Cestování s kočkou

kočka sedí v cestovním kufru

Potřebujete odcestovat a chcete nebo dokonce musíte vzít svého kočičího miláčka s sebou? Poradíme vám, jak zvládnout společné cesty hravě a bez stresu. Stačí se jen pořádně připravit.

Základ kočičí cestovní výbavy: Přepravka pro kočky

Do auta, vlaku, autobusu i letadla budete potřebovat vhodnou kočičí přepravku. Nejoblíbenější jsou plastové přepravky pro kočky, ale možná bude právě vaší kočce více vyhovovat látková přepravka. 

  • Látkové přepravky a tašky jsou lehké a snadno se přenáší. Myslete ale na to, že látkovou přepravku nelze bezpečně umístit do auta a letadlem vám kočku v látkové přepravce také nepřepraví, a tak jsou látkové přepravky vhodné jen na krátké cesty autobusem či vlakem. Pokud se vám kočka v látkové přepravce počůrá, bude to další nepříjemná komplikace.
  • Plastové přepravky jsou malinko těžší, ale poskytují větší bezpečí a splňují všechny požadavky pro cestování nejrůznějšími dopravními prostředky. Navíc se snadno udržují.

Tip: Pokud chcete brát svou kočku na dovolenou nebo na výlety, budete potřebovat také kočičí postroj a vodítko pro kočky.

Na přepravku si kočka musí zvyknout

Ještě než se s kočkou vydáte na cesty, měla by si na přepravku zvyknout a cítit se v ní bezpečně. Pokud vytáhnete přepravku jednou za půl roku na cestu k veterináři, nemůžete čekat, že ji bude mít spojenou s příjemnými zážitky. 

Až novou přepravku přinesete domů, nechte ji na bezpečném, klidném místě, kde si ji kočička bude moci sama očichat a prozkoumat. Až se s ní takto seznámí, vložte do přepravky deku či její oblíbenou hračku a postupně jí ukažte, že do ní může vlézt či si v ní hrát. Za každý úspěšný pokus kočičku odměňte kočičím pamlskem. Až toto bude zvládat, můžete s ní začít chodit ven, aby si zvykla na neznámé zvuky.

Tip: Berte kočku nejprve na kratší cesty a vždy zvolte nějaký příjemný cíl, kde ji necháte prozkoumat okolí - samozřejmě bezpečně na vodítku. Přečtěte si, jak naučit chodit kočku na vodítku. Stejně jako na přepravku by si kočka měla na postroj a vodítko zvykat postupně a v bezpečí domácího prostředí.

Jak vybavit kočičí přepravku na cesty?

  • V horkých dnech myslete na to, že by měl být v přepravce dostatek vzduchu, proto nijak neucpávejte otvory a průduchy. V zimě naopak přepravku vystelte měkkou dekou nebo pelíškem, aby kočka neprochladla.
  • Na dno přepravky dejte podložku na zachycení moči a nezapomeňte si přibalit i několik náhradních.
  • Přibalte si pamlsky, skládací misku na vodu a láhev s vodou, abyste mohli své kočce nabídnout občerstvení během delších cest.

Cestujeme s kočkou v autě

Nechat kočku v autě na volno nepřipadá v úvahu. Pokud je kočka od malička zvyklá na kšíry a cestování autem, můžete ji - stejně jako psa - přepravovat na zadní sedačce zajištěnou bezpečnostním pásem. Pro naprostou většinu koček bude ale vhodnější plastová přepravka, kterou připoutáte na přední nebo zadní sedadlo auta

Pozor: Pokud přepravku s kočkou umístíte do zavazadlového prostoru, ujistěte se, že drží pevně na místě a že je v zadní části auta dostatek čerstvého vzduchu - zvláště v horkých dnech tam hrozí kočce v přehřátí.

Tip: Během delších cest nezapomeňte dělat pravidelné přestávky, dávejte kočce napít a umožněte jí se vyvenčit - opět s vodítkem. Nikdy kočku nenechávejte samotnou v autě.

Cestování s kočkou vlakem nebo autobusem

Asi není třeba zdůrazňovat, že dlouhé cesty autobusem nebo vlakem jsou pro většinu koček stresující a vyčerpávající. Pokud je váš kočičí parťák spíše kočkopes, který běhá na vodítku a spokojeně cestuje vlakem či autobusem, máte o starost méně a můžete bez potíží vyrazit za dobrodružstvím. Ti ostatní se opět neobejdou bez bezpečné a pohodlné přepravky.

Tip: Než se vydáte na zastávku, zjistěte si podmínky přepravy zvířat konkrétního dopravce - zda vůbec přepravu zvířat umožňuje a za jakých podmínek.

Cestování s kočkou letadlem

Pokud zamýšlíte cestovat s kočkou letadlem, bude třeba plánovat hodně dopředu. Ne všechny letecké společnosti umožňují přepravu koček a ne všechny umožňují přepravu koček v kabině letadla. Je tedy pravděpodobné, že kočka poletí v zavazadlovém prostoru nebo dokonce jiným letadlem. To vše je nutné si zjistit předem, abyste mohli adekvátně připravit své kočce vhodné podmínky v přepravním boxu. Proto nejprve zvažte, zda je skutečně nutné, aby s vámi kočka cestovala. A pokud je, cestu naplánujte velmi pečlivě: 

  • Zjistěte si, jaké letecké společnosti umožňují přepravu koček a jaké mají podmínky - například velikost a typ přepravního boxu.
  • Zjistěte si podmínky příjezdu se zvířetem do dané země - potřebná vyšetření a očkování. Budete samozřejmě potřebovat pas své kočky, čip a někdy také viditelné tetování.
  • Myslete na to, že cesta bude pro kočku velmi stresující a zvažte použití utišujících prostředků.

Tip: Všechny potřebné informace vám poskytne Státní veterinární správa či zastupitelský úřad vybrané země.

Co kočce zabalit s sebou na cesty?

Ať už se vydáte se svou kočkou letadlem k moři nebo třeba autem na chalupu, nezapomeňte s sebou zabalit:

Po příjezdu na místo

Cestu máte za sebou, přijeli jste na místo. Co teď? 

Přepravku umístěte do pokoje, otevřete ji a běžte si v klidu vybalit. Okna a dveře raději neotvírejte, abyste případně nemuseli svou vystresovanou kočku hledat někde po lesích. Jakmile se kočička rozkouká, sama za vámi přijde. Najděte vhodné místo pro její toaletu. Ukažte jí, kde bude mít vodu s krmením, potěšte ji oblíbenou hračkou a pochvalte, jak cestování hezky zvládla. 

Tip: Pokud jste přijeli na týden na chatu, kde to vaše kočka dobře zná, samozřejmě ji nemusíte držet uvnitř. Ale pokud jste na pár dní na dovolené na novém místě, kočku raději ven nepouštějte a držte ji uvnitř.

Jaké máte zkušenosti s cestováním s kočkou vy? Podělte se s námi.

Co když s vámi kočka cestovat nemůže?

Může nastat situace, kdy s vámi kočka na cesty vyrazit nemůže. Například pro ni cestování
představuje obrovský stres, kterému ji nechcete vystavovat, nebo máte doma koček více a všechny
s sebou prostě vzít nemůžete. Co pak? Ideálním řešením je nechat kočku v klidu doma ve svém
prostředí. Abyste se o ni v době své nepřítomnosti nemuseli bát, pořiďte ji profesionální kočičí chůvu.
Ta za kočkou bude každý den docházet, obstará všechny její potřeby, pohraje si s ní, pomazlí ji a
kočce tak čas bez vás příjemně uteče. A vy od chůvy dostanete každý den zprávu o tom, jak se vaše
kočička má.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie