Jak si vybrat cvičák?

žena vede svého psa u nohy na cvičáku

Pořídili jste si štěňátko a chcete, aby vás pejsek poslouchal? Na to je nejlepší najít si dobrého výcvikáře, který vám v začátcích pomůže. Je však dobré vybírat pečlivě a neukvapit své rozhodnutí, protože jakmile je na cvičáku nervózní páníček, psovi to určitě nepomáhá. Není to jen o tom, že se učí pes, ale učí se také páníček a to, jak se psem pracovat. Určitě je na cvičáku dobré také to, když štěňátko není na lekci samo. Když jsou přítomna další štěňata/mladí psi. Vaše štěňátko se na lekcích nejen učí, ale také socializuje. Naučí se, že jsou na světě také další psi a jak si s nimi hrát. Správná socializace může předcházet pozdějšímu problému napadání psů nebo strachu z nich. Také Vám to může ulehčit další výchovu, kterou budete potřebovat v běžném životě.

Jak si ale vhodné cvičiště vybrat?

Je dobré vybrat cvičák, který Vás zaujme jak prostředím, tak přístupem výcvikáře. Určitě u Vás bude hrát roli vzdálenost od bydliště. Pokud máte v okolí více cvičáků, určitě není od věci zjistit si reference ostatních. Pokud však máte v blízkém okolí pouze jeden cvičák, který má špatné reference, je lepší vyhledat soukromníka nebo jezdit na vzdálenější, kvalitnější cvičák. Na některých cvičácích se totiž nebere ohled na to, jestli chcete psa sportovce (tzn. jezdit na různé závody, skládat zkoušky) nebo jestli chcete psa, který Vás bude prostě jen provázet životem. Každá varianta totiž žádá jiný přístup.

Co si vzít na první hodinu?

Když už se rozhodnete, že budete se štěňátkem jezdit na cvičák, je dobré být připraven. Co si tedy na první hodinu na cvičáku vzít?

  • Určitě by to měla být miska na vodu (případně voda, pokud na cvičišti k vodě nebude přístup)
  • Samozřejmě obojek s vodítkem (klidně delší vodítko – mezi pejskaři hodně oblíbený název „stopovačka“ která vám umožňuje trénovat přivolání pejska k sobě)
  • Hračku nebo pamlsky, kterými budete pejska odměňovat
  • Klec, látkovou přepravku nebo přepravní box do auta, ve kterém bude štěňátko odpočívat

Některé cvičáky vyžadují i očkovací průkazy s platnou vakcínou či odčervením.
Páníček by si neměl zapomenout pamlskovník, aby měl pamlsky stále po ruce. Existují i výcvikové bundy, vesty nebo sukně, do kterých si můžete dát odměny v podobě míčku, pamlsků nebo jakékoliv jiné hračky, které Váš pejsek miluje.

Co očekávat od prvních dní na cvičáku?

Od první hodiny na cvičáku nemůžete očekávat, že se pejsek naučí hned nějaké povely. Štěňátko se většinou seznamuje s prostředím, a hlavně se socializuje. Výcvikář vám nejspíš bude vysvětlovat, jak se štěňátkem pracovat, jak rozvíjet jeho kořistnický pud a jak pracovat bok po boku, abyste tvořili tým a rozuměli si spolu.
Cvičit nemusíte jen na cvičáku, pokud Vám výcvikář vysvětlí potřebné, můžete poslušnost trénovat třeba na zahradě či v rušném prostředí. Pomoci Vám můžou také výcvikové tutoriály, kterých je na internetu spoustu. I při výběru těchto videí ale dbejte na kvalitu a správný přístup. Ne každý, kdo takové video natáčí je odborník.

Z naší zkušenosti

Dlouho jsme snášeli „šikanu“ na cvičáku ze strany výcvikáře se slovy, že nikdy nic nedokážeme. Ze cvičáku jsme kolikrát jezdili se slzami v očích, protože už to bylo neúnosné. To byl důvod proč odejít a najít si výcvikáře, který se nám bude věnovat a nebude nás srovnávat s vrcholovými sportovci.
Teď jezdíme na cvičák, kde se nám naplno věnují a trénink přizpůsobili tak, abychom nebyli na place pod tlakem.
Máme to sice o kousek dál, ale za 6 tréninků vidím velký posun jak v našem společném vztahu, tak v týmové spolupráci na place. Na tréninky se těšíme a domu odjíždíme s dobrým pocitem.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie