Velký průvodce antiparazitiky pro kočky

mainská kočka leží v trávě

Nás i naše mazlíčky mohou paraziti pěkně potrápit. A to nejen v teplých měsících roku. Pokud váš kočičí parťák alespoň občas vyběhne ven, je potřeba sáhnout po antiparazitikách. Nevíte, jaký typ ochrany zvolit? Pojďme se společně podívat na všechny přípravky proti parazitům pro kočky, ze kterých můžete vybírat.

Nejčastější druhy parazitů u koček

  • Klíšťata: Už dávno neplatí, že klíšťata číhají jen v lesích a na loukách. Stále častěji se s nimi setkáte i ve městech, proto je třeba chránit i městské kočky, které se třeba jen občas projdou po sídlišti.
  • Blechy: Nejběžnějšími parazity u koček i psů jsou jednoznačně blechy. V srsti svého mazlíčka je spolehlivě identifikujete. Typickým znakem zablešení je také bleší trus, který ulpívá na kůži u kořínků chlupů.
  • Všenky: Všenky napadají nejčastěji psy, kočky a domácí hlodavce. Jsou podobné vším a stejně jako vši kladou vajíčka (hnidy) na jednotlivé chlupy. Mezi příznaky napadení všenkami patří - drbání, svědivá a zarudlá kůže, vykusování srsti.

Tip: Nejste si jisti, jaký parazit napadl právě vašeho mazlíčka? Nezkoušejte aplikovat antiparazitní přípravky naslepo, ale zajděte k veterináři, který původce obtíží odhalí stoprocentně. 

Druhy a formy antiparazitik pro kočky

Na trhu najdete celou řadu druhů antiparazitik, které se od sebe liší formou, složením, značkou, ale také třeba tím, že slouží jako prevence nebo naopak pouze likvidují dospělce parazitů. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů a forem antiparazitik? 

Nejčastější formy antiparazitik pro kočky jsou:

Spot-on (Pipety)

V pipetě najdete kapičky, které se aplikují přímo na kůži za krkem (tak, aby si tam kočka nedosáhla a aktivní látky nelízala). Pokud vaše kočka nesnáší obojky, je to pro vás skvělá alternativa. Nevýhodou je jejich relativně krátká účinnost. Aplikovat budete v průběhu sezóny březen až říjen až 7x.

Antiparazitní obojky

Největší výhodou obojků je, že kočku chrání po celou sezónu. Na trhu najdete také čistě přírodní varianty antiparazitních obojků. Ideální je zvolit obojek s pojistkou - ta zajišťuje, že se vaše kočka bude moci z obojku vyvléknout v případě, kdyby se za něj někde zachytila. Může se tak ale stát, že se kočka občas vrátí domů bez obojku vy budete muset pořídit nový. 

Nezapomeňte, že většina obojků proti parazitům začíná působit až po 7 dnech.

Spreje proti parazitům

V nabídce antiparazitních sprejů najdete jak spreje určené k aplikaci přímo na srst zvířete, tak ty, které jsou určeny výhradně k ošetření prostředí - pozorně čtěte, ať je nezaměníte. Ty, které jsou určené k přímému nastříkání na srst zvířete, začínají působit takřka okamžitě - po koupání nebo zmoknutí zvířete je ale třeba aplikaci opakovat. Celé tělo kočky stačí přestříkat tak, aby byla všechna srst navlhčena (je pouze potřeba vyhnout se přímému postřiku na hlavu). 

Pozor: Některá zvířata mohou být na aplikaci citlivá - je třeba zabránit vdechování a olizování.

  Doba působení proti klíšťatům Usmrcení klíštěte Doba působení proti blechám Působí proti všenkám? Působí i na bodavý hmyz? Smí se po aplikaci zvíře koupat?
Foresto antiparazitní obojky 8 měsíců ano 7-8 měsíců ano ne ano
ATTACK obojek 3 měsíce ne 3 měsíce ne ne ano
Advantage Spot-On 3-4 týdny ano 4 týdny ano ano 2 týdny ne
Frontline spreje 5 týdnů ano 1-3 měsíce ano ne ne

Časté otázky:

  • Jak kočce vyndat zakouslé klíště?

Vytáhnout ho rukou či pinzetou? Vykroutit? Použít olejíček? Jako nejspolehlivější metoda se osvědčilo pevné chycení pinzetou nebo speciálním háčkem na klíštata a vytažení, žádné kroucení ani “dušení” krémem nebo olejem. Důležité je také správné zlikvidování klíštěte (nejlépe spláchnutím do WC) a řádná desinfekce jak háčku či pinzety, rukou a také rány po klíštěti.

  • Co dělat, když už vaše kočka parazity má?

Pokud jste identifikovali v kožíšku své kočky blechy nebo všenky, je potřeba nejen řádně odblešit či odvšivit pomocí šampónu či spreje samotnou kočku, ale také všechny pelíšky a místa, kde kočka tráví čas. Na vše použijte spreje k hubení parazitů v prostředí a pelíšky vyperte.

  • Kdy začít aplikovat antiparazitika?

Vaše mazlíčky začněte chránit nejlépe už začátkem března. Určitě nečekejte na první klíště nebo jiného parazita a začněte s ochranou včas, ať jste na příchod nechtěných návštěvníků připraveni.

  • Můžete podat psovi i kočce stejná antiparazitika?

Určitě nedávejte své kočce stejné přípravky jako psovi, mohou být pro ni vysoce jedovaté. Přečtěte si více o tom, která antiparazitika jsou pro kočky i pro psy.

  • Je možné kombinovat různá antiparazitika?

Nikdy nekombinujte různé druhy antiparazitik bez předchozí porady s veterinářem. Pokud máte pocit, že přípravek nefunguje, nezvyšujte dávkování. Mohli byste zvířeti způsobit zdravotní komplikace.

Jakou formu ochrany jste pro svého kočičího parťáka zvolili?

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie