Pořizujeme papouška: Co papoušek potřebuje a na co nezapomenout?

papoušek zobe medovou tyčinku

Pořízení papouška je velký závazek. Papoušci jsou vysoce inteligentní tvorové, kteří vyžadují zvláštní pozornost a péči. Od správné stravy a prostředí až po pochopení jejich chování a potřeb. Jak se o papouška správně starat a co pořídit, aby se mu u vás dobře a spokojeně žilo?

Jak vybrat klec pro papouška?

Aby byl váš papoušek spokojený, bude v první řadě potřebovat vhodnou klec. Měla by být dostatečně velká a odrážet potřeby konkrétního druhu papouška. Například ptáci, kteří tráví hodně času na zemi (třeba hledáním potravy), potřebují klec situovanou spíše na délku než na výšku s větší plochou dna. Podle druhu papouška je třeba také zvolit správnou velikost oka pletiva či rozestupu drátů na kleci, ale také sílu drátu.

Čím větší papoušek, tím větší klec. A vždy platí zásada, že větší je lepší. Minimální velikost klece by měla být taková, aby v ní papoušek mohl pohodlně roztáhnout křídla, ale myslete na to, že v takto malé kleci bude papoušek brzy nešťastný. Pokud zvolíte menší klec, je potřeba papouškovi dopřávat časté výlety ven.

Myslete také na bezpečnost. Zavírání dvířek a krmících otvorů musí být pevné a bezpečné - hlavně velcí papoušci si se zavíráním klecí umí velmi zdatně poradit a z klece uniknout, když zrovna nejste doma.

Tip: Zvolte klec, která má horizontální i vertikální mříže, aby se mohl váš papoušek zabavit šplháním.

Jak vybavit klec pro papouška?

Klec nebo voliéra musí být vybavena dostatečným množstvím správně velkých misek do klecí na krmení a vodu. Ty by měly být ve výšce bidel, aby si papoušek misky neznečišťoval.

Bidla by měla být nejlépe z přírodních větví různé tloušťky (a také je třeba je pravidelně vyměňovat). Větve, šišky, dřevěné špalíčky a další přírodniny jsou skvělé k okusování a můžete je v kleci volně nechat, i když zrovna nejste doma.

Hračky pro ptáky můžete svému papouškovi také dopřát, ale zde myslete na bezpečnost! Hračky, které jsou umístěny přímo v kleci, a papoušek si s nimi hraje v době vaší nepřítomnosti, musí být bezpečné - pozor na hračky, ze kterých může papoušek vytahovat a pak pozřít vlákna a na různé plastové a kovové součástky.

Kam umístit klec pro papouška?

Klec pro papouška by měla být umístěna v klidném rohu místnosti tak, aby byla chráněna ze stran zdí či nábytkem. Neměla by být u sálajícího topení, rozpáleného okna a nikdy v průvanu.

Pokud budete chovat jen jednoho papouška, myslete na to, že bude toužit po vaší společnosti. Pak by měl mít klec v místnosti, kde mu bude kontakt s vámi dopřán. 

Tip: Myslete také na to, že papoušek by měl mít vyhrazený nějaký pokoj, ve kterém se bude mít možnost pohybovat volně. A jeho klec by měla být buď ve stejné nebo sousední místnosti.

Tipy k péči o papouška: Na co nezapomenout

    • Klec je potřeba pravidelně dezinfikovat a čistit.
    • V době vaší nepřítomnosti by měl být papoušek bezpečně uzavřen ve své kleci.
    • Dejte pozor na pokojové rostliny, které mohou být pro papouška jedovaté - difenbachie, kala, rebarbora, krokus, monstera, rododendron, tis, oleandr, či konvalinka. Než papouška vypustíte z klece ven, ujistěte se, že v jeho dosahu nejsou žádné škodlivé rostliny.
    • Dbejte na dostatek podnětů. Papoušek je inteligentní a společenský tvor, který potřebuje společnost, podněty a zábavu. Bez podnětů a společnosti bude papoušek vystresovaný, nešťastný a může se to začít projevovat na jeho zdravotním stavu.
    • Papoušci jsou všežravci, ale každý papoušek má unikátní potřeby. Proto se informujte o tom, jakou stravu potřebuje právě váš papoušek a dbejte na to, aby měl správný přísun všech potřebných živin. Kromě klasického ptačího krmiva se tedy zásobte také ptačími vitamíny a minerály.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie