Očkování psů, koček a králíků: Povinná, doporučená a volitelná očkování

štěně a kotě drží v náručí veterinární lékařka

Která očkování jsou pro jaké zvíře povinná? Jaké jsou možnosti volitelných vakcín? A kdy vlastně s očkováním začít? Přečtěte si, jak na očkování u psů, koček a králíků.

Očkování psa

Povinné očkování u psů

V České republice je povinné očkovat psy pouze proti vzteklině. Vzteklina, stejně jako leptospiróza, patří mezi tzv. zoonózy. Zoonózy jsou onemocnění přenosná na člověka a jiná zvířata. Výskyt těchto onemocnění musí být nahlášen příslušným úřadům. 

Očkování dalších nemocí povinné není, ale na rozdíl od vztekliny, která se na území ČR nevyskytuje, patří další nemoci k těm, se kterými se váš mazlíček může setkat s mnohem vyšší pravděpodobností. Je proto víc než vhodné proti těmto nemocem očkovat, přestože povinná nejsou.

Doporučená očkování psů

Do základní očkovací kombinace patří infekční nemoci jako jsou psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza.

  • Psinka: Může mít několik forem, a tak je stanovení diagnózy často obtížné. Obecně může vyvolávat vysoké teploty, dýchací problémy (rýmu nebo bronchiální pneumonii), problémy se zažíváním, oční, kožní nebo nervové problémy a může být často fatální.
  • Psí hepatitida: Symptomy se pohybují od mírné horečky až po zvracení, žloutenku, zvětšení žaludku, depresi, snížení počtu bílých krvinek, bolest jater a těžkou hepatitidu.
  • Psí parvoviróza: Je vysoce nakažlivá a napadá gastrointestinální systém, způsobuje ztrátu chuti k jídlu, zvracení, horečku a často těžké, krvavé průjmy. Velmi rychle může nastat extrémní dehydratace a tato nemoc může mít fatální následky během 48–72 hodin.
  • Leptospiróza: Leptospiróza je zoonózní onemocnění, které způsobují bakterie přenášené močí hlodavců a které se může přenášet na lidi a některá zvířata. U psů patří mezi příznaky horečka, zvracení, bolest břicha, průjem, ztráta chuti k jídlu, výrazná slabost a letargie, ztuhlost, žloutenka, bolest svalů, neplodnost a selhání ledvin (se selháním jater nebo bez něj).

Dále můžete svého psa nechat očkovat proti:

  • Lymská borelióza: je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Mezi první příznaky patří kulhání, zvýšená teplota, zduřelé lymfatické uzliny a odmítání potravy. Onemocnění může vést také k selhání srdce, ledvin nebo k postižení nervového systému (křeče, ochrnutí, agresivita).
  • Kotcový (též psincový) kašel: je způsoben kombinací virů a bakterií a obvykle se vyžaduje pouze u psů v chovatelských stanicích, v denní péči o psy (psí hotely) nebo u psů, kteří se účastní akcí a výstav.
  • Tetanus je způsoben infekcí otevřené rány sporami bakterie Clostridium tetani. Nejedná se o běžné onemocnění, očkování se proto doporučuje u psů, kteří se pohybují v blízkosti hospodářských zvířat a koní nebo v rizikových oblastech. Taktéž se doporučuje u štěňat v době přezubování.

Očkovací plán štěněte:

Obvykle se štěňata vakcinují poprvé v 6., pak v 9. a nakonec ve 12. týdnu života. Vynechá-li z určitých důvodů chovatel první očkování v 6 týdnech věku, pak je tedy první vakcinace v 8. až 9. týdnu a další přichází na řadu ve 12. týdnu. Při očkování ve 12. týdnu se už štěně očkuje i proti vzteklině

Tím je první očkovací kolečko dokončeno a následuje už jen pravidelné každoroční přeočkování.

Hodí se vědět: Obecně se veterináři přiklánějí k názoru, že štěňata by se měla brát ven a mezi ostatní psy až po poslední dávce očkování. Při venčení v této době se tedy vyhýbejte místům s vyšší koncentrací pejsků a první socializaci si naplánujte, až bude vaše štěňátko plně očkováno. 

  • 7. až 9. týden: psinka, infekční hepatitida, parvovirus
  • 11. až 13. týden: přeočkování předchozích 3 vakcín + vzteklina a leptospiróza
  • 15. až 17. týden: přeočkování vztekliny a leptospirózy
  • 15 měsíců: přeočkování všech vakcín

Tip: Kromě očkování je potřeba vašeho chlupáče chránit také antiparazitiky. Přečtěte si, jak vybrat antiparazitika pro psa.

Očkování kočky

Majitelům koček zákon žádnou očkovací povinnost neukládá. Přesto byste základní kombinaci očkování zvážit měli.

Základní očkování koček

  • rhinotracheitida: je původce kočičí rýmy a zánětu očí
  • kaliciviróza: způsobuje záněty horních cest dýchacích, záněty očí, některé formy i vředy v dutině ústní a meziprstí
  • panleukopenie: projevuje se průjmy a zvracením, dehydratací a úbytkem červených krvinek

U venkovních koček se přidává ještě:

  • chlamydióza
  • leukémie

S vakcinací koťat se obvykle začíná v 8 týdnech věku s následnou revakcinací za 3-4 týdny. Přeočkování je většinou nutné každý rok (v závislosti na typu vakcíny). 

Tip: U venkovních koček nezapomeňte na řádnou ochranu proti parazitům. Přečtěte si, jak vybrat antiparazitika pro kočku.

Očkování králíka

Ze zákona není povinné žádné očkování. Domácí králíčky je však doporučeno očkovat proti moru a myxomatóze. Tato dvě onemocnění sice nejsou příliš častá, ale přesto je vhodné je preventivně očkovat - obě jsou totiž smrtelná a neléčitelná.

Ideální je vašeho nového králíčka nechat naočkovat kombinovanou vakcínou v 10. týdnech. Posilující dávku proti myxomatóze by měl králíček dostat každých 6 měsíců – záleží na typu vakcíny. 

Co dělat před a po očkování?

Dbejte na to, aby byl váš mazlíček v době očkování v dobré kondici a zcela zdráv. Před očkováním není potřeba jinak dodržovat žádný zvláštní režim.

Po očkování je důležité, abyste ho udrželi v klidu, protože jeho imunitní systém bude pracovat pilněji než obvykle. Po očkování ho může trápit bolest a otok v místě vpichu a může být ospalý. To jsou běžné vedlejší účinky, které by však neměly trvat déle než 24 hodin.

Vzácně se mohou objevit i závažnější reakce. Pokud se tyto reakce objeví, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře:

  • otok tlamy
  • průjem
  • zvracení
  • kopřivka
  • dýchací potíže

Návštěvy na veterině bývají pro všechna zvířátka stresovou situací. Nezapomeňte proto zachovat klid a přibalte s sebou nějaké pamlsky za odměnu!

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie