Jak se starat o psího seniora

seniorka objímá psího seniora

Stárnutí patří k životu a dříve či později psí důchod dopadne na všechny chlupáče. Jak se váš život změní, až bude váš parťák patřit mezi seniory? Jak se o něj starat tak, aby měl spokojený důchod a byl s vámi co možná nejdéle?

Kdy se pejsek stává seniorem?

Pejsci různých velikostí a různých plemen jsou považováni za seniory v různém věku. 

 • Malá plemena jsou považována za seniory okolo desátého roku.
 • Středně velká plemena se stávají seniory ve věku cca 8-10 let.
 • Velká plemena se začlení mezi seniory ve věku cca 6 let.

Proto je velmi důležité si všímat prvních známek stárnutí a přizpůsobit jim péči o něj. Stárnutí se u psů projevuje různě - většinou zhoršenou pohyblivostí, zhoršeným zrakem či sluchem, ale také větší náchylností k různým chorobám. 

Mezi nejčastější projevy stárnutí psů patří: 

 • snížení aktivity a zhoršení pohyblivosti
 • vyhledávání tepla a pohodlí
 • řídnutí, zmatnění a šedivění srsti
 • zesílení kůže a snížení její elasticity
 • zhoršování zraku a sluchu
 • zakalování čočky
 • zhoršení kvality chrupu
 • snížená imunita
 • obezita

Stáří nemusí být smutné téma. Je zkrátka součástí života a pokud poskytnete svému psímu seniorovi řádnou péči, může prožít dlouhý a spokojený důchod. Jak se tedy o psího seniora správně starat a na co si dát pozor?

Jak krmit psího seniora?

K psímu stáří patří snížená aktivita, pomalejší metabolismus, méně energie a zhoršená pohyblivost. Starší pejsci jsou proto vystaveni vyššímu riziku obezity, která všechny příznaky stárnutí ještě zhoršuje. Polovina psích seniorů trpí nadváhou až obezitou, což znamená vyšší zátěž pro jejich klouby i vyšší zátěž pro srdce. Proto je potřeba staršímu pejskovi upravit jídelníček a obezitě se pokusit vyhnout. 

Tip: Dopřejte mu kvalitní a vyvážené krmivo pro psí seniory, které obsahuje všechny důležité látky, a přitom má snížený obsah tuků a kalorií. 

Dopřejte svému parťákovi také dostatek potřebných živin a poohlédněte se po doplňcích stravy pro psy, které pomohou předcházet příznakům stárnutí a případně zmírnit ty, které se již projevily. 

 • Hledejte doplňky stravy pro psy, které podpoří jeho pohybový aparát, pomohou posílit a regenerovat klouby, podpoří jeho imunitu a doplní jeho organismu látky, které stářím přirozeně ubývají.
 • Pokud jste do jeho jídelníčku dosud nezařadili lososový olej, je nejvyšší čas. Obsahuje esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály, které podpoří jeho vitalitu, imunitu a zdraví jeho srsti a kůže.

Tip: Pokud je váš postarší parťák stále vitální, neprojevují se u něj zatím žádné potíže spojené s věkem, není nutné příliš měnit jeho režim ani stravu. Preventivním doplňkem stravy pro podporu vitality a lososovým olejem ale rozhodně nic nezkazíte.

Jak je to s pohybem u starších psů?

Psí seniory je potřeba udržovat v kondici přiměřenou a pravidelnou zátěží. Vy znáte svého pejska nejlépe a víte, jakou zátěž potřebuje. Pokud byl vždy aktivním sportovcem, stáří na gauči ho asi bavit nebude, a pokud je vitální a sport ho stále baví, stačí jen zmírnit intenzitu tréninků. Pravidelné procházky by ale měly být samozřejmostí i u psích lenochů.

Tip: V létě dbejte o dostatečnou hydrataci a nevystavujte svého staršího pejska zbytečně dlouhému pobytu na sluníčku. Obzvláště vhodným pohybem pro psí seniory je plavání, které nezatěžuje klouby.

K veterináři jednou za 6 měsíců

Pravidelná veterinární péče je jedním z nejdůležitějších faktorů v péči o starého pejska. Většina veterinářů doporučuje preventivní prohlídky jednou za šest měsíců - díky pravidelným návštěvám můžete včas odhalit, zda je něco v nepořádku, a poskytnout vašemu parťákovi tu nejlepší možnou léčbu.

Nezanedbávejte péči o chrup, srst a kůži

Péče o ústní dutinu je důležitá u psa v každém věku, ale zvláště ve stáří je třeba jí věnovat extra péči. Na pravidelných prohlídkách na veterině by měl veterinář zkontrolovat kvalitu chrupu a případně vám doporučit vhodnou péči. Ve stáří se pejskům častěji usazuje zubní kámen a zhoršuje se celková kvalita zubů - ať už zvolíte psí zubní kartáčky nebo dentální pamlsky, péči o chrup rozhodně nepodceňujte.

Srst starších pejsků už nebývá tak bohatá a lesklá a jejich pokožka má tendenci k suchosti a citlivosti. Proto dbejte na pravidelné, ale šetrné kartáčování a zvolte vhodnou kosmetiku, která nebude pokožku pejska dráždit a vysušovat.

Tip: S kvalitou srsti a zdravím kůže pomůže výše zmiňovaný lososový olej.

Usnadněte svému staršímu parťákovi pohyb po domě

Pokud už se u vašeho staříčka projevila artritida nebo jiné problémy s pohybovým aparátem, je potřeba mu usnadnit a zpříjemnit pohyb po domě:

 • pokud je zvyklý spát na posteli nebo na gauči, můžete mu speciální schůdky pro domácí mazlíčky pořídit, nebo je vyrobit
 • chůzi po klasických schodech by se měli starší pejsci se zhoršenou pohyblivostí raději vyhnout, proto jim k nim pokud možno zamezte přístup nebo připravte rampu, po níž pro bude chůze méně náročná
 • ujistěte se, že má dostatečně pohodlný a měkký pelíšek - pejskům s artritidou dělá obzvlášť dobře ortopedický pelech
 • pejskům s artritidou nedělá dobře chůze po kluzkých plochách, proto zvažte umístění koberce alespoň tam, kde se pejsek pohybuje nejčastěji
 • v případě, že má váš pejsek zhoršený zrak, odstraňte z jeho nejčastějších domácích tras všechny ostré hrany, překážky či jiné nebezpečné předměty

Nezapomínejte na důležitost společně stráveného času a mentální stimulace

Psí senioři mohou častěji propadat úzkosti, když nejsou v dosahu svého páníčka, proto jim dopřejte svou společnost vždy, když je to možné. Snažte se se svým mazlíkem trávit co nejvíce času a vězte, že i když už vás třeba nemusí moc dobře vidět ani slyšet, vaši přítomnost cítí stále stejně a drbání na břiše nebo za uchem si užívá stejně jako zamlada. Vydejte se společně na procházku, hrajte si tak, jak mu to zdraví dovolí a užívejte si společně strávené chvíle. Psychická pohoda je ve stáří pejska klíčová.

Nezapomeňte ani mentální stimulaci - i nadále ho socializujte a setkávejte se s dalšími lidmi i psy, zkuste mu pořídit nějakou interaktivní hračku a podněcujte jeho psychiku novými zážitky - třeba jen tím, že ho vezmete na výlet na nové místo, představíte novou příchuť pamlsků nebo jen půjdete na procházku trochu jinudy než obvykle. 

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie