Psí naháči a kočičí Sphynx

psí naháč schoulený v modré dece

Čínský chocholatý pes, Mexický naháč, Peruánský naháč, Sphynx… Co mají tato exoticky vypadající plemena psů a koček společného? Zajímá vás, jací jsou a jaká je o ně péče? Pojďme se na ně podívat o trochu blíže.

Ať už patříte mezi šťastné majitele těchto domácích mazlíčků nebo nejste příznivci bezsrstých zvířat, měli byste vědět, že mají něco do sebe.

Psí naháči

Nebudeme si zdlouhavě povídat o tom, jaké je které plemeno a popisovat, jak vypadá. Povíme si, co všechna nahatá plemena spojuje.

Spojuje je například to, že psí naháči mají geneticky menší počet zubů než ostatní psi a je velice důležité o ně správně pečovat.

Je jasné, že díky absenci srsti nepatří tito mazlíčci na celoroční pobyt venku. Pejsci jsou společenští, určení pro pobyt v bytě a hodí se pro páníčky všech věkových kategorií. 

Díky tomu, že srst nemají, můžeme vidět každý jejich grimas či pohyb tváře.

Jaká je péče o psího naháče?

Psí naháči se rádi vyhřívají na sluníčku a pokud doma u okna zahlédnou teplý paprsek slunce, neváhají si tam jít lehnout. Je dobré v letních měsících pejsky mazat opalovacím krémem, aby se na sluníčku nespálili. Naháče je možné mazat lidským opalovacím olejem, ale je pro ně lepší opalovací olej určený přímo pro psy. Většinou jsou to nemastné oleje s faktorem 20 či 30, bez vůně či zápachu. Takový olej zvířátka nejen skvěle ochrání, ale i hydratuje. Nanášet olej je potřeba především na světlou barvu kůže, růžový nos, uši a poté na celý zbytek těla.

Tito pejsci se často potí, žlázy po celém těle produkují maz a tato kombinace vytváří ochranný film. Je potřeba je proto 1x týdně koupat jemným šamponem.

Abychom pejskům zajistili správnou termoregulaci, je potřeba je v chladném počasí obléknout a věnovat větší pozornost tlapkám, například je mazat balzámem na tlapky. I v letních měsících se doporučuje bezsrsté psy chránit oblečením. A to například lehkým tričkem, které je ochrání před slunečním zářením. O správném venčení v letních měsících jsme psali v tomto článku.

Možná se zdá, že tito psi jsou vhodní pouze na gauč a výstavy, ale opak je pravdou. Protože mají velmi rádi sport a pohyb, hodí se například na sport jako je Agility, kde zaměstnají jak hlavu, tak tělo. Ovšem vystačí si i s každodenní procházkou, pokud s pejskem nechcete zrovna sportovat.

Kočičí naháči

Kočky bez srsti? Ano, asi nejznámější plemeno dostalo označení Sphynx. Kočičí Sphynx jsou velice společenské, mazlivé, hravé a často vymýšlí lumpárny. Tyto kočky milují společnost lidí. Často také vyhledávají společnost ostatních koček a skvěle vychází i se psy. Mají křehkou povahu, potřebují neustálý kontakt se svým páníčkem a pokud s ním delší dobu nejsou v kontaktu, trpí úzkostmi. 

Vzhledem k tomu, jak jsou tyto kočičky aktivní a hravé, doporučujeme vybavit si domácnost různými škrabadly. Určitě nepohrdnou ani interaktivními hračkami, protože jsou velmi inteligentní.

Jaká je péče o kočičí naháče?

Tělo těchto koček produkuje nadmíru kožního mazu a hodně se potí. A to tak, že vám mohou nechat mastný flek na gauči. Často se myjí, ale potřebují pomoci koupelí s jemným šamponem. Pravidelná koupel je opravdu nezbytná a zahrnuje také čištění uší. Ale nebojte, na rozdíl od koček domácích si většina kočičích Sphynx koupel užívá.

Kočičí Sphynx jsou velice citlivé na čistotu, a tak je důležité dodržovat i čistotu jejich toalety. Pokud se jim nebude čistota zdát dostačující, můžete očekávat překvapení mimo ono místo.

Často trpí onemocněním chrupu, proto je potřeba se o něj dobře starat.

Strava kočičích Sphynx by měla být opravdu vydatná, protože jejich tělo potřebuje daleko více energie na udržení teploty než kočka domácí.

V chladných měsících ocení vrstvu navíc, která ji zahřeje. Pokud tedy jedete s kočičkou na návštěvu ke svým známým či jedete na veterinu, určitě nezapomeňte na obleček. Jen je potřeba vybrat ten správný obleček, aby se v něm kočička dobře cítila.

Můžete mít na naháče alergii?

To, že jsou naháči vhodní pro alergiky slýcháme často, avšak toto tvrzení není docela pravdivé. Pokud má člověk alergii pouze na srst zvířete, naháči jsou tou správnou volbou. Pokud ovšem má někdo alergickou reakci na alergeny, které se nachází na kůži či ve zvířecích slinách, naháči vhodní nejsou.

Máte doma také psího nebo kočičího naháče? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s naháči do komentářů.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie