Zajímavosti ze světa hlodavců

spokojená myška dříme v ruce

Pojďme se společně podívat do světa hlodavců. Jací vlastně jsou a co mají rádi? Proč králíci dupou a k čemu všemu potkani využívají svůj ocas? Odkryjeme vám pár zajímavostí o myších domácích, potkanech a zakrslých králíčcích.

Myš domácí

Ať už máte myši rádi nebo ne, určitě jste se s nimi někdy setkali, protože jsou rozšířené téměř po celém světě. Hned po lidech je totiž myš domácí nejpočetnějším savcem na zemi. Pokud má dostatek potravy, rodí mláďata jednou za měsíc. Za jeden rok tak dokáže myška porodit klidně 100 malých myšiček.
Myši špatně vidí, ale za to mají skvělý sluch a dokáží snadno šplhat po stěnách. Umí i plavat a vysoko skákat. K dorozumívání s ostatními myškami používají vysoké pískavé tóny. Nory mívají většinou na okraji pole, ale jakmile jim potrava dojde, nastěhují se do nejbližšího příbytku, kde hledají něco k snědku. Myši domácí jsou škůdci, ale přesto si našly svou cestu do srdcí lidí, kteří s láskou chovají různé druhy myší jako domácí mazlíčky.

Potkan

Potkani jsou známí především tím, že jsou velice společenští a láskyplní. Právě proto vyhledávají společnost svého druhu, ale také lidí. V opačném případě by se cítili opuštění a smutní. Jsou také velmi inteligentní a mají dobrou paměť, proto je leckdo přirovnává ke psům. I přesto, že jsou společenští, jsou velice plaší. Pokud přijdou do kontaktu s někým cizím, raději se schovají do úkrytu. Ocas využívají k udržení rovnováhy a ke komunikaci. Dokáží se jím ale také ochladit, protože se jim dle potřeby umí stáhnout a roztáhnout krevní cévy. Potkani díky svým velkým zubům rozkoušou, na co přijdou, proto pokud jsou chováni v kleci, je dobré dát do klece nějaký klacík či tvrdý kousek chleba na okusování. Možná byste to nečekali, ale potkani jsou velice čistotní, i proto jsou oblíbenými mazlíčky. Potkani se velice snadno rozmnožují, samička může mít  3-5 vrhů do roka a porodit najednou až 7 potkánků. Zajímavé je, že mohou zabřeznout už 24h po porodu.

Zakrslý králík

Je stále velice oblíbeným domácím mazlíčkem především u malých dětí. Králíček se rád mazlí a je velice čistotný. Pokud se králíček bojí nebo má bolesti, umí hlasitě pištět či dupat. Pokud má radost, umí specificky vrkat. Jinak se králík nijak zvlášť neprojevuje. Nejlépe vyvinutým orgánem králíčků je čich, proto se dorozumívají značkováním pachovými žlázami. Tmy se nebojí, jelikož ve tmě se orientují hmatovými vousy. Králíčci umí přijít na zavolání a pokud se spolu sblížíte a bude vám důvěřovat, bude za vámi běhat jako pejsek. Navíc se zakrslým králíčkem můžete i sportovat. Ano, existuje speciální králičí sport, zvaný Králičí hop. O tomto sportu jsme pro vás napsali krátký článek. A pokud nechcete zrovna sportovat, stačí králíčka vzít jen tak ven a nechat ho proskotačit na trávě. K tomu je ale potřeba postroj s vodítkem, aby někam neutekl. 

Dalších 5 zajímavostí hlodavců

  • neustále jim dorůstají zuby, takže to, co si obrousí, se jim znovu obnoví
  • jsou nejpočetnějším řádem z celé třídy savců, díky tomu, že se umí dobře přizpůsobit i nepříznivým podmínkám (neplatí pro králíky)
  • zelený čaj podobně jako u lidí i u myší domácích pomáhá odbourávat tuk
  • osmáci vidí pachové značky, na rozdíl od ostatních, kteří je pouze cítí
  • v Indii je krysa posvátné zvíře a je jim proto zasvěcen chrám bohyně Karni Mata, a na tomto místě jich můžete potkat až 20 tisíc

Hlodavci mají své příznivce, ale i odpůrce. Jisté je ale to, že díky jejich celkové odolnosti a rozmnožovacím schopnostem se jejich říše bude rozrůstat dál a dál.

Jaký druh hlodavce vás oslovil, a co na něm máte nejraději?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie