Enrichment: Proč to vyzkoušet?

borderka čmuchá pamlsek ve srolovaném ručníku dle metody enrichment

Chcete, aby byl váš mazlíček šťastný a spokojený? Chcete podpořit jeho instinkty? Zjistěte, co je to enrichment a jak tuto metodu zařadit do každodenního života svého parťáka. Spokojenost na všech frontách zaručena!

Co je Enrichment?
Enrichment - v poslední době velmi často skloňované a vyhledávané slovo. Jedná se o “zpestření prostředí a uspokojení fyzické a psychologické potřeby zvířat v lidské péči”. Jde o aktivity a činnosti, které napodobují aktivity zvířat z volné přírody tak, aby to zlepšilo kvalitu jejich života. 

Zjednodušeně se jedná o postup, kterým se podporuje přirozené chování zvířat. Proto v zoologických zahradách funguje tzv. zoo enrichment. Enrichment se ale uplatňuje i při soužití s domácími mazlíčky. 

Příklad: Ledním medvědům zamrazují ošetřovatelé potravu do ledu – pro lední medvědy je to tak ve volné přírodě přirozené.

Jak dle této metody obohatit psí život svého parťáka?

Záleží na věku, plemeni i celkovém stavu zvířete a je potřeba se tomu přizpůsobit. Enrichment pozitivně ovlivňuje psychickou, mentální a sociální pohodu zvířat, což se následně podepisuje i na jejich zdravotním stavu. Výsledkem enrichmentu je potom dobrý vztah mezi psem a páníčkem a celková vyrovnanost psa.

Jak psovi dopřát zábavu a zároveň stimulovat mysl?

Potravní enrichment: Krmení i pamlsky spojené se hrou

Enrichment může být zaměřený na shánění potravy. Krmení pak není jako obvykle připravené v misce, ale je ukryté, spojené se hrou či hračkou nebo jinak smyslově obohacené. 

Fantazii se meze nekladou a vyřádit se můžete také s pamlsky:

  • Můžete pamlsky volně rozházet po domě či zahradě a na vašem pejskovi bude je najít – vyčmuchat. Čmuchání je totiž jejich nejpřirozenější činností a zároveň činností, která pejsky dokáže uklidnit a zpomalit jejich tep. Čmuchání se možná zdá jako jednoduchá a nenáročná zábava, ale pejsky na 100 % unaví.
  • Pamlsky také můžete ukrýt například do srolovaného ručníku, do hračky, čmuchacího koberečku či interaktivní hračky přímo k tomu určené. Můžete se také setkat se slovním pojmem - Hersenwerk pro psy. Jedná se o hlavolamy/interaktivní hračky z nejrůznějších materiálů, které stimulují všechny smysly psa a celý jeho nervový systém. Výsledkem je potom klidný, zrelaxovaný a spokojený pes.


Tip: Enrichment se samozřejmě týká i koček - přečtěte si, proč jsou interaktivní hračky pro kočky tak důležité.

Pracovní enrichment: Hra s páníčkem a aport

Při aportování zapojuje pes své lovecké instinkty a vyvíjí obrovskou rychlost při běhu za balonkem. Při každém úspěšném aportu se můžete za odměnu se svým psem přetahovat o hračku. Tím posílíte vzájemné pouto.

Aportování je ale přesným opakem čmuchání. Zatímco čmuchání pejska uklidní a sníží mu tep, aportování ho naopak nabudí a tep zvýší. Je potřeba nad aktivitou pejska uvažovat a nic nepřehánět – jen tak bude tako metoda nejúčinnější.

Jak obohacujete život svého parťáka vy? A kterou enrichment aktivitu vyzkoušíte jako první?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie