Jak vychovat kočku a naučit ji povely?

kočka drží drápkami ruku páníčka s pamlskem

Věříte všeobecnému přesvědčení, že kočku nemá smysl trénovat? Že má kočka svoji hlavu a na slovo vás rozhodně poslouchat nebude? Kočky jsou vysoce inteligentní zvířata a vycvičit je rozhodně jde. Jen se na výcvik kočky musí jít trochu jinak než na výcvik psa. Zjistěte s námi, jaké metody při výcviku kočky fungují a jak kočku naučit konkrétní povely.

Kočka není pes

Kočky jsou hrdá zvířata, která si v lidské společnosti většinou dělají, co chtějí. Nečekejte, že kočku bude možné vycvičit stejnými tréninkovými metodami jako psa. Kočka bude plnit některé z vašich povelů jen ve chvíli, kdy pro ni budou mít přidanou hodnotu. Na rozdíl od psa kočce vůbec nejde o radost jejího páníčka. Kočka chce udělat radost především sama sobě a největší radost má z toho, když může trénovat právě “svého” člověka. Kočičí trénink musí v její mysli vypadat tak, že vás například různými cviky přesvědčuje, abyste jí dávali odměny nebo její oblíbenou hračku. 

Zásady výcviku kočky

 • Zapomeňte na tresty, tudy cesta nevede. Na kočku žádné fyzické tresty neplatí. Maximálně se na pár dnů urazí a už si s vámi nebude chtít hrát. Myslete na to, že máte doma krále zvířat. Sice o něco menšího než skutečného lva, ale se srovnatelnou sebedůvěrou a hrdostí. Proto vždy volte pozitivní motivaci - její oblíbené voňavé kočičí pamlsky nebo hračky.
 • Trénink musí být vždy krátký. Soustřeďte se na jeden povel, dělejte časté přestávky a na další povel přejděte až tehdy, když kočka zvládne ten předchozí. 
 • Trénink povelů prokládejte hrou. Pokud například kočka úspěšně splní povel, který jste pár minut trénovali, odměňte ji oblíbenou hračkou, se kterou si budete společně chvilku hrát. 
 • Plnění povelů procvičujte na různých místech v domě, aby si kočka uposlechnutí povelu nespojila jen s jedním konkrétním místem.
 • Buďte trpěliví a klidní. Stejně jako u výcviku psa - i při výcviku kočky je zásadní zachovat klid a chladnou hlavu. Nezvyšujte hlas a po prvních neúspěších to rozhodně nevzdávejte.
 • Zakomponujte výcvik do každodenní rutiny. Určete si posloupnost denních činností a zařaďte do nich pár minut tréninku. Denní režim kočky není tolik závislý na člověku jako denní režim psa, ale i tak - minimálně v době krmení - v jejím dni nějakou pravidelnou roli plníte. Pokud jí například každý večer dáváte konzervu, před jídlem je ideální doba na společně strávené chvilky.

Tip: Pokud vaše kočka dává před hračkami přednost pamlskům, nejspíš už jich pěknou řádku ochutnala. Na trénink to proto bude chtít silnější kalibr. Něco skutečně extra voňavého. Vyzkoušejte třeba sušené rybičky pro kočky, které lze snadno nalámat na maličké kousky a jejich vůně je pro kočky naprosto neodolatelná.

Jak kočku naučit základní povely

Připravte si pamlsky, ale ujistěte se, že jsou dostatečně malé - budete jich totiž potřebovat hodně. 

Dej pac

 • Posaďte se před svoji kočku, dotkněte se její tlapky nebo ukažte, že máte dobrotu, aby kočka tlapku zvedla. Přitom řekněte povel „dej pac“. 
 • Jakmile packu zvedne, chyťte ji a jemně jí potřeste. Pochvalte ji, nebo použijte výcvikový klikr a dejte jí zmíněnu dobrotu. 
 • Časem už odměňujte jen pořádné zvednutí tlapky. 

Sedni

 • Ukažte kočce, že dobrotu máte a řekněte povel „sedni”. Je dost pravděpodobné, že ji obcházení kolem vás po chvilce unaví a posadí se sama od sebe. Jakmile to udělá, pochvalte ji nebo použijte klikr a odměňte pamlskem.
 • Přejděte o pár kroků dál, ukažte, že stále máte pamlsky a opět řekněte povel. Jakmile si sedne, pochvalte ji nebo klikněte a předejte jí pamlsek. 
 • Kočka po chvíli pochopí, že za sednutí dostane dobrotu, a tak se může stát, že za vámi bude chodit a sedat si. Než ji však za sednutí odměníte, řekněte povel. 
 • Následně zkuste povel říkat vždy, když si kočka už už sedá.
 • Konečnou fází bude trénování povelu „z ničeho nic”.

Přines

 • Připravte si oblíbenou kočičí hračku. Po skončení tréninku ji zase ukliďte a používejte ji výhradně pro tuto činnost. 
 • Jednou nebo dvakrát denně si s kočkou hrajte – hračku hoďte jen malý kousek od sebe, aby za ní kočka běžela a dejte povel „přines“. Zatímco kočka „loví”, vezměte si pamlsek a dejte ho kočce k čumáčku tak, aby byl co nejblíž hračce. Jakmile hračku získáte, použijte klikr nebo pochvalu a předejte pamlsek.
 • Po několika dnech můžete zkusit další krok. Hračku někam položte a zkuste říct „přines“. Kočka si s ní pravděpodobně jen začne hrát. Vždy, když se s hračkou přiblíží k vám, klikněte nebo kočku pochvalte a dejte jí odměnu. 
 • Časem ji odměňujte pouze tehdy, pokud vám hračku opravdu přinese – buďto do ruky, nebo velmi blízko vás. 

Pomocí metod založených na pozitivní motivaci lze vytrénovat jakékoliv zvíře. Základem je trpělivost, dostatek voňavých pamlsků a klidný přístup. Nevzdávejte trénink své kočky, pokud se vám ze začátku nebude dařit. Můžete zkusit různé druhy pamlsků - třeba ty, které jste zvolili, nemají dostatečně motivující vůni a chuť. Nebo třeba vaše kočka zkrátka potřebuje více času. Zkoušejte to dál a podělte se s námi o své úspěchy i neúspěchy.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie