Proč (ne)stříhat své psy?

kolie strká svůj čumák do objektivu

Pro nás pejskaře se život se psy stal už takovou samozřejmostí, že je často bereme více jako lidi než jako zvířata. A občas o ně můžeme projevovat až přehnanou péči. Někdy je to však bohužel spíše na škodu. Řeč je například o velmi aktuálním tématu – stříhání psů.

Každé psí plemeno je jiné a má jiný druh srsti, proto nelze mluvit obecně. Jsou plemena psů, jejichž srst se stříhá pravidelně, nejen proto, že si to standard plemene žádá, ale také proto, že je to díky vlasové struktuře jejich srsti možné.
Psi s hrubou srstí bychom měli pouze trimovat a stejně jako plemena s dlouhou srstí či s podsadou bychom stříhat neměli vůbec. Ač se nám může zdát, že chlupáčovi musí být v jeho huňatém kožichu vedro, není to pravda. Srst takového psa je velkým pomocníkem v regulaci teploty. Díky stavbě této srsti je pes dokonale chráněn před vnějšími vlivy prostředí. Srst s podsadou ideálně udržuje tělesnou teplotu v zimě a chrání proti přehřátí v létě. U většiny plemen s tímto typem srsti před létem podsada vylíná. Tím přirozeně dojde k tomu, že se pes nepřehřívá, bez podsady skrz srst volně cirkuluje vzduch, který psa chladí. Pokud bychom takového psa ostříhali, odstraníme mu nejen srst, ale celý jeho ochranný kabátek. U psa pak může dojít nejen k přehřívání, protože nebude sám schopen teplotu těla regulovat, ale také může dojít k popálení jeho kůže.

Jak to s tím psím chlupem je?

Po oholení začne jako první dorůstat podsada. Krycí vrstva dorůstá pomaleji a s podsadou se prolíná postupně. V létě psovi s takto nově rostoucí srstí hrozí přehřátí, protože podsada zabrání v přirozeném ochlazování.

Pokud si nejste jisti

Pokud si nejste jisti, jaký typ srsti váš pejsek má, nebo se vám zdá, že jeho termoregulace nefunguje, poraďte se se svým veterinářem, zda ostříháním pejskovi neuškodíte. Stejně tak nic nezkazíte tím, když místo strojku sáhnete po kartáči a pejska pořádně vyčešete.

Pokud chcete přeci jen svému parťákovi ještě více pomoci, poskytněte mu možnost ležení na chladném, dobře větraném místě. Nebo osvědčené ležení na chladících podložkách.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie