Jak naučit kočku na záchod?

kotě sedí v kočičím záchodku se stelivem

Mysleli jste si, že si přinesete domů kočku, ukážete jí pelíšek, ukážete jí misku, ukážete jí záchod pro kočky a ona bude najednou vědět, co se od ní čeká? Přestože jsou kočky od přírody čistotná zvířata a mají tendence své výkaly zahrabávat, může se stát, že bude právě vaše kočička potřebovat s naučením hygienických návyků trošku pomoct.

Štěstí přeje připraveným: Základem je vhodná výbava

Než si domů kočičku přinesete, je potřeba mít pro ni připraveny všechny nezbytnosti. Základem je samozřejmě pelíšek, misky, krmivo, nějaké ty hračky a pak samozřejmě kočičí toaleta

Na výběru kočičí toalety záleží:

U kočičích toalet máte na výběr ze dvou základních druhů – otevřené a uzavřené (kryté). Je jedno, jaký typ zvolíte, ale myslete na to, že toaleta musí být tak veliká, aby se v ní kočka mohla pohodlně otočit. 

 • Otevřené kočičí záchody (vaničky) jsou snadno přístupné a umožňují kočkám snadnější přístup. Může se ale stát, že budete muset často uklízet podestýlku, kterou z ní kočka vyhrabe ven. Někdy se také může stát, že se kočka postaví na okraj toalety, netrefí se a potřebu vykoná vedle ní.
 • Kryté kočičí záchody (domky) oceníte především vy - kočky z nich nemohou vyhrabat podestýlku ven a výrazně eliminují také zápach, který se z toalet může někdy linout. Některé kočky ale mají problém s dvířky, do kterých jim není příjemné vstupovat. Ty však můžete snadno vyjmout, než si na toaletu kočka zvykne.

Záchod pro více koček

Pokud máte doma více koček, platí pravidlo, že záchodů by vždy mělo být o jeden navíc, než je počet kočičích uživatelů. Je potřeba také zvážit potřeby všech koček individuálně, tedy přizpůsobit velikosti kočičích záchodů a také druh kočkolitu. Ne každá kočka si zvykne na ten, který jí vyberete.

Tip: Kočičí toaletu umístěte na klidné místo, aby měla kočka na vykonávání potřeby klid. Ideální je koupelna nebo WC. Pokud máte velký byt či dům, zvažte pořízení dvou kočičích toalet a pozorujte, kam chodí kočka raději.

Výběr vhodného kočkolitu do kočičí toalety:

Zpočátku je nejvhodnější použít kočkolit, na který je vaše kočka zvyklá z místa, kde pobývala. Časem pak můžete přejít na jiný typ podestýlky, který bude vám oběma vyhovovat nejvíce.

Nejčastější druhy kočkolitu

 • Hrudkující stelivo je nejčastěji vyrobeno z betonitu nebo jiných jílovitých materiálů. Principem je absorpce tekutiny a vytváření hrudek, které můžete z kočkolitu pohodlně vybírat pomocí lopatky. Nevýhodou je vyšší prašnost a často vyšší riziko znečištění okolo kočičího záchodu. Kočkolit kočky vynáší na tlapkách mimo záchod a mohou ho roznést po bytě. Tomu ale můžete předejít pořízením vhodné předložky před záchod, která stelivo zachytí. 
 • Silikátové stelivo stejně jako betonitové pohlcuje veškerou vlhkost. Netvoří ale hrudky, ale pouze moč natáhne do sebe. Takto může vydržet jedna várka kočkolitu i několik týdnů. Jediné, co musíte, je vybírat výkaly. Silikátové podestýlky mají výhodu, že velmi dobře pohlcují zápach, ne každá kočka si na ně ale zvykne. 

Tip: Z počátku vsaďte na základní podestýlku bez vůně. Některé kočky jsou citlivé na výrazné pachy a parfémovaná podestýlka bude možná vonět vám, ale jí může od používání toalety odradit.

Jak naučit kočku používat kočičí záchod?

 1. Pokud si domu vezete kotě nebo kočku, která nebyla zvyklá dodržovat hygienické návyky, nechte ji se v klidu seznámit s novým prostředím. Toaletu už by tam měla mít připravenou, stejně jako pelíšek a misky. Je pravděpodobné, že toaletu prozkoumá a intuitivně bude vědět, k čemu slouží.
 2. Pokud záchod neprozkoumá sama od sebe, postavte ji do ní, aby věděla, že jde o její teritorium. Dávejte ji tam klidně několikrát denně.
 3. Když uvidíte, že se chystá vykonat svoji potřebu mimo toaletu, rychle ji tam přeneste. Že se schyluje k vykonání potřeby, vypozorujete snadno – kočka začne tlapkat na místě a mírně se přikrčovat. Jakmile začne potřebu vykonávat, hezky ji chvalte - slovně, bez doteků.
 4. Zapomeňte na tresty a raději vsaďte na pozitivní motivaci. Když budete kočku trestat ve spojitosti s toaletou, může si k ní vytvořit odpor. Jakmile tedy kočka vykoná potřebu do kočkolitu, odměňte ji a pochvalte.
 5. Pokud se napoprvé nezadaří a kočka udělá potřebu jinde, ukažte jí hromádku, tu následně naberte na lopatku a dejte do toalety i s kočkou. Kočka hromádku zahrabe a příště si bude pamatovat, kam jít. V některých případech je potřeba tento proces opakovat.

Pozor na velké květináče: Kočky přitahují hlinité a písčité povrchy, a tak by se mohlo stát, že si svůj záchod udělá z vašich květináčů. Během aklimatizace proto květináče raději zakrývejte.

Proč kočka nechce chodit na záchod?

Kočky jsou velmi čistotné, takže pokud vaše kočka čůrá a kálí mimo záchod, značí to nějaký problém. Jaká nejčastěji bývá příčina? 

 • Znečištěná toaleta: Některé kočky jsou na znečištěnou toaletu háklivé, a pokud nebude čistá, půjdou raději vykonat potřebu jinam. Podestýlku je třeba čistit zhruba dvakrát denně. 
 • Nevyhovuje jí druh kočkolitu, typ nebo umístění toalety: Zkuste vyzkoušet jiný typ podestýlky, případně odstranit boudičku z uzavřené toalety a sledujte, zda se její chování změní. Můžete také zkusit toaletu přemístit na jiné místo - třeba tam, kde vám naposledy nechala nějaké “překvapení”.
 • Zdravotní problémy: Zkuste dát svou kočku vyšetřit – možná se vám čůráním mimo toaletu snaží sdělit, že něco není v pořádku. Po návštěvě veteriny budete mít jistotu, že za to mohou jen špatné hygienické návyky. Často je na vině zánět močových cest, ale také stres.

Tip: Pokud se vám dlouhodobě nedaří naučit kočku používat její toaletu, můžete vyzkoušet některý z výrobků obsahující kočičí feromony. Ty pomáhají při problémovém chování koček, mezi které patří i kálení po bytě.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie