Základní výcvik psa krok za krokem

slečna na rozkvetlé louce dává psovi dobroty z pamlskovníku

Máte nového chlupatého kamaráda a chcete si co nejvíce zpříjemnit vzájemné soužití? Nebo váš dlouholetý parťák stále ještě nepochopil, co po něm chcete, když mu zkoušíte dávat jednotlivé povely a pomalu už jste to vzdali? Poradíme vám, jak svého pejska naučit základní povely, abyste si vzájemně lépe rozuměli.

Co budete k výcviku potřebovat?

Připravte si pevné nervy, trpělivost a dobrou náladu. Vezměte si na pomoc kvalitní a pohodlný psí obojek, vodítko (dlouhé stopovací i klasické krátké) a něco za odměnu (hračku nebo pamlsek podle toho, co váš chlupáč preferuje).

Základní pravidla výcviku psa

K výcviku si vždy vyberte klidné místo, nechte pejska vše v klidu očuchat a zajistěte, abyste nebyli ničím rušeni a pejsek tak věnoval pozornost jen vám. Před výcvikem pejska vyvenčete a nechte dosyta vyřádit. Hodit se vám budou také následující pravidla, která vám pomohou k úspěchům:

Výcvik musí být důsledný a jednotný

Předem si naplánujte, jaké povely chcete pejska učit a držte se jich. Klíčové je to především, pokud bude povely používat více členů domácnosti - společně si je sepište a všichni používejte stejná slova. A důslednost je důležitá především při odměňování. Odměna musí přijít bezprostředně po splnění povelu, ne dřív ani později.

Tip: K povelům můžete připojit také gesta, která pejskovi pomohou lépe rozpoznat konkrétní povely. Např. při povelu sedni můžete ukazovat zvednutý ukazováček, při čekej zase zdvihnutou celou dlaň, atp.

Výcvik rozdělte do kratších úseků

Říká se, že psi zvládnou udržet pozornost maximálně 10 až 15 minut. Proto je třeba výcvik udělat pro pejska zábavný a rozdělený do krátkých úseků. Povel cvičte třeba pět minut a pak si dejte pauzu na hru či dovádění. Zajistíte tak, že se nebudete ani jeden nudit a stresovat.

Zachovejte klid a chladnou hlavu

Při výcviku je důležité, abyste byli správně naladěni - vy i váš pes. Vytvořte vhodné podmínky tím, že odstraníte všechny rušivé vjemy (telefon, televize, atp.) a věnujte svému psovi plnou pozornost. Nezvyšujte hlas a obrňte se trpělivostí.

Nepřehánějte to s odměnami

Odměna může mít při výcviku mnoho podob. Mezi nejčastější patří pamlsek, pohlazení či fráze typu: hodný pejsek, šikulka, šikovný pejsek, pašák, výborně, dobře,… Někomu vyhovuje také tzv. klikr, který doporučují mnozí profesionální cvičitelé. Je v podstatě jedno, co přesně budete používat, ale váš pes to musí chápat jako odměnu. A především musí chápat, za co přesně je odměňován, aby to mohl následně udělat znovu. 

Tip: Odměna za splnění povelu musí následovat okamžitě a to v takové míře, aby se pejsek těšil na další. K tomu jsou ideální tréninkové pamlsky, které mají ideální velikost, a tak pejska nezdržují dlouhým žvýkáním. Navíc jsou úžasně voňavé a chutnají tak, že pejsek zkrátka bude chtít další.

Trénink by měl být součástí rutiny

Tohle pravidlo platí zejména tehdy, když máte štěně nebo nového psa. Psi mají rádi pravidelný režim a ať už si ho nastavíte jakkoliv, pokuste se ho alespoň prvních pár měsíců dodržet. Váš pes pak například bude vědět, že po vyvenčení následuje hraní, pak výcvik a nakonec krmení. Každý psí den by měl mít podobnou strukturu, aby bylo pro pejska snazší rozlišit jednotlivé etapy.

Výcvik by měl končit pozitivně

Pokud zkoušíte nový povel, moc se vám nedaří a vy frustrovaně výcvik ukončíte, budujete svému psovi špatný vztah k výcviku. Raději ho zakončete povelem, který víte, že váš pejske zvládne, odměňte ho a až poté výcvik ukončete. 

Jak naučit psa základní povely?

Každý pejsek je unikát. A zatímco jeden bude třeba běhat po předních nohách jen abyste ho pochválili a dali mu odměnu, jiný bude třeba více sportovně založený. Respektujte přirozené talenty svého pejska a netlačte ho do něčeho, co ho nebaví. Jsou ale základní povely, které by měl umět skutečně každý pes. Patří k nim:

1. “Ke mně”

Trénujte ho v klidném prostředí, kde vás nebude nic rušit. Povel “ke mně” říkejte jen tehdy, když jistě víte, že za vámi pes přijde nebo jste schopni ho k tomu přimět. Příkladem může být, když v ruce držíte jeho oblíbenou hračku či pamlsek, je čas krmení nebo psa máte na vodítku a můžete mu tím udat směr. Jakmile pes přiběhne, odměňte ho. Po čase se přesuňte do rušnějšího prostředí. 

Tip: Určitě nechcete, aby si povel “ke mně” spojil s něčím, co značí konec zábavy. Proto ho následně ještě pusťte na volno nebo si s ním pohrajte.

2. “Sedni”

Při učení povelu “sedni” hraje většinou zásadní roli pamlsek. Vyčkejte na chvíli, kdy pes stojí a přiložte mu pamlsek k čumáku, vydejte povel a pohybem ruky směrem vzhůru pak pejska přimějete sednout. Pamlsek mu následně samozřejmě dejte a pochvalte ho. Později ho přestaňte navádět rukou a pouze zavelte“sedni”. V této fázi vždy pejska náležitě pochvalte a odměňte pamlskem. 

3. “Lehni”

Povel “lehni” se učí podobně jako “sedni”. Vyčkáte na chvíli, kdy pes stojí nebo sedí a následně mu přiložte k čumáku pamlsek. Rukou s pamlskem pohybujete směrem dolů, čímž ho přimějete si lehnout. Jakmile si lehne, odměňte ho pamlskem i pochvalou. Poté, co zvládá tento pohyb, přidejte i povel “lehni”.Pokračujte jako u povelu “sedni”. Postupně dávejte pouze slovní povel a nepoužívejte pohyb ruky. 

4. “Zůstaň”

Povel “zůstaň” nebo “čekej” patří mezi absolutní základ, co se výcviku psa týče. Najděte si opět klidné místo, přimějte vašeho psa si sednout a postavte se před něj. Dejte mu povel “zůstaň” a pomoci si můžete i nataženou dlaní značící, ať zůstane. Když chvíli čeká, dejme tomu 2 vteřiny, pak ho pochvalte a dejte mu odměnu. Pokud nečeká, opravte ho slovem pro zákaz nebo ho nasměrujte vodítkem. Vždy jakmile (byť jen chvilku) počká, dejte mu odměnu. Časem prodlužujte čas a vzdálenost mezi vámi a pejskem. 

Jaké rady se osvědčily při tréninku vám? 

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie