Když psa uštkne zmije

venku prší a border kolie se schovává pod stromem

Není to tak dlouho, co jsem byla venčit svého čtyřnohého parťáka Chipa a kousek za vesnicí jsme potkali zmiji. V klidu se proplazila kolem nás a schovala se v husté trávě. Hned mi blesklo hlavou, že vlastně nevím, co bych v situaci, že by Chipa kousla dělala. A tak jsem začala zjišťovat nějaké infomace, o které bych se s vámi ráda podělila.

V našich podmínkách se naštěstí setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je chráněná zmije obecná. Setkat se s ní můžeme převážně v blízkosti vody, ve vysoké trávě či na prosluněných stráních, cestách a loukách. Nejčastěji jí můžeme spatřit během dubna-října. Jde o nočního tvora, který je přes den ukryt nebo se vyhřívá na sluníčku a potravu loví v noci. Zmije je velmi plachá, na psa zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud ji pes vyleká.

Zmije nejčastěji kousne psa do hlavy, krku nebo končetin

Pokud zmije pejska uštkne zpravidla nám to dá pes najevo tím, že uskočí stranou či zakňourá. My zmiji často ani nemusíme stihnout zahlédnout. Později však u pejska můžeme pozorovat v místě kousnutí otok, zčevenání či může mít dýchací obtíže. V závažnější míře uštknutí se může objevit zvracení, spontánní vyprazdňování, svalová slabost, křeče.

Jak správně postupovat, když k uštknutí dojde?

Určitě nedoporučuji jed vysávat ani vymačkávat! Ani psovi nepodávejte mléko k vyvolání zvracení. Jsou to pouze pověry a pejskovi by nijak nepomohly, spíše naopak.

Zachovejte klid. Pejskovi sundejte obojek pro případ otoku hlavy. Končetinu můžete opatrně zaškrtit, nejlépe znehybnit. Snažte se se psem či jiným zvířátkem příliš nemanipulovat, nezmatkovat a nestresovat ho, protože tím zvýšíte rychlost šíření jedu do celého těla. Pokud psa unesete, vezměte ho do náruče a co nejrychleji ho zavezte k veterináři. Doporučuji veterináře předem kontaktovat telefonicky, aby byl na vás připraven a mohl hned zahájit léčbu.

Obecně platí, že množství jedu nestačí na to, aby usmrtilo člověka. U psa souvisí míra nebezpečí kromě jiného také s jeho velikostí. Převážná většina případů uštknutí má šťastný konec.

U koček: Pokud kočku uštkne zmije, má výrazné slinění, ztížené dýchání případně se může pojevit svědivost. Při uštknutí kočky či jiných mazlíčků postupujeme obdobně jako u psů.

Jak uštknutí předcházet?

Této nepříjemné situaci lze částečně předcházet tím, že budete mít psa na vodítku. Zmije vnímá vibrace spojené s vaším pohybem a sama vám raději uvolní cestu.

Máte vlastní zkušenost? Budu ráda, když mi napíšete pod článek.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie