Pozitivní vliv zvířat na děti

holčička s culíčky dává pusinku štěňátku na čumák

Snad každý člověk někdy měl domácího mazlíčka. Domácí mazlíčci jsou totiž velmi oblíbení, protože pokud se s láskou o mazlíčky staráme, oni nám za to na oplátku dávají ještě více lásky a spoustu radosti. Chcete se dozvědět, jaké je vhodné zvíře pro děti a co pozitivního jejich soužitím dítě může získat?

Ať už je to pes, kočka, králíček, pták, rybička, kůň či koza, věřte, že na nás nějakým způsobem působí, ovlivňují nás a učí trpělivosti a péči.

Dítě a zvíře

Malé děti si často přejí domácího mazlíčka. A mají pro to dobrý důvod. Podvědomě asi tuší, že jim bude s mazlíčkem velmi dobře a mají pravdu. Pokud jim rodič dopřeje nějakého mazlíčka, získají věrného přítele, který dítě naučí, jak se k živému tvorečkovi chovat a jak o něj pečovat. Navíc děti mají velkou fantazii s jejíž pomocí rozvíjí svou kreativitu a mazlíček je v této dovednosti umí inspirovat.

Proč si pořídit psa?

Dobře vedenému dítěti se zájmem o zvířata dá láska psa velmi mnoho. Takový psí mazlíček se na rozdíl od jeho vrstevníků dítěti nikdy neposmívá, nikdy nevyzradí jeho nejtajnější tajemství a nic mu nevyčítá. Vždy ho rád a nadšeně přivítá a je vždy veselý. Děti přes den zažijí spoustu různých situací a může se stát, že některé situace jsou pro něj nepříjemné. Ovšem jakmile obejme pejska, hned bude vědět, že v tom není samo. Mít psa je tedy jednoznačně dobré na psychiku dítěte. Hodně zábavy zažijí i při společném hraní

Proč si pořídit kočku?

Pes má svého pána, kterého poslouchá na slovo, proto si člověk psa přisvojil. Kočka to má však jinak, ta si přisvojila člověka. Ale také se říká, že chovatelé koček jsou spokojenější, klidnější a zdravější. Kočka vytváří svou přítomností uklidňující atmosféru. Hlazení kočičky, která začne vrnět, u dítěte snižuje stres a vyplavuje hormony štěstí, čímž zlepšuje náladu. Je vědecky dokázáno, že se lidé vlastnící kočku chovají klidněji a lépe řeší problémy. Navíc kočičí vrnění snižuje krevní tlak a zmenšuje riziko srdečních chorob. Více zajímavostí si přečtěte v článku Proč kočky vrní?

V každém věku vnímá dítě zvíře trošičku jinak

Každé dítě je jiné, ale existuje studie, která přibližuje, jak dítě mazlíčka vidí.

    • Přibližně do 3let je pro děti zvířátko zdrojem zajímavých podnětů. Je pro ně stvořením, které se nějak pohybuje, má své potřeby a specifické projevy, jako je třeba štěkot. Dítě také zjišťuje, že není středem pozornosti jen ono samo.
    • Ve věku 3 - 6let –  dítě rozlišuje živou a neživou hračku. Mazlíčka bere jako hračku živou a podle toho k němu přistupuje.
    • Ve věku 7 - 13let –  děti mají rodičovské a pečovatelské sklony. Berou tedy mazlíka jako objekt, o který je třeba se něžně starat a chránit jej. Hrají si s ním, češou, krmí je a pokud to jde, venčí.
    • U dítěte ve věku 13 let a výš –  je mazlíček přítel a věrný parťák. Pejsky vychovává a cvičí.

Domácí mazlíček je člověku oddaný, rozdává mu lásku a pocit štěstí a toto je trvalé a neměnné – každý den vám to dokazuje svou přítomností a radostí, jen co vás spatří. Mít nějaké zvířátko je zkrátka radost a k tomu všemu ještě umí léčit. U dětí vyrůstajících se psem či kočkou bylo prokázáno, že mají zdravou sebedůvěru, jsou méně náladové a lépe se soustředí. Nebojte se tedy a veďte své dítě k tomu, aby se zvířat nebálo a umělo s nimi žít.


Měli jste domácího mazlíčka od dětství nebo jste si ho pořídili až v dospělosti?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie