Raději psa s PP, či bez PP?

psí ohařka sedí v lese

Když psa, tak proč s průkazem původu, když ti bez průkazu jsou levnější? Chcete pejska pro radost a na výstavy chodit nechcete, tak proč „zbytečně“ platit za štěně více? V tomto speciálním článku si trochu poodhalíme problematiku psů s PP a bez PP.

PP neboli průkaz původu vás nezavazuje k tomu, že budete muset chtě nechtě chodit pravidelně na výstavy a dělat se psem zkoušky. PP je papír, který vám zaručí, že vám z pejska vyroste plemeno, které jste si zvolili a se správnými povahovými vlastnostmi daného plemene. PP obsahuje až 4 generace předků, výsledky zdravotních zkoušek, leckdy i s výstavními úspěchy.

Proč štěně s PP?

Protože víte, co z něj vyroste. Pokud si pořídíte „papírové“ štěně, dostanete spolu s ním i informace o jeho rodičích, a snadno dohledáte i údaje o prarodičích a širším rodokmenu. Díky tomu můžete zjistit jací jeho rodiče jsou, jaké mají úspěchy, zdravotní stav a povahu. Pomocí těchto informací si můžete vybrat, zda chcete klidného psa, který se bude hodit na výstavy či pracovního psa, který bude mít vlohy třeba k pasení či agility.

Lidé, kteří chovají fenu s PP a chtějí, aby měla štěňátka, musejí mít zaregistrovanou chovatelskou stanici. Oba rodiče štěněte s PP musejí mít splněné požadavky pro chovnost tzn. projít různými rentgeny, zdravotními testy, výstavami a bonitací (požadavky se různí dle klubu daného plemene). 

S PP se také můžete stát členy klubu plemene a umožní vám další čistokrevný chov či start na akcích daného klubu.

Štěně dostanete společně s PP od chovatele naočkované a očipované. Navíc většina chovatelských stanic má zájem zůstat s vámi v kontaktu. Výhodou tak může být to, že když si nebudete vědět rady, oni vám rádi své zkušenosti předají.

Chovatelská stanice musí být zaregistrována v chovatelském klubu, který provádí i kontroly. Chovatel musí dodržovat řád a etiku. Pokud něco z toho poruší a bude se chovat nestandardně, může být takovému chovateli odebrána licence.

Proč jsou tedy i lidé, kteří jsou příznivci psů bez PP?

Je docela možné, že nemají potřebné informace a láká je i nižší pořizovací cena. Jenže z nízké pořizovací ceny se může během velmi krátké doby stát vysoký obnos, který necháte u veterináře.

Není žádnou novinkou, že existují množírny psů, které chovají psy jen pro svůj výdělek. Se psy zacházejí špatně, žijí v nevhodných podmínkách a feny kryjí častěji, než je zdrávo. I z těchto důvodů se tito množitelé budou s vámi chtít setkat a předat vám štěně někde na benzínce či před obchoďákem. Nejen, že vám z pejska může vyrůst jiné plemeno, než jste chtěli, ale takové štěně může být nemocné, s dědičnými vadami a vy si nebudete mít posléze kde stěžovat. 

Nekupujte – adoptujte

Útulky bohužel praskají ve švech. Pokud tedy toužíte po novém parťákovi pro život, můžete si vybrat štěně či pejska z útulků, dočasek či depozit. Pejsci tam umístění si nepřejí nic jiného než najít teplo domova.

Důležité pojmy

PP = Průkaz původu –  je takový rodný list pejska. Vystavuje ho plemenná kniha uznaná FCI každému štěněti z vrhu, ať jich je 5 nebo 15. Pokud vám někdo tvrdí, že dle pravidel klubu nemohlo právě jeho štěně dostat PP, lže. Toto pravidlo bylo zrušeno a pokud by některý klub podobné ustanovení používal, bude popotahován za nedodržení obecně platných předpisů.

Může se stát, že se narodí štěně nestandardní, a to také bude mít zapsáno ve svém PP (může být uvedeno „nestantard“, „pet kvalita“ apod). Takový jedinec nesmí být dále používán v chovu a je většinou prodáván se slevou.

Čistokrevný pes bez PP – neexistuje. Tím se vás jen množitelé snaží napálit. Často uvádějí jako důvod pro své „čistokrevné štěně“ bez PP to, že štěně bylo nejmenší či poslední z vrhu. Může vám i tvrdit, že celý vrh má průkaz původu a jen toto jedno štěně PP nemá a vy si ho díky tomu můžete pořídit se slevou. Samozřejmostí je, že nemáte možnost ověřit a dohledat předky štěněte, proto je dost možné, že například babička vašeho štěněte je úplně jiného plemene.

Pravda je ale taková, že ve vrhu, který je řádně registrován, dostane průkaz původu každé štěně. U viditelně nestandardních štěňat se pouze uvede, že nejsou vhodná do chovu (to jsme vysvětlili o pár řádků výše). Průkaz původu tedy získají všechna štěňata, protože rodokmen mají všechna stejný.

Množení – bezcílná a nepromyšlená produkce štěňat, která nepodléhá žádné kontrole. Nekontroluje se tak prostředí, ve kterém štěňátka vyrůstají, ani zda je vrh očipovaný. U „množitelů“ nikdy nemáte záruku kupovaného štěněte. Množení je pouze zisk pro majitele, ze kterého neodvádí daně, ani odvody klubu.

Pokud chcete zachránit zubožené zvířátko z množírny, jakmile zaplatíte, množitel si mne ruce a nakryje svou fenu co nejdříve znovu. Ovšem pokud od něj nikdo nenakoupí (jakkoli roztomilá štěňátka se mohou zdát), znovu už nenakryje. Nepodporujte tedy toto chování tím, že si štěně i přes to všechno koupíte.

Ruku v ruce s tím byl v roce 2006 ustanoven den 23. března jako den štěňat.

Tento den má připomenout široké veřejnosti, jaké nekalosti se v množírnách dějí. Že jsou to jen továrny na štěňata a peníze. Zvířata často žijí v otřesných podmínkách a feny jsou často vyhublé na kost. Také poukazuje na to, že je v útulcích umístěno velké množství pejsků, kteří jsou více než připraveni jít do nových domovů za hodnými páníčky.

Ať už je pejsek s průkazem původu nebo bez, zaslouží si naši lásku a péči. Nicméně, naše doporučení je z výše uvedených důvodů pořizovat štěně z ověřených chovatelských stanic, které vám společně se štěňátkem dají i PP.

Vybírejte své mazlíčky nejen srdcem, ale i hlavou, děkujeme.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie