Základy kočičí hygieny: O co se kočka postará sama a co musíte zajistit vy?

mainská kočka leží na pohovce

Často se setkáte s názorem, že kočce stačí pořídit kočičí záchod a o zbytek se postará sama. Že nevyžaduje žádnou speciální péči a že jsou kočky vlastně “bezúdržbové”. I když na tom trochu pravdy je, každá kočka potřebuje vaši péči. Jak se o ni správně starat od hlavy až k packám?

Tip: Víte, jak naučit svou kočku používat záchod?

Péče o oči koček

Některé kočky občas trápí zasychající ospalky. Zvláště u koček se světlou srstí kolem očí pak mohou zanechávat tmavé skvrny. Čas od času je tedy potřeba kočce oči omýt. Přežehleným kapesníkem a převařenou vodou jednoduše ospalky omyjte a je to.

Pokud si ale všimnete, že kočka častěji mrká, oči si tře, má oči zarudlé nebo ji výtok z očí trápí intenzivněji než obvykle, mohou to být znaky počínajícího problému. Neprodleně proto kontaktujte svého veterináře. Snaha odhadnout, o jaký problém může jít, nebo vyčkávat, jestli sám nezmizí, je plýtváním času, který může být rozhodující při záchraně zraku vaší kočky v případě, že onemocnění je vážné.

Péče o uši koček

Preventivní čištění uší u koček není potřeba. Přesto je však nutné je pravidelně kontrolovat. V ouškách koček se totiž může poměrně často objevit zánět. Ucho je pak plné mazu a hnisu. Ten je nutné nejprve odstranit a ucho šetrně vydezinfikovat, aby na zvukovod mohly působit hojivé přípravky.

Jak ošetřit ucho se zánětem?

 • Zvukovod vyčistěte vatovým tampónem, navlhčeným buď vlažným roztokem peroxidu vodíku nebo vlažným olivovým olejem.
 • Poté ucho opatrně, ale důkladně vytřete do sucha.
 • Nakonec zvukovod ošetřete hojivým přípravkem, speciálně určeným pro léčení zánětu zevního zvukovodu. Zpravidla jsou to kapky nebo ušní masti s obsahem antibiotik.

Pozor: Někdy se stane, že u kočky objevíte zvukovod vyplněný suchými krustami. To svědčí o tom, že se kočka nakazila svrabem. V tomto případě pomůže jedině veterinář.

Péče o zuby koček

Stejně jako na našich zubech, se i na těch kočičích usazují zbytky krmiva, ze kterých se tvoří zubní plak. Pokud není odstraněn, vytvoří se z něj zubní kámen, který může způsobovat záněty dásní, ztrátu zubů, ale dokonce také onemocnění srdce, trávicího traktu a v krajních případech i může vést k sepsi - otravě organismu.

Jak můžete přecházet problémům? 

 • Můžete sáhnout po speciálních přípravcích, které se přidávají do krmiva. Ty pak působí v zažívacím traktu zvířete, dostávají se do krevního řečiště, dále do slin a tím působí na dásně a zuby. Zamezují zápachu z tlamy, odstraňují zubní plak a změkčují zubní kámen.
 • Mechanickým čištěním kartáčkem a pastou.
 • Použitím speciálního gelu, který stačí rozetřít v tlamě.
 • Podáváním dentálních pamlsků pro kočky.

Jak poznáte, že něco není v pořádku?

 • nápadné zabarvení zubů
 • začervenalé okolí zubů a oteklé dásně
 • viditelná vrstva zubního kamene
 • zápach z tlamy
 • odmítání potravy
 • ztráta hmotnosti
 • nadměrné slinění
 • potřeba drbat si ústní dutinu

Tip: Jestliže u své kočky objevíte již větší nános zubního kamene, jediným řešením je návštěva veterinárního lékaře, který pomocí zubního ultrazvuku kámen odstraní. 

Péče o drápky

Zatímco venkovní kočky si drápky obrousí snadno, a tak většinou není potřeba o jejich drápky přehnaně pečovat, u domácích koček je péče o drápky znatelně náročnější. I přes dostatek škrabadel mají domácí kočky drápky často přerostlé. Ale i venkovním kočkám, které mají přístup do domu a občas vás přijdou “namasírovat”, je potřeba drápky občas zastřihnout, abyste si z mazlení neodnesli krvavé koláče. 

Pokud se kočka při chůzi či jiných aktivitách zachytává drápky o různé povrchy, po kterých chodí, škrábe vám nábytek, nebo ji slyšíte “cvakat” po podlaze, je čas na stříhání.

Pokud vaše kočka není na manipulaci s tlapkami zvyklá od kotěte, je stříhání drápků pravděpodobně trochu dramatické. Můžete to svěřit veterináři, nebo si pořídit výbavu k péči o kočičí srst a drápky a zkusit to doma:

 • Připravte si kleštičky na drápky, dezinfekci, pamlsky za odměnu a ručník.
 • Potřebuje vaše kočka při stříhání drápků zklidnit? Zabalte ji do ručníku a nechte ven koukat jen tlapku, na které budete stříhat drápky.
 • Pokud má kočka drápky světlé, stříhání budete mít jednodušší – střihnete tam, kde končí tenká linie červeného proužku krve. Jemně stiskněte polštářky, z pouzdra vyjede drápek a vy už jen kousek za červeným proužkem střihnete. Pokud má kočka drápky tmavé, nebo si na stříhání sami netroufnete, je vhodné vyhledat pomoc veterináře. Pokud špatně vypočítáte střih a kočka začne krvácet, čímkoliv jemně položeným na konec drápku zastavte krvácení, poté ranku vydezinfikujte.
 • Nezapomeňte kočku pochválit za trpělivost a odměnit ji jejím oblíbeným pamlskem.

Tip: Pokud jsou drápky vaší kočky ve špatném stavu (například se třepí nebo lámou), značí to nedostatek živin ve stravě, a tak je vhodné zpestřit její stravu kočičími doplňky stravy, které zajistí zdravější drápky, srst i kůži.

Jak se správně starat o kočičí srst?

Většina koček o svou srst sama pravidelně pečuje, pokud je netrápí bolest či nemoc nebo nejsou-li velmi staré. Neupravený vzhled je často první známkou nastupující nemoci. Olizováním udržuje kočka srst v čistotě, masíruje si pokožku, odstraňuje vypadanou srst a stimuluje růst nové.

Proč kočku kartáčovat, když se o ni stará sama?

Kočky často polykají chlupy, které jim zůstanou na jazyku. Ty se pak mohou hromadit v žaludku a vytvořit tak chomáče, které kočky dráždí ke zvracení. Kartáčování snižuje množství spolykaných chlupů a je důležité obzvlášť v období línání, nebo když kočku trápí blechy. 

Stejně jako se všemi ostatními úkony je potřeba na kartáčování kočku zvykat od kotěte. Začínejte s měkkým kartáčkem  a později můžete přejít na hřeben nebo tvrdý kartáč. Některé kočky si vyčesávání vyloženě užívají, a tak se může stát každodenní součástí vaší rutiny.

 • Zdravá krátkosrstá kočka nepotřebuje kartáčovat častěji než jednou týdně. Odstraňuje se tím odumřelá srst, předchází se zacuchání a vzniku chomáčů a na kobercích bude méně chlupů.
 • Měkké a jemné chlupy dlouhosrstých koček se snadno cuchají, a tak je potřeba jejich srst kartáčovat denně.

Tip: Důležitou součástí péče o srst je také použití vhodných antiparazitik. Přečtěte si, jak správně vybrat antiparazitika pro kočku.

Je třeba kočku koupat?

Pokud nemáte výstavní kočku, nebo jste si zrovna nepřinesli zablešeného a špinavého nalezence, koupání u koček není potřeba. Kočky navíc většinou koupání nesnášejí, a tak není potřeba se vzájemně trápit.

Když už je to nutné a otření vlhkým ručníkem nestačí, budete nejspíš potřebovat druhý pár rukou. Připravte si teplou vodu, která by neměla přesáhnout 38,5 stupně. Po navlhčení kočky použijte výhradně šampon určený pro kočky, napěňte a oplachujte, dokud z kočky neodtéká čistá voda. Důkladně ji osušte a nechte uschnout ve vyhřáté místnosti, aby neprochladla.

Jaké jsou vaše pečující rituály - podělte se s námi!

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie