Čipování psů bude povinností

kolie běží na louce v postroji

Má váš parťák pod kůži identifikační čip?

Až do teď byl čip vyžadován pouze u psů, kteří se svým pánem cestovali do zahraničí, nebo se účastnili oficiálních závodů a výstav. Nyní se vše mění, čipem musí být označen každý pes chovaný v České republice.

Od 1.ledna roku 2020 musí ze zákona být každý pes očipovaný a jeho čip zaregistrovaný. Pokud nebude, veterinář pejska nebude moci naočkovat proti vzteklině. Toto očkování je však ze zákona povinné. A majiteli psa hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Označení všech psů čipem by mělo pomoci v boji proti psím množírnám. Ale také by mělo usnadnit vrácení zatoulaného psa zpět ke svému pánovi.

Štěňata by měla dostávat čip při svém prvním očkování. Starším psům, kteří čip ještě nemají, by ho měl pod kůži aplikovat veterinář při pravidelném přeočkování.

Majiteli psa bez identifikačního čipu může hrozit pokuta až 20.000Kč

Co je to čip?

Čip je asi 1cm velká kapsle z bioskla. Tato kapsle pro psa není nijak nebezpečná. Přesto, že se jedná o elektronický výrobek, sama o sobě není zdrojem energie, ale dokáže energii přijmout a zpět ji odrazit. Životnost čipu je kolem 20 let. Stačí tedy u psů provádět jednou za život. Čip se zavádí pod kůži, nejčastěji mezi lopatky, či ze strany na krk.

Jak se na tento zákon díváte vy? Myslíte, že povinné čipování může zastavit množírny? Napište mi pod článek.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie