Rozhovor: zajímavosti o morčatech

dvě morčata chroupají petržel

Máte doma morčátko nebo přemýšlíte o jeho pořízení? Vyzpovídali jsme Báru Kettnerovou, která má bohaté zkušenosti ohledně chovu těchto mazlíků. Prozradila nám nejen jakou povahu morčátka mají, co potřebují a co jim škodí, ale i pár dalších zajímavostí.

Jaká morčata jsou a čím se vyznačují?

Morčata jsou velmi společenská zvířata, proto nemají ráda samotu. Ideální je, chovat morčátka minimálně po dvou. Dají se snadno ochočit. Jsou to taková veselá (guinejská) prasátka, milují válení a samozřejmě dobré jídlo. O to si umějí říct svým specifickým zvukem. Poznají, když se otevře lednička i to, že se jim připravuje bašta. Doprovází to svým „kvíkáním“.

Jaké by mělo být jejich obydlí? 

Dost často se setkávám s tím, že morčata žijí v malých nevhodných klecích. V první řadě je třeba myslet na to, že morče by nemělo být samo. V některých zemích světa je dokonce i protizákonné chovat morče samotné (Skotsko, Rakousko, Nizozemsko, Švýcarsko – tam to platí dokonce už od roku 2008). 

Pro dvě morčátka by klec neměla být menší než 115 cm. Jako podestýlku doporučuji neprašné hobliny nebo ASAN PET. Každá ubikace by měla mít seník a pítko. Morčátka se ráda válejí v „papučkách nebo hamačkách“ (mají opravdu tvar papuče). Místo domečků doporučuji spíše mostíky, kvůli socializaci i kvůli tomu, že v klasických domečcích si majitelé často pozdě všimnou, že se s morčátkem něco děje.  

S čím si morčátka ráda hrají?

Morčátka nejsou jako psi nebo kočky. Takže jim hračkou radost neuděláte. Ráda se ale honí po kleci mezi sebou, prolézají u toho tunely nebo vyskakují na vyvýšená místa. Co je potěší jsou tunely s jídlem nebo balonky, do kterých jim vložíte pamlsky. Co vhodné není, jsou závěsné koule na seno – často se totiž snaží dostat dovnitř a snadno tam uvíznou.

Co nepatří do jídelníčku morčete?

V žádném případě do jídelníčku morčete nepatří pečivo, piškoty a obilné směsi. Důležité je také nepřehánět to s vodnatou a nadýmavou zeleninou (okurky, meloun). 

Správná strava je neustále plný seník, denně čerstvá voda, ráno na jedno morče lžíce granulí (bezobilných), večer zelenina (kořenová, rajče, fenykl, čekanka, řapíkatý celer, paprika, římský salát). Jako pamlsek tu a tam kousek jablka nebo mandarinky. Jako pamlsek můžete morčátkům dát i vhodné polštářky, například řada Pillows pro hlodavce jim velmi chutná. 

Jsou nějaké mýty/pověry o těchto hlodavcích?

V dřívějších dobách se morčata používala jako obětní zvířata. Kněží z jejich vnitřností věštili budoucnost a ukládali je do hrobů zemřelých.

Co je pro morče typické?

  • Neočkují se, neodčervují se.
  • Jsou to 100% vegetariáni.
  • V zimě je dobré jim dávat do pítka vitamín C.
  • Snadno se snesou se psem i kočkou.
  • Podestýlku je třeba měnit až 2x týdně.
  • Milují mazlení u televize.

Co říkáte na kastraci?

Kastraci doporučuji všemi deseti. Jak jsem už zmiňovala, morče by nemělo být samo. Ideální spojení je samec a samička, samec vykastrovaný. Kastrace samce vyjde přibližně okolo 1000 Kč a morče většinou druhý den už běhá, jako by se nic nedělo. Kastrace je vhodná i když chováte dva samečky. V dospělosti mají totiž tendence se prát a často u toho teče i krev. Po kastraci na sebe takto neútočí. 

Jak zazimovat morče?

Moc nevím, jak uchopit tuto otázku. Já chovám morčata doma v bytě. Vím, že je lidé chovají i venku, ale to jsou morčata na to zvyklá. Ideální je mít venkovní „králíkárnu“ zateplenou, ale vím že ne každý to tak má. Pak je na místě do králíkárny dát třeba dřevitou vlnu, aby jim bylo v zimě tepleji. 

Zaujal vás tento rozhovor? Dejte nám vědět, jestli chcete i další článek o nějakém mazlíčkovi.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie