Enrichment pro psy, kočky a další domácí zvířata

bígl pracuje s čmuchacím koberečkem

Psi, kočky, hlodavci a další zvířata, která nežijí ve volné přírodě, mohou trpět nedostatkem podnětů, které by stimulovaly jejich smysly a intelekt. A právě to řeší enrichment - podněcuje přirozené instinkty, podporuje řešení problémů a vytváří zábavné prostředí. Máme pro vás tipy na enrichment aktivity pro psy, kočky i další domácí zvířata.

Enrichment: Zpestřete svým domácím mazlíčkům život

Enrichment je proces, kterým se zvyšuje mentální a fyzický rozvoj domácích mazlíčků. Jedná se o “zpestření prostředí a uspokojení fyzické a psychologické potřeby zvířat v lidské péči”. Jde o aktivity a činnosti, které napodobují aktivity zvířat z volné přírody tak, aby to zlepšilo kvalitu jejich života. 

Tip: Přečtěte si více o enrichmentu.

Je důležité pamatovat na to, že každé zvíře je jedinečné a je nutné vybrat aktivity a hračky, které odpovídají jeho osobnosti a potřebám. Myslete také na to, že byste nikdy neměli svého mazlíčka do ničeho nutit.

Enrichment pro psy: Tipy na aktivity

 • Interaktivní hračky: Hlavolamy a další interaktivní hračky pro psy podporují myšlení a dovednosti. Vyberte interaktivní hračku, naplňte ji pamlsky a zábava může začít!
 • Trénink: I když se svým parťákem neaspirujete na hvězdy cvičáku, trénink podporuje fyzický a mentální rozvoj psů. Pravidelně opakujte naučené povely a čas od času přidejte další.
 • Procházky: Jasně, že berete svého psa na procházky. Ale když váš pes třikrát denně obejde stejnou trasu, moc stimulů a nových vjemů ho nečeká. Překvapte ho a vydejte se na procházku na nové místo, změňte obvyklou trasu nebo společně vyrazte na výlet. Máme ty nejlepší tipy na výlety se psem.
 • Hry: Hra na honěnou nebo na schovávanou bude bavit vás i vašeho parťáka. Zaženete nudu a pomůžete svému psovi vybít přebytečnou energii.
 • Čmuchání: Čmuchání je pro psy přirozené a ač to tak na první pohled nevypadá, intenzivní čmuchání pejska unaví. Můžete hrát hru na čmuchanou, kdy mu budete na různých místech schovávat jeho oblíbené pamlsky, nebo mu můžete pamlsky schovat do čmuchací dečky - vyčmuchané pamlsky totiž chutnají nejlíp!Nápady na enrichment aktivity pro kočky

 • Interaktivní hračky pro kočky: Laserová ukazovátka, hlavolamy nebo třeba vábničky probudí ve vaší kočce přirozené instinkty, podpoří její intelekt a dovednosti. Stejně jako pro psy je i pro kočky přirozené čmuchání - proto najdete v nabídce interaktivních hraček také čmuchací koberečky.
 • Objevování nových povrchů: Poskytněte kočce různé povrchy ke zkoumání, jako jsou koše na spaní, krabice a škrabadla z různých materiálů. Kočky také milují šustivé tunely.
 • Hry: Stejně jako se psem, i s kočkou můžete hrát různé hry - třeba na schovávanou. Můžete se schovávat vy, nebo schovávat její oblíbenou hračku. Pamlsková odměna by měla být samozřejmostí.
 • Nové zážitky: Obzvlášť domácí kočky, které nemají přístup ven, mohou občas trpět nedostatkem podnětů. Pokud pro vás nepřipadá v úvahu, abyste vzali svou kočku na procházku na vodítku, přineste jí občas nějaký “poklad” zvenku. Květiny, klacky, šišky nebo třeba kůra stromu budou pro ni skvělým rozptýlením a podnětem k objevování a čmuchání.

Enrichment aktivity pro hlodavce

 • Prostor: Poskytněte svému hlodavci dostatečný prostor k cvičení a hraní - velká klec by měla být samozřejmostí. Občas mu můžete také dopřát “výlet” po bytě, aby měl možnost prozkoumat nové prostředí.
 • Hračky: V každém hlodavčím “domečku” by mělo být dostatek hraček k zahnání nudy a k protažení těla. Pořiďte si více tunelů, šplhacích tyčí a dalších atrakcí a průběžně je obměňujte.
 • Hledání pamlsků: I hlodavci ocení nějakou tu hru. Krmivo a pamlsky můžete ukrývat na různá místa - do hraček nebo pod různé předměty.
 • Nové povrchy: Oživte životní prostor svého hlodavce různými materiály k objevování a zkoumání. Dřevo, textil, papír nebo třeba zvlněný karton.
 • Sociální interakce: Hlodavci jsou většinou společenští tvorové, a tak ocení, když jim občas domluvíte schůzku s dalším chovatelem hlodavců.

Tipy na enrichment aktivity pro ptáky

 • Dostatek prostoru je základ: Velká klec nebo voliéra je jako základní životní prostor dostačující, ale myslete na to, že ptáci potřebují ke spokojenosti prostoru mnohem více. Proto dopřejte svému ptačímu kamarádovi dostatek (doslovných) výletů ven z klece.
 • Hračky: Doma chovaní ptáci se vyznačují vysokou inteligencí a potřebují dostatek stimulace. Hračky, šplhací tyče, kolotoče a houpací sítě by proto měly být základním vybavením. Oblíbená jsou také zrcátka a zvonečky. Stejně jako u hlodavců platí, že je vhodné pořídit více takových prvků a čas od času je obměňovat.
 • Nové povrchy předměty: I ptáci rádi zkoumají své okolí a objevují nové věci. Nové povrchy a předměty podnítí jejich zvědavost a myšlení. Vyzkoušet můžete klacky, kousky dřeva či kůry, šišky a jiné venkovní předměty, ale také kartony, různorodé textilie nebo šustící hračky.
 • Sociální interakce: Interakce s jinými ptáky nebo lidmi je pro doma chovaného ptáka velmi důležitá.

Jak nejčastěji zpestřujete život svému domácímu mazlíčkovi vy?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie