Králičí hop, králičí agility

králík v postroji

Pokud patříte do psího světa, jistě jste už slyšeli o sportu jménem Agility. Je to takové běhání se psem, kdy zdoláváte různé překážky a musíte je zaběhnout ve správném pořadí a v co nejlepším čase. Víte ale, že se to dá praktikovat i s králíky? Pojďme se společně podívat na to, jak to vlastně funguje a jaká jsou pravidla.

První klub Králičího hopu vznikl ve Švédsku roku 1970 a jak čas plynul, byly vytvořeny 4 disciplíny:

  • rovinná dráha
  • křížená dráha (parkur)
  • skok vysoký
  • skok daleký

Pokud vás tento sport zaujal, prozradíme vám, jak a s čím začít.

Do začátku bude stačit pořídit králíčkovi postroj a vodítko. Postroj mu upravte na míru a nechte v něm králíčka běhat, ať si na něj zvykne. Vodítko je ideální mít dlouhé alespoň 2 metry, aby měl králíček dostatečný prostor na skok a vy ho měli stále pod kontrolou. Začněte s ním chodit na procházky, aby postroj vůbec neřešil a cítil se v něm dobře. Dále budete potřebovat překážky pro králíky, přímo určené na tento zábavný sport. S tímto základním vybavením na Králičí hop se můžete směle pustit do trénování.

Jak naučit králíka skákat přes překážky?

Se zdoláváním překážek na králíčka nespěchejte. Na samém začátku se doporučuje dát králíčkovi překážku pouze 5 cm vysoko, protože ji králíček snadno zvládne a zdolávání překážek ho začne přirozeně bavit. Zkuste ho k překážce navést a až skočí, pochvalte ho a odměňte zdravým pamlskem. Postavte takto více překážek za sebe a postupně je zdolávejte. Pokud se ze začátku králíčkovi nebude chtít skákat, můžete ho přes překážku přenést. Až bude králíček tyto překážky umět zdolávat, postupně překážky zvedejte a stále chvalte za jakoukoli snahu i když překážku ze začátku shodí. Pokud se králíček před překážkou zastaví, zkuste ho pobídnout mlasknutím či zvukem, který si zvolíte. Pobídnout ho můžete i poplácáním po zadečku nebo po boku. Určitě je ale dobré najít si nějakého zkušeného cvičitele, který vám vše ukáže, vysvětlí a případně vás připraví na závody.

Už jste v Králičím hopu zkušení a chcete na závody? 

Určitě myslete na to, že každý sport má svá pravidla a Králičí hop není výjimkou. Pro představu vám jich pár vypíchneme:

  • Závod je pro králíka ze začátku velmi stresující, proto musí závodu předcházet alespoň 2 měsíční trénink.
  • Samozřejmostí je dobrý zdravotní stav zvířete (na závodech je nutné se zúčastnit zdravotní prohlídky).
  • Minimální věk králíka u rovinné dráhy a parkuru je 5 měsíců. U vysokého a dalekého skoku se začíná od 10. měsíce.
  • Je potřeba mít králíka na dobře padnoucím postroji s vodítkem (povinná min. délka vodítka je 2 metry).
  • Podmínkou pro chovatele je minimální věk 7 let.

Český svaz chovatelů, z.s., Klub Králičí hop (ČSCH-KKH).

Závodníci, kteří se chtějí zúčastnit oficiálních soutěží, musí být členem klubu ČSCH-KKH, výjimkou jsou pouze startující v lehké třídě rovinné dráhy a parkuru. Naproti tomu se člen ČSCH-KHK nesmí účastnit neoficiálních závodů. Závod pořádaný bez schválení klubem je označen za neoficiální.

Víte, že máme nový český rekord ve skoku vysokém?

Dne 11.7.2020 byl skočen na závodech Podřipský skok v Horních Beřkovicích skok vysoký 104 cm. A komu se to povedlo? Anně Křepínské a králíčkovi jménem I´m Not a Stranger Dreams come true. Blahopřejeme.

Ať už budete s ušáčkem závodit či Králičí hop běhat jen tak pro zábavu, užívejte si společné chvíle, buďte trpěliví a hlavně králíčka za každou snahu pořádně pochvalte a odměňte.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie