Co musíte vědět o krmení psů

pes na louce ujídá z Akinu misky

Také se často ptáte sami sebe, či svého okolí, jak správně psa krmit? Zda víte dost, zda pro něj děláte dost? Buďte v klidu, takové otázky si klade každý chovatel. Pro začátek stačí, uvědomit si pár základních faktů.

Na to, jak krmit psa neexistuje stoprocentně univerzální řešení. Vždy záleží na plemeni, jeho velikosti a jeho historickém vývoji.

Jak často své psy krmit?

Štěňata do čtvrtého měsíce věku doporučujeme krmit 4x -5x denně. Štěňata od šestého až do devátého měsíce pak 2x – 3x denně. Dospělé psy můžeme krmit už jen jednou denně, a to v závislosti na tom, kdy psy můžeme vyvenčit. U velkých psů je však vhodné rozdělit denní krmnou dávku na dvakrát, a to kvůli hrozící torzi žaludku.

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak můžeme psa krmit. Můžeme barfovat, případně krmit tepelně upravenou stravou, nebo průmyslově vyráběnými krmivy.

Průmyslově vyráběná krmiva

Průmyslově vyráběná krmiva zásadně dělíme na suchou a mokrou stravu. Suchou stravou se rozumí granule, například je to naše superprémiové krmivo Akinu VITALITY, do mokré stravy řadíme konzervy, paštiky, kapsičky, nebo salámy pro psy.

V České republice 99% chovatelů krmí granulemi. Z toho zhruba čtvrtina krmí pouze granulemi. Zbylé tři čtvrtiny krmí různou kombinací suchých a mokrých krmiv.

Důležité je, nekrmit psa jednostranně. Zpestřit mu jídelníček jednou granulemi, jednou konzervou, aby jeho střevní mikroflóra řekněme nezlenivěla. Ale také proto, abychom potěšili jeho chuťové pohárky. Nikoho by asi nebavilo jíst celý život to samé suché krmivo.

Bílkoviny

Hlavní nutriční látkou v krmivech pro psy jsou bílkoviny. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našich těl. Pes je z vývojového hlediska masožravec. To znamená, že potřebuje bílkoviny živočišného původu. Jednoduše řečeno maso. U všech průmyslových krmiv je zřejmé, jaký druh bílkoviny obsahují. Pokud si chcete být opravdu jistí a nevyznáte se v etiketách různých krmiv, kupte si konzervy, ve kterých kusy masa vyloženě vidíte.

Řada lidí krmí své pejsky lidskými pochoutkami. Například piškoty, nebo čokoládou. Avšak v čokoládě je obsažen kofein a teobromin, které jsou pro psa velmi škodlivé. Ani další lidské potraviny však nejsou pro psy vhodné. Jedná se například o luštěniny, avokádo, ořechy, ale i o některé ovoce. Je důležité uvědomit si, že ne to, co chutná nám je vhodné i pro naše pejsky.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie