Co dělat, když se ztratí pes?

smutný pes se dívá doprava a má sklopené uši

Pro někoho noční můra, pro jiného každodenní rutina. Proč? Protože bohužel i v dnešní době existují majitelé psů, kteří vědí, že jim mazlíček ze zahrady utíká a neřeší to. Venku tak můžete narazit na zaběhnuté psy, ale také na potulné psy. Ty potulné potkáte ovšem jen velmi zřídka. Víte ale co dělat, pokud by se vám mazlíček z nějakého důvodu ztratil a jak tomu raději zabránit?

Jak zabránit zaběhnutí psa

Pes na zahradě – pokud máte svého pejska venku na zahradě, je určitě důležité zabezpečit oplocení a zkontrolovat případná místa, kde by pejsek mohl utéct. Jen tak si budete jisti, že váš mazlíček zůstane tam, kde má.

Pes v domácnosti – pejska máte téměř stále na očích, ale chtě nechtě s ním musíte každý den ven, abyste ho vyvenčili. Možná ho berete s sebou i na výlety či dovolené. Základem je, mít pejska vždy pod kontrolou na vodítku s postrojem nebo obojkem. Totiž i poslušný pejsek, který poslechne na slovo, se může vylekáním splašit a utéct.

Prevence ztracení psa

Nejlepší je, být o krok napřed a zajistit, aby se v případě zaběhnutí, co nejrychleji pejsek dostal zpět domů.

Povinné čipování - Čipování psů by mělo mimo jiné usnadnit vrácení zatoulaného psa zpět ke svému majiteli. Od 1. ledna roku 2020 musí ze zákona být každý pes očipovaný a jeho čip zaregistrovaný. Veterinární lékař čip zaregistruje do registru veterinární komory, do které mají přístup pouze veterinární lékaři. Vy potom můžete zaregistrovat pejska s čipem například v Národním registru majitelů zvířat, do kterého mají přístup i útulky a ostatní veřejnost. 

Tetování – Někteří pejsci jsou od chovatele tetovaní. Pokud je tetování čitelné, veterinární lékař může dohledat data, která pomohou ztraceného pejska dostat zpět ke svému majiteli.

Obojek na míru s identifikací – Pejskovi můžete nechat ušít obojek s jeho jménem a s kontaktem na vás. Ten, kdo pejska v případě zaběhnutí nalezne, zavolá na telefonní číslo a nahlásí, kde se pejsek nachází. 

Psí známka – Můžete si nechat vyrobit známku, kde budou údaje o pejskovi a kontakt na vás. Nebo si zakoupit adresář na lísteček s údaji, který dáte jednoduše na obojek psa.

Obojek s GPS – ten pomůže snadno zaměřit polohu ztraceného psa. Značně tak zvýšíte šanci na jeho rychlé nalezení.

Kdy se pejsek nejčastěji zaběhne?

Háravá fena, silvestr, nuda, otevřená vrátka... Toto jsou 4 nejhlavnější důvody, kdy se pejsek může zaběhnout. Za nás zmíníme především období svátků, kdy je potřeba mít pejska stále pod kontrolou na vodítku. Petardy se totiž ozývají mnohem častěji než během roku a pejska snadno vyděsí. Přečtěte si zajímavý článek o tom, jak zvládnout silvestr se svými mazlíčky.

Co dělat, když se mi ztratil pes?

Pokud se pes zaběhne, zůstaňte nějaký čas na místě. Pes se totiž s největší pravděpodobností vrátí na místo, odkud utekl. Můžete na místě nechat kus svého oblečení a mezitím psa v okolí hledat a volat jeho jméno. Pozor na nebezpečí – pokud se pes zaběhl v lese, hrozí riziko zastřelení myslivcem z důvodu štvaní zvěře. Kontaktujte proto raději místní myslivce. Více se o této problematice dozvíte v článku „Jak se chovat se psem v lese a jeho okolí“

Kontaktujte veterinárního lékaře – Stačí i telefonicky. Je totiž velice pravděpodobné, že pokud pejska někdo nalezl, vezme ho právě tam, aby se pomocí čtečky mohl zkontrolovat čip.

Kontaktujte obecní úřad – Zkusit můžete i kontaktovat starostu/starostku obecního úřadu v místě, kde je pejsek hlášený a v místě ztráty (pokud se místo liší).

Kontaktujte útulek – Dalším důležitým místem, které je dobré kontaktovat jsou útulky v místě bydliště, ale můžete kontaktovat i ty nejbližší ve vašem okolí. Městská policie a odchytové služby totiž nejčastěji nalezené zvíře odvezou právě do nejbližšího útulku.

Využít sociální sítě a web – Skvělým, a hlavně rychlým komunikačním prostředkem jsou sociální sítě. Nahrajete fotku svého mazlíčka, přidáte popis a je to. Navíc na webu funguje Psí detektiv, který vám s hledáním mazlíčka pomůže.

Vyrobit letáky – Udělat můžete i letáky s co nejvěrnější fotografií svého psa, popsat ho, uvést odlišné znaky (zvláštní znamení), případně nabídnout odměnu a vylepit je v místě ztráty a na nejvíce frekventovaných místech.

Jak postupovat při nálezu psa

  1. Pokud pejsek není plachý a nechá na sebe bez problému sahat, je v první řadě potřeba zkontrolovat, zda má na obojku nějaké identifikační znaky, jméno, telefonní číslo, či třeba známku s QR kódem.
  2. Vzít pejska můžete také k veterináři, ten zkontroluje jeho čip nebo případné tetování. Veterinář prohledá databázi veterinárních lékařů a pokud pejska nenajde, sdělí vám číslo čipu a můžete pejska začít hledat pomocí čísla v jiných známých registrech.
  3. Jestliže je pejsek plachý a nedá se odchytit, kontaktujte odchytovou službu nebo městskou/obecní policii.
  4. Kontaktujte útulky, pejska si od vás mohou převzít nebo ho sami odchytnout. Psa si můžete nechat dočasně ve své péči, ale je dobré to útulku sdělit a předat mu potřebné informace, aby se správný majitel našel.

Více jak 10 % psů se ročně ztratí a bohužel se jich mnoho domů už nevrátí. Nepodceňujme zatoulání psů a snažme se tomu všemožnými dostupnými prostředky zabránit.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie