Zakrslý králík jako domácí mazlíček

zakrslý králík beránek v postroji chroupe trávu

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte králíčka domů? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své vlastní zkušenosti.

Vždy jsem chtěla především psa, ovšem před pár lety jsem ho mít nemohla kvůli pronájmu. Moc jsem ale toužila po vlastním mazlíčkovi, o kterého bych se mohla starat. A víte, který mazlíček nakonec vyhrál? Právě zakrslý králík. Můj králičí mazlíček je plemene beránek, jmenuje se Cinamon (Skořička) a od první chvíle jsem se nestačila divit, jak jsou si právě se psem podobní.

Králíčci jsou ze začátku většinou velmi plaší. Je třeba je postupně naučit kontaktu s lidmi, nedělat prudké pohyby a mluvit na ně klidným hlasem. Až si na sebe zvyknete, bude to váš věrný společník.

Co mají zakrslí králíčci společného se psem?

Pokud králíčka budete mít doma „na volno“, bude za vámi běhat jako pejsek. Kam se pohnete, bude vás bedlivě sledovat. Pokud mu určíte hranice, za které nesmí, netroufne si tam jít. U mě v bytě například Skořička běhá v koupelně a smí i do chodby, dál nesmí a za pomyslnou čáru další místnosti nejde.

Jak o králíčky pečovat?

Králíčci nejsou nikterak nároční na péči. Stačí jim prostorná klec se stelivem, kvalitní krmivo, dostatek sena, voda a nějaká ta hračka pro zábavu a okusování. Moje Skořička má ale asi nejraději na hraní ruličku od toaletního papíru, kterou neustále někam posouvá a roztomile za ní běhá.

Do klece doporučuji pořídit keramickou misku, protože misky z lehkého materiálu králíčci rádi převracejí a vysypávají z nich obsah. I proto je lepší mít pro králíčky připravenou napáječku, než misku s vodou.

Králíčci jsou velice čistotní. Často se myjí a pro vykonání své „potřeby“ si většinou vyberou jeden roh klece, a chodí jen tam. Doporučuji na takové místo pořídit záchůdek, který dle potřeby snadno vyčistíte.

Co je ještě do výbavy potřeba?

Budete potřebovat vhodnou přepravku, protože jednou za půl roku je třeba králíčka nechat naočkovat. Víte, že se s králíčkem také dá chodit na procházky? Já jí čas od času „vyvenčím“ a ona je vždy neuvěřitelně nadšená. Nejlepším pomocníkem je ovšem postroj, bez kterého bychom se na našich toulkách jen těžko obešly. Pokud máte zabezpečenou zahradu bez možnosti útěku králíčka, můžete ho v příznivém počasí nechat vyběhat i tam.

Jak a čím krmím já? 

Seno je v kleci neustále k dispozici. Vzhledem k tomu, že si o něj při přežvykování králíčci obrušují zuby, je dobré, aby bylo seno co nejdelší. Ze sena králíci přijímají vlákninu, která je nezbytná pro správné fungování jejich zažívání. Ráno dostane Skořička čerstvou mrkev či jablko. Večer granulované krmivo. Čas od času jí přilepším stravu pampeliškou, salátovou okurkou či listovým salátem.

Zpestřit stravu můžete králíčkům i například minerálním kolečkem, o které si chodí brousit zoubky a drápy či ho jazýčkem jen olizují. 

Jsou to noční tvorové?

Na rozdíl od většiny hlodavců, králíčci celou noc téměř prospí. Jediné, co občas slyším je, že se Skořička napije a dá si trošku sena. Nemusíte se tedy bát, že by vás v noci králíček rušil. Jsou ale jedinci, kteří si neustále potřebují obrušovat své zuby, těm je potřeba z klece vše s čím by mohli lomcovat, na noc vyndat.

Na co dávat pozor?

Králíci jsou vášniví milovníci všech kabelů. Zamezte jim proto v kontaktu s nimi, ať nepřijdou k nějaké úhoně.

Jaké jsou vaše zkušenosti se zakrslými králíky? Napište nám.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie