtu přijatých kočiček v našich statistikách.
V tomto roce bychom dále rádi opět uspořádali několik akcí pro veřejnost. Ať už se jedná o již tradiční pochod v Malém Újezdě, nebo již několikáté „Vánoční Buřtopečení“, což jsou převážně akce pro pejskaře, tak i pro milovníky koček bychom letos opět rádi zopakovali umisťovací výstavu pro kočky. Takže určitě sledujte naše stránky, brzy budeme zveřejňovat termíny našich akcí. :)

Sledujte Útulek DogPlanet Mělník na Facebooku a nenechte si připravované akce utéct.

Zajímá vás, jak můžete i vy útulku pomoci? Již brzy v novém článku!

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie