Jak probíhá výcvik vodících psů?

2 lidi, jeden v gumácích a jeden s hůlkou vedou psa na vodítku

Velcí, krásní, obdivovaní. Řeč je o vodících psech. Jistě jste je už i vy někde na ulici potkali, zastavili jste se a věnovali jim chvilku obdivu. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak dlouhá cesta od štěněte až po dospělého vodícího psa je? Ne? Tak mi vám to v dnešním článku trošku nastíníme.

Vybraná štěňátka, nejčastěji zlatých, float a labradorských retrívrů, či německých ovčáků se ve dvou měsících umístí k pečovatelům, kteří se o ně starají a provádí je jejich prvním rokem života. Pečovatelé naučí štěňátka důvěřovat lidem, sdílet s nimi domácnost, jezdit mhd, a zvládat městský ruch.

Pečovatelé se štěňaty pravidelně docházejí do školy na výcvik. Po dosažení prvního roku a všech nezbytných zdravotních testech a vyšetřeních je možné psa zařadit do programu výcviku k budoucí službě.

Každý pes se učí důsledně a trpělivě zvládat doprovázení člověka v různém prostředí. Příprava probíhá na veřejnosti, v prostorách, kam lidé obvykle chodí. Cvičitelé se psy navštěvují nákupní centra, úřady, pošty, čekárny lékařů apod.  Jezdí městskou hromadnou dopravou, učí se zvládat bezproblémový nástup i výstup.

Po čase se psi učí samostatně vyhodnocovat překážky v cestě. Například kudy bezpečně obejít nevhodně zaparkované auto, vyčnívající reklamní tabuli apod.

Dospělí, vycvičený pes pak putuje ke svému novému pánovi. Svého nevidomého pána provádí životem a nahrazuje mu zrak. Doprovází ho dokonce i do školy, či do zaměstnání.

Jak se chovat, když čtyřnohého hrdinu potkáte?

Bezesporu si tito psi zaslouží velké obdivy. Avšak musíme mít na paměti, že pes pracuje a je neohleduplné ho rušit. Jeho pán se na něj 100% spoléhá. Mluvením na psa, nebo jeho hlazením můžeme psa rozrušit a vyvést ho ze soustředění. Námi ovlivněný pes pak může svého pána ohrozit špatný rozhodnutím. Stejně tak je velmi nevhodné, když svého psa necháme okolo vodícího psa běhat, nebo na něj dokonce dorážet.

Fascinují vás vodící psi?

Přijďte se podívat 8.června do Roztok u Prahy, kde bude probíhat soutěž pro vodící psy a jejich nevidomé páníčky. Soutěž se každoročně koná v běžném městském provozu. Na vše dohlíží instruktoři odborného výcviku. Boduje se jak výkon vodicího psa, tak i spolupráce celé dvojice.
Všichni účastníci závodu se budou moci těšit z dárkových balíčků, které jsme pro ně připravili.

 

Chcete se o výcviku a možné pomoci dozvědět něco víc?

Tak mrkněte například na www.vycvikvodicichpsu.cz nebo https://vodicipsisrdcem.cz/

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie