Syndrom mrtvého ocasu

pitbulka ve sněhu s širokým obojkem v kabátku

Setkali jste se někdy u psa se syndromem mrtvého ocasu? Možná ano a ani o tom nevíte. Přečtěte si, jak se tento zdánlivě mrtvý ocas u psa projevuje, jak k němu může pejsek přijít a jak ho řešit.

Milujete procházky zasněženou krajinou a hrátky v čerstvě napadlém sněhu? My také, a proto jsme vyrazili na hory. Podnikly jsme celodenní výlet, viděli krásnou sněhem zasypanou přírodu, holky aportovaly sněhové koule, prostě pohádka. Po příchodu na hotel jsem si všimla, že Roxy nevrtí ocasem. Ocas má svěšený, nehybný a jeho kořen si neustále olizuje. Při pokusu ocas prohlédnou zjišťuji, že je velmi bolestivý. Roxy na sobě na procházce bundu měla, ale má ten typ bundy, která ji sahá přes stehna, ale kořen ocasu nechává odkrytý. A právě tato partie naší Roxy prochladla. Díky této zkušenosti všem doporučuji hlavně v zimním a deštivém období promyslet pořízení vhodného oblečku pro psa

Syndrom mrtvého ocasu

Pod tímto děsivým názvem se schovává zánětlivé onemocnění, které se objevuje právě v kořeni ocasu. Jinak zván také syndrom strnulého ocasu, se projevuje strnutím, nehybností a velkou bolestí. Kořen ocasu je jednou z nejcitlivějších partií psího těla a nastydnout může nejen venku v chladu, ale také v létě ve vodě, nebo třeba při promoknutí.

Syndrom mrtvého ocasu lze většinou vyléčit doma. Stačí s pejskem omezit procházky a další venkovní aktivity. Pejska je potřeba držet doma, v klidu, a hlavně v teple. Nekoupat ho a do pelíšku mu klidně přidat deku na víc. Určitě pejska nenechat ležet na studené dlažbě. Pomoci může také suché teplo v podobě fénování, samozřejmě za předpokladu, že se pejsek fénu nebojí. Zánět by měl do pár dnů sám odeznít. Pokud však příznaky neodezní do týdne, doporučuji přeci jen navštívit veterináře.

Roxy byla v pořádku do dvou dnů, tato zkušenost ji radost ze sněhu na štěstí nezkazila a my se poučili. Po procházce sušíme záda a ocas ručníkem, na delší zimní výlety oblékáme bundu zakrývající zadek a po procházce má Roxy vždy k dispozici deku, pod kterou se může schovat.

Shrnutí

Možné příznaky:

  • Pes má svěšený, nehybný ocas, nevrtí s ním
  • Psovi dělá problém sezení
  • Kořen ocasu je bolestivý na dotek a může být oteklý
  • Pes je apatický, bez nálady, očividně ne ve své kůži
  • Místo u kořene ocasu si pes olizuje

Léčba a prevence

  • Omezení fyzické aktivity, dostatečný odpočinek v teple
  • Pokud příznaky neodezní do týdne, návštěva veterináře
  • Preventivně oblékat psa v chladném počasí, po koupání vysoušet
  • Pokud potížím předcházel úraz, návštěvu veterináře neodkládat!

Setkali jste se někdy s tímto onemocněním i vy? Napište nám pod článek své zkušenosti.


Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie