Chceme pejska z útulku

pes u plotu smutně kouká

Velké oči, smutný čenich a mříže k tomu, kdo by od takového pohledu odešel s prázdnou náručí? Já tedy ne, kdyby bylo na mne, mám všechny ty nešťastné uzlíčky doma. Ještě že mám chlapa, který mi vždy vysvětlí, že to prostě nejde. A má pravdu! Přesto, že útulky praskají ve švech, musíte si dobře rozmyslet, zda jste opravdu schopni ať už pejskovi, nebo kočičce doopravdy nabídnout nový domov.

Pro odchycené zvíře je už tak dost stresující, že se musí prát se světem bez svého pána, najednou je samo, v cizím prostředí, zavřené v kotci. Jak mu asi bude, když mu nabídnete teplo domova a pak ho pošlete zpět do útulku, protože jste si adopci dobře nerozmysleli?

Co znamená adopce?

Adoptovat štěně je podobné, jako si vzít domů štěně od chovatele. Takovéto zvířátko se buď narodilo v útulku, nebo se tam dostalo jako malé a většinou se nechá snadno převychovat. Zkrátka nesprávné zacházení předchozího majitele se na něm ještě nemuselo podepsat.

Se starším psem to může být komplikovanější. Takový pes už má nějakou minulost, má nějaké zvyky i zlozvyky, možná poznal dobré lidi, ale možná poznal také ty zlé. Toto my většinou nevíme, a proto je potřeba být k pejskovi opatrní a shovívaví.

Zvažte všechna pro a proti

Pokud už jste tedy zhodnotili svou situaci (pomoci vám může můj předchozí článek "Plánujete nového člena rodiny?"), zvážili jste všechna pro a proti, vybrali si toho svého chlupáče - měli byste se s danou organizací spojit a vše s nimi probrat. Oni jsou se svými svěřenci denně a znají je, povědí vám, zda je váš vyvolený právě pro vás vhodný. Pro některé pejsky je také před adopcí důležité, aby si na svého nového pána zvykli, proto doporučuji domluvit se na návštěvních hodinách, na kterých si budete s pejskem hrát a seznamovat se. Soužití pro vás všechny pak bude mnohem snadnější a zapojení do běžného života rychlejší.

Jestli si ale nejste adopcí stále jisti, ale přesto chcete zvířátkům v útulcích a depozitech pomáhat, tak super! Možností máte hned několik, každá takováto organizace má vlastní transparentní účty, na které je možné zasílat finanční podporu. Stejně tak můžete do útulků dovézt krmení, nebo další potřebné věci a v některých útulcích se můžete dokonce domluvit i na venčení jejich svěřenců.

Stačí si tedy jen vybrat organizaci, které chcete pomáhat, tak směle do toho!

Za poskytnutí fotografií děkuji Mělnickému sdružení ochránců zvířat.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie