Zdravý pohyb se psem v každém věku

žena leží u lesa ve sněhu a má zvednuté nohy na kterých sedí pes

Chcete lenošit? Jestli máte doma psa, s největší pravděpodobností to moc nepůjde. Protože ať už je venku příjemně, vedro či mrzne, jsou to právě psi, kteří nás vytáhnou za každého počasí ven. Psi totiž dobře ví, že pohyb na čerstvém vzduchu je velmi zdravý jak pro ně, tak pro nás - lenošivé páníčky.

Se psími parťáky se toho dá ale dělat mnohem více než jen chodit na procházky. My se s vámi teď podělíme o to, jak cvičit či sportovat v různých věkových etapách života vašeho pejska. 

Máte doma psí miminko?

Štěňátko můžete začít postupně učit povely na základní poslušnost. Určitě ho ale nezatěžujte složitými triky a nezdolávejte s ním vysoké překážky (např. při agility). Chodit můžete na krátké procházky a postupně navyšovat vzdálenost, vše ale záleží na pejskovi, určitě jej nenuťte, pokud už nechce ťapkat.

V této době ještě nemá plně vyvinuté kosti a klouby, proto štěňátko raději nepřetěžujte, ať mu nezpůsobíte zdravotní problémy.

Schody – chození „do“ nebo „z“ více schodů pro malá štěňátka není vůbec dobré. Raději ze začátku vezměte chlupáče do náruče, ať si zbytečně nepřivodí nějaký úraz. Pokud by mělo štěně zdolat menší počet schodů, tolik to nevadí.

Pejsek je již dospělý?

Pokud pejsek dorostl do dospělého věku, můžete s ním dělat mnohem více aktivit. Chodit na dlouhé procházky, běhat, cvičit agility, dogdancing, flyball… co vás jen napadne. Ovšem ne každé plemeno se hodí na každý sport. Vždy je potřeba vycházet z pohybových možností vašeho pejska. Každé plemeno má totiž v genech napsáno něco jiného. Zatímco borderku může bavit pasení, labrador dá přednost pořádné koupeli ve vodě, a to i v mrazivém lednu.

Je dobré pejska naučit odpočívat – naučte pejska si po „práci“ umět odpočinout. Pejsek se tak snadno zregeneruje, „dobije baterky“ a bude rád čekat na to, co jste si pro něj zase připravili.

Váš pejsek je již senior?

V seniořím věku je potřeba pohyb postupně omezovat. Určitě po něm nechtějte žádné velké výkony. Zvolněte a choďte na kratší, méně náročné procházky. Pokud jste vrcholově sportovali, cvičte již pouze rekreačně nebo uberte na intenzitě. Určitě ale svého věrného parťáka dál trénujte již naučené (třeba pouze základní) povely, ať je nezapomene a nadále si procvičuje zdravou mysl. Můžete mu také cvičení zpestřit různými interaktivními hračkami.

Při sportování se pejskům zatěžují klouby. A aby byly klouby dlouho fit, můžete pejskovi dopřát vhodnou kloubní výživu. A nezapomeňte na psí pamlsky, protože s dobrou odměnou jde vše mnohem lépe.

Co vašeho pejska baví nejvíce? Dejte nám vědět.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie