Jak se chovat se psem v lese a jeho okolí?

borderka blue merle je s paničkou na výletě u lesa

Srnky, zajíci, bažanti… v běžné přírodě jsou tak dobře maskovaní, že pokud se pořádně nedíváte, neuvidíte je. Ale váš pes ano. Uvidí je, ucítí, a pokud ho nemáte pod kontrolou, může za nimi směle vyrazit. Chytit, vyplašit, zranit či dokonce usmrtit. 

Chodíte se psem pro tyto případy raději na vodítku či zastáváte názor „kde jinde, než v lese se má pes proběhnout“?

Volně žijící zvěř vnímá psa jako nepřítele a někdy už pouhá přítomnost jeho pachu znamená pro zvíře stres a velký rozruch.

Jak správně venčit psa v lese a v jeho blízkosti?

Zákon o myslivosti přímo ukládá, že v prostoru honitby (souvislá plocha honebních pozemků, což většinou znamená veškerý prostor mimo obec a město) musí být pes pod vlivem svého pána. Následně bylo zákonem stanoveno, že pod vlivem svého pána je pouze ta situace, kdy je pes na vodítku.

To znamená, že pes ve volné krajině, louce i lese má být pouze na vodítku, jelikož se nachází v honitbě.

Jde především o to, že od jara do podzimu je příroda plná mláďat, a i volně žijící živočichové mají právo na svůj klid. Naproti tomu v zimě, kdy je zvěř vysílená, může „obyčejné prohnání“ stát takové volně žijící zvířátko i život.

Máte vychovaného psa, tak do lesa chodíte „na volno“?

I sebelépe vychovaný pes může najednou ohluchnout, když těsně před ním vyběhne zvěř. Pokud si tedy nejste zcela jisti ovladatelností svého psa, nepodceňte situaci a raději venčete s vodítkem.

Pokud ale máte opravdu na 100 % ovladatelného psa, který je schopný odolat vábení lovení zvěře, můžete jej mít u sebe i bez vodítka. Další možností, kdy je možné mít svého psa bez vodítka je, že se domluvíte s majitelem lesa, louky či pole, a ten vám povolí venčení psa bez omezení. Ovšem i v tomto případě platí, že ani vy, ani váš pes nesmí porušovat zákon o myslivosti, tedy štvát zvěř.

Neriskujte život svého psa

Myslivecká stráž je totiž ze zákona oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti pronásledují zvěř. Majitel, který tedy nedbá tohoto opatření, dobrovolně riskuje život svého psa.

Ale nebojte se, myslivec nesmí usmrtit psa jenom proto, že volně pobíhá. Situací, kdy dojde opravdu k usmrcení psa, je naštěstí v naší zemi velice málo. Zasahuje se opravdu jen v závažných situacích, kdy pes prokazatelně uštve či usmrtí zvěř bez dosahu svého páníčka.

Jsou nějaké výjimky?

Ano. Pes se může přechodně vzdálit od svého pána v honitbě, pokud je psem loveckým, slepeckým, zdravotnickým, vojenským či služebním.

Jaký je závěr?

Je potřeba dokonale znát svého psího mazlíčka, předvídat a rychle reagovat na jeho změny chování v přírodě. Pokud nemá pejsek dostatečný výcvik či lovení zkrátka neodolá, je potřeba jej mít raději na vodítku pro jeho ochranu, i pro ochranu zvěře.

Já sama venčím s padnoucím postrojem a pevným vodítkem, na které se mohu kdykoli spolehnout. Pro jistotu v měsících, kdy se nejčastěji rodí mláďata s Chipem do lesa ani nechodíme a okolo lesa se držíme spíše po okolních cestách.

Jak to máte vy? Chodíte se svým parťákem rádi po lese na volno, či raději s vodítkem a jste potichu jako myšičky, abyste nějakou zvěř nevyplašili? Podělte se s námi.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie