Cestujeme se psem v Čechách: Tipy na výlety

kluk je na procházce se psem v lese

Chcete se smečkou vyrazit na výlet a potřebujete nějakou inspiraci? Čtěte dál! Máme pro vás tipy na super místa, kde se bude líbit vám i vašemu čtyřnohému parťákovi.

Pejsci jsou většinou nejspokojenější v přírodě, kde není mnoho lidí, kde se mohou volně pohybovat a kde jim můžete dopřát dostatek volnosti. Proto v našich tipech najdete především přírodní zajímavosti a místa v přírodě, která jsou přístupná i pro pejsky. Tak vzhůru za společným dobrodružstvím!

Tip: Na výlety a nezapomeňte pořádně vybavit. Pokud nevíte, co pejskovi sbalit do batůžku připravili jsme pro vás Akinu cestovní sadu, ve které najdete vše, co bude váš parťák na cestách potřebovat.

Kam na výlet se psem ve Středočeském kraji?

Vyhlídka Máj

Jeden z nejkrásnějších meandrů řeky Vltavy stojí za to vidět nejen v Máji. Nenáročný výlet zakončený krásnou vyhlídkou ze skal tyčících se nad řekou si zaručeně užije celá smečka. Doporučujeme vyrazit z obce Teletín, odkud vede žlutá turistická značka, po které můžete dojít například až na Smetanovu vyhlídku nebo ke Krňanskému vodopádu - trasu si tak můžete prodloužit podle aktuálního rozpoložení výpravy.

Bartůňkova vyhlídka

Další vyhlídka, která nabízí výhled do údolí řeky Vltavy. Vyhlídka je součástí přírodní rezervace Albertovy skály a naleznete zde spoustu dalších míst, odkud je nádherný výhled nejen na meandrující řeku. Navíc tudy vede také naučná stezka o délce 8 km.

Zřícenina Jenčov

Na Křivoklátsku najdete chráněný areál s pozůstatky malého gotického hrádku. Zřícenina se nachází cca 6 kilometrů od Nižboru a 2 kilometry jižně od obce Běleč. Na zříceninu se ale vydejte ideálně od Zbečna, odkud vede červená turistická značka.

Čertovy hlavy

Na Kokořínsku si můžete udělat výlet na hned několik zajímavých míst. Začít můžete v obci Želízy, odkud se vydáte po modré přímo k monumentálním skalním skulpturám - Čertovým hlavám. Mrkněte, jak se na výletě na Čertovy hlavy líbilo Akiňákům.

Kam na výlet se psem v Praze a okolí?

Divoká Šárka

Skalnaté údolí v Praze je oázou klidu v chaosu velkoměsta. Pejsci se zde mohou pohybovat volně, ale počítejte s tím, že potkáte spoustu dalších pejskařů. V Divoké Šárce najdete několik možných tras, z nichž nejkratší je dlouhá 5 km. 

Obora Hvězda

Lesnatý park se zámečkem ve tvaru hvězdy najdete mezi Vypichem, Bílou horou a Petřinami. Tato obora nabízí možnosti pro krátkou i dlouhou procházku. V oboře se nachází kamenné cesty, pěšiny a lesní stezky. 

Prokopské údolí

Přírodní rezervací na Praze 5 můžete projít jak u Dalejského potoka, nahoře směr Barrandov, tak i na druhou stranu směr Nové Butovice, Jinonice. Další možností je projít Prokopské údolí z pražských Hlubočep až na Prahu 13 Lužiny. Údolím lze dojít až na vyhlídku Děvín. V Prokopském údolí najdete také nádherné jezírko a spoustu krásných a klidných zákoutí.

Vyhlídka Děvín

Tato krásná vyhlídka leží v Prokopském údolí a vypíná se nad Vltavou do výšky 310 metrů nad mořem. Z vyhlídky je krásný výhled na Prahu a obklopují ji pole a louky, kde se psíci skvěle vyběhají.

Kam na výlet se psem v Olomouckém kraji?

Chomoutovské jezero

Chomoutovské jezero vzniklo po těžbě štěrkopísků na území Chomoutova, cca 10 km severně od centra města Olomouc. Můžete se vydat na procházku kolem jezera, nebo třeba na ornitologickou pozorovatelnu, ke které se dá snadno dojít. Jde o nenáročnou avšak velmi příjemnou procházku.

Naučná stezka Třesín

Naučná stezka Třesín začíná ve středu obce Mladeč. Od rozcestí pod Měníkem se vydáte po modré, která vede proti proudu Mlýnského potoka kolem krasového vrchu Třesín. Půjdete přes most, kolem jeskyně, k rytířské síni až ke studánkám. Cesta vede převážně po lesních neupravených cestách a celková délka okruhu je cca 6 km.

Poniklý vodopád

Jeseníky skrývají malebná zákoutí a přírodní krásy - vodopády nevyjímaje. Dobře dostupný vodopád na Poniklém potoce najdete severně od Koutů nad Desnou. Dostat se k němu dá snadno, nachází se přímo vedle asfaltové silnice. Z Koutů se vydejte po žluté a ma rozcestí Poniklý potok odbočte doleva. 

Obří skály

Další z jesenických z vycházkových tras vede z Ramzové údolím po zelené značce až k Obřím skalám. Jde o úchvatná skaliska, tvořící vedlejší vrchol Šeráku. Kilometr dlouhá a až 16 m vysoká skalní hradba nabízí krásné panoramatické výhledy po okolí. Když vám bude procházka krátká, můžete po modré pokračovat až na Šerák.

Kam na výlet se psem v Pardubickém kraji? 

Přírodní rezervace Maštale

Pokud jste v Pardubickém kraji se svým parťákem, tenhle výlet nesmíte vynechat. Čeká vás nádherná příroda, skály i potůček, kde se může váš čtyřnohý miláček zchladit a vyřádit. Trasu můžete zkracovat a prodlužovat dle potřeby, čeká vás spousta cestiček a stezek.

Keltská stezka

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Vede z Nasavrk do údolí řeky Chrudimky přes přírodní rezervaci Krkanka do obce Hradiště. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok). Dostanete se k největšímu lákadlu celého výletu, do prostoru původního keltského osídlení – oppida. Jedná se o méně náročnou trasu dlouhou 9 km.

Oheb

Pokud hledáte náročnější trasu se zajímavým cílem, vydejte se na Oheb. Zřícenina hradu Oheb se tyčí nad přehradou Seč a nabídne vám úchvatné výhledy do okolí. Počítejte ale s náročnějším kopcovitým terénem lesem. Ideální výlet pro sportovnější chlupáče. 

Kolem Lanškrounských rybníků

Přírodní park Lanškrounské rybníky byl zřízen v roce 1990 jako oblast klidu a leží západně od Lanškrouna. Zahrnuje rybníky Olšový, Pšeničkův, Slunečný a Plockův s okolními lesními porosty. Navazuje na rekreačně využívanou oblast rybníka Dlouhý s širokými možnostmi ubytování a vodních sportů, další rybníky zase nabízejí tichá místa pro rybaření. Vydat se můžete na delší okružní trasu nebo na některou z kratších procházek. Na nabídku ubytování v okolí Lanškrouna se podívejte zde.

Kam na výlet se psem ve Zlínském kraji?

Pasekářská stezka

Naučná téměř desetikilometrová stezka v blízkosti Zlína. Pasekářskou stezku naleznete v části Zlín-Jaroslavice. Nachází se zde sedm naučných tabulí, a tak nezapomeňte vzít i děti, pro které bude vycházka nejen zábavná, ale zároveň se přiučí něčemu novému. 

Hrad Lukov

Zhruba tři kilometry od obce Lukov se nachází stejnojmenný hrad. Na hrad se dostanete po červené. Čeká vás příjemná procházka s krásnými výhledy do okolí. I když do prostor expozic pejsci nesmí, do areálu hradu je vstup psům povolen. 

Pulčín

Jižně od Vsetína u obce Pulčín se nachází Pulčínské skály – nazývané také jako Pulčiny. Jde o největší pískovcové skalní městečko v moravských Karpatech. Vydat se můžete z Pulčína po červené, nebo z Lidečka po modré. Pokud si vyberete trasu z Lidečka, můžete navštívit také skalní útvar zvaný Čertovy skály. 

Nivnická riviéra

Na Nivnické riviéře na vás čekají nejen krásné procházky, ale také dog-friendly kemp, kde se můžete i se svým parťákem ubytovat a prozkoumat všechny okolní trasy. Můžete se vydat na procházku kolem vesničky Nivnice, navštívit Uherský Brod, Hluk či Bojkovice nebo se podívat do vedlejší vesničky k rybníku Ordějov.

Kam na výlet se psem v Ústeckém kraji?

Želinský meandr

Východně od města Kadaň na území okresu Chomutov najdete skalnatý meandr, který nabízí vskutku krásnou podívanou. V západní části území se na levém břehu řeky nachází naučná stezka, na kterou se dostanete, pokud se vydáte z Kadaně – Špitálského náměstí podél řeky.

Hrad Hazmburk

Zřícenina gotického hradu nad obcí Klapý u Libochovic z dálky připomíná známější hrad Trosky. Na hrad se dostanete příjemnými turistickými cestami. Žlutá vede z Klapého a červená z Libochovic do Třebenic. Po neznačené cestě se zde dostanete ze Slatiny. Nahoře na vás čeká rozhledna, ze které je krásný výhled na Polabí, Poohří a České středohoří. Při vstupu do areálu počítejte s menším poplatkem a nutností připnout pejska na vodítko, ale pak můžete společně i na tu vyhlídku.

Vyhlídková věž Růženka

Krásné výhledy, čerstvý vzduch a kouzelná příroda na vás čeká také na vyhlídkové věži Růženka. Ta se nachází na kopci Pastevní vrch, 8 kilometrů od obce Hřensko. Přes Pastevní vrch vede naučná stezka dlouhá 10 kilometrů. Stezka pokračuje lesem do Kamenické Stráně, k Dolskému mlýnu a pod Růžovským vrchem zpět do Růžové.

Salmovské údolí

Údolí s peřejnatým potůčkem najdete mezi Velkým Šenovem a Salmovem. Nad potokem vede značená zelená trasa, která je pro procházku s pejskem přímo stvořená. Projdete se kolem Salmovského rybníku po proudu až k Černému rybníku. 

Kam na výlet se psem v Moravskoslezském kraji?

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě a leží na kopci hned vedle stejnojmenné vesnice. Projít můžete celou oboru Hukvaldy, kterou se k hradu dostanete. V oboře musí být pejsek na vodítku, ale čeká vás krásná a pohodová trasa. 

Naučná stezka Hvozdnice

Osmikilometrová naučná stezka začíná na vlakové zastávce ve Slavkově u Opavy. Nenáročná, pohodová a kochací trasa je vhodná pro lidi i pejsky v každém věku.

Sopečné Razovské tufity

Opuštěný lom nabízí unikátní panoramata. Tuto přírodní rezervaci naleznete v lomu u obce Razová. Hned vedle se nachází nádrž Slezská Harta, kolem které můžete svou procházku ukončit.

Křížová cesta 

Na Uhlířský vrch, vzdálený asi 2,5 km od Bruntálu, vede krásná křížová cesta. Na cestě je 14 zastavení, která zhotovil bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel a na vrcholu se nachází kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné, odkud je pěkný výhled do okolí. Součástí areálu poutního kostela na Uhlířském vrchu je navíc velká lipová alej.

Výlety s Akinu

Smečky z Akinu se vydávají na pravidelné výlety a podávají podrobná hlášení. Pokud hledáte podrobnější informace a nápady na přesné trasy výletů, mrkněte se Výlety s Akinu a inspirujte se!

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie