Smí kočka stejná antiparazitika jako pes?

bílá kočička s černými a hnědými flíčky

Dnes se zaměříme na to, zda je možné dát pejskovi a kočičce stejné antiparazitikum. Pro začátek je důležité vědět, že pokud je uvedeno, že je přípravek určen pouze pro psy, určitě jej nedávejte kočkám, a to samé platí i v opačném případě.
Zároveň se ale vyrábějí antiparazitika, která pomohou od parazitů jak psovi, tak kočce, ale musí to být výslovně napsáno a vyznačeno na obalu od výrobce. Ovšem přípravek určený pro psy, nesmíte nikdy dát kočce, protože pro ni může být vysoce toxický. Každý pes a každá kočka je jedinečný tvor, který má své potřeby nejen na výživu, ale i na složení antiparazitik.

Prohlédněte si nabídku přípravků proti parazitům pro kočky a také antiparazitik pro psy.

Permethrin – se objevuje v antiparazitních přípravcích pro psy, ale je extrémně jedovatý pro kočky. U kočky se může objevit alergická reakce ve formě svědění, vypadávání srsti či zarudnutí kůže. V případě, že ho olízne může více slinit, zvracet, ojediněle se může vyskytnout třes, nervozita či dokonce deprese. Ve výjimečných případech může dokonce dojít k úhynu zvířete.

A pozor, kočka se může otrávit i při kontaktu se psem, kterému byl právě podán přípravek s permethrinem. Po podání antiparazitik je dobré, aby spolu nepřišli do kontaktu minimálně 24 hodin.

Permethrin není škodlivý pro většinu savců a ptáků, je však vysoce toxický pro kočky a ryby.

Koupili jste větší pipetku pro psa, trochu vám zbylo a chcete ji dát i kočce?

Pokud není pipetka určena pro kočky, určitě jí ji nedávejte - i malé množství pro ni může být velice toxické. Dejte pozor i na spreje, ty také mohou permethrin obsahovat.

První pomoc

Pokud vaše kočka nějakým způsobem požije toxickou látku ať už vdechnutím či olízáním, doporučujeme jít s ní na čerstvý vzduch a dát jí napít mléka. Mléko na sebe totiž dokáže navázat škodlivé látky. Poté vyhledejte pomoc veterináře.

Tip: Když si všimnete, že se kočka otírala o pejska po podání antiparazitik nebo ho dokonce olizovala ještě ji navíc opláchněte tlamičku, oči a případně celou hlavu čistou vodou a pořádně osušte.

Jestli si nejste jisti se správným podáním přípravků proti parazitům, určitě se zeptejte svého veterinárního lékaře.

Co je ještě pro kočku toxické?

Například semena jablek, pecka meruňky a třešně, aloe vera, břečťan popínavý, lilie velkokvětá, muškát, jmelí a cibule.

Víte, že: Taková blecha preferuje psí či kočičí kůži, ale v momentě, kdy potřebuje potravu v podobě krve nepohrdne ani napadení člověka? Tím, že budete chránit psy a kočky proti těmto parazitům, chráníte i své vlastní zdraví.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie