Rady pro začínající akvaristy

zlatá rybka plove v akváriu

Koupili jste si akvárium a přemýšlíte jak a s čím vlastně začít? Nemáte zkušenosti s akvaristikou? Nikdo učený z nebe nespadl. My jsme pro vás proto sepsali pár důležitých informací, které byste měli vědět před pořízením prvních rybiček, ale i poté, co už je máte doma.

Co je důležité do začátku vědět?

Koupili jste si jeden z našich akvarijních setů a chcete do něj ihned vypustit rybky? V tomto bodě vás budeme muset trochu pozastavit. V každém akváriu je totiž nutné nejprve vytvořit pro ryby zdravé prostředí. To znamená naplnit ho vodou, zapnout filtr a čekat minimálně 14 dní, než do akvária budete moci vpustit rybičky. Filtr si během těchto dní vytvoří prospěšné bakterie a vše bude fungovat tak, jak má. 

Tomuto procesu můžete pomoci koupí takzvaného „startéru“, který vám jistě rádi v každé akvaristice prodají. Jedná se o směs bakterií, které pomohou správně a rychle nastartovat funkci filtru. 

Jaké rybky pořídit? 

Určitě si nevybírejte rybky pouze podle toho, jestli se vám líbí. Pro správný výběr je důležité si uvědomit, jaké podmínky v akváriu jsou – jaká je filtrace, jak velké je akvárium, jak je tvrdá voda. 

Tetry – jsou drobné, nádherně vybarvené rybky žijící v hejnech. Až na výjimky vyžadují teplejší vodu 26-28 °C. Konkrétně Tetra neonová vyžaduje 20-24 °C, ale Neonka červená už potřebuje teplejší vodu, a to v rozmezí 24-27 °C. 

Bojovnice pestré – u nás dost populární. Jsou to nádherné rybky, které nejsou nijak náročné, ale je třeba dát pozor na teplotu vody, která by měla být 26-30 °C. Samce chovejte vždy samostatně. Pro chov více kusů například 1 samec a 2 samice je nutná hojně osazená nádrž rostlinami o objemu minimálně 150l. 

Labyrintky – krásné rybky, které dýchají atmosferický kyslík. Uvádí se jedna Labyrintka až na 4l vody. V nádrži může být vždy jen jeden samec. 

Parmičky – jsou rybky, které rádi žijí v hejnu a nemají velké nároky na kvalitu vody. Do akvária můžete pořídit 6–8 kusů. 

Jaký je vhodný počet rybek na jedno akvárium?

S výběrem druhu souvisí i vhodný počet rybek do akvárka. Například samečci bojovnice snesou velmi malý prostor, ale musí žít samostatně. U jiných druhů rybek je zase vhodné pořídit hejno. 

Například do našeho akvária Deco O o objemu 20l je vhodná maximálně 1 Bojovnice pestrá nebo maximálně 10 Teter neonových.

Krmení

Další důležitý aspekt v chovu rybek je krmení. Zásadní je totiž rybky nepřekrmovat. Vždy nasypte pouze malé množství tak, aby rybky do několika sekund zvládly všechno sníst.
Nejvhodnější jsou krmiva granulovaná. Ve vodě drží svůj tvar a daleko hůře se ve vodě rozpouští. Naproti tomu vločkové krmivo se více rozpadá a nedojedené zbytky mohou začít kazit vodu.

Akvaristika je náročný obor, který se i zasvěcenci učí dlouhá léta a je k němu potřeba mít spoustu zkušeností. Nebojte se v kvalitní akvaristice zeptat a poradit se se zkušeným akvaristou. 

Věříme, že vám tyto informace pomohli a vy i vaše rybičky budete spokojeni.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie