5 pravidel ke správnému soužití dítěte se psem

dítě v gumácích jde kaluží a vede psa na vodítku

Čekáte miminko, máte doma psího mazlíčka a bojíte se, jak nového člena rodiny váš mazlíček přijme? Či naopak, děti již máte a chcete pořídit pejska jako nového parťáka? My vám prozradíme jednoduché triky, aby vše klaplo.

1) Miminko a pes

Svého psího parťáka máte už nějakou dobu, cvičíte ho, chodíte s ním na dlouhé procházky, berete ho s sebou na výlety, spí s vámi v posteli a najednou jste zjistili radostnou zprávu – čekáte miminko. V tu chvíli je potřeba dát si pozor na to, abyste pejska neodstrčili na druhou kolej. Pejsek totiž velmi dobře vnímá a už v prvních dnech či týdnech těhotenství cítí, že je něco jinak. Těhotná žena mu totiž díky nárůstu hormonů jinak „voní“. Proto se může (nemusí) změnit i chování pejska – začne být nervózní či je naopak více přátelský. Je důležité ujistit ho v jeho postavení tak, aby věděl, kde je jeho místo. Tím, že budete pejskovi dávat pořád stejně lásky a budete se s ním mazlit, bude mít příležitost pocítit dítě, které nosíte. Tím se posílí vaše vzájemná důvěra a pejsek nového člena rodiny přijme velmi dobře.

I po narození miminka jděte s pejskem čas od času na procházku. Třeba i s kočárkem a vezměte ho na jeho oblíbené místo, kde se budete chvilku věnovat jen jemu. Tím posílíte své vzájemné pouto. 

2) Pořizujete psa k dítěti

Je důležité vědět, že vy máte zodpovědnost za dítě a pokud pořídíte psa, jste zodpovědní i za něj. A také právě vy budete řešit výchovné a jiné problémy, které mohou nastat. Proto sledujte, jak spolu dítě s novým mazlíčkem vycházejí a učte své dítě, jak o něj pečovat. Pro dítě se pes často stane nejvěrnějším přítelem, kterému se může se vším svěřit, obejmout ho a v neposlední řadě spolu zažijí spoustu hezkých chvil. Také se naučí, jak se starat o druhou živou bytost. Pes ho na oplátku bude střežit jako oko v hlavě.

Díky psovi se také dítě učí sociálním dovednostem a má lepší obranyschopnost proti vnějším vlivům. Přečtěte si také náš článek "Pozitivní vliv zvířat na děti", kde se dozvíte mnohem více.

3) Nenechávejte dítě se psem bez dozoru

Pokud je dítě ještě malé, je možné, že chtě nechtě pejska zatahá za ocas nebo srst, či ho šťouchne omylem do oka. Určitě takovéto situace hlídejte a snažte se jim zabránit. Je možné že je váš pejsek klidné povahy, ovšem i jemu může dojít časem trpělivost.

Určitě také dítě naučte nesahat pejskovi do misky a brát mu „žrádlo“, pamlsky či hračky. Ne každý pes to bude tolerovat. Pes si své věci i jídlo může bránit a nemusí to skončit šťastně.

4) Naučte se psí řeči 

Stažený ocas, stažené uši, odvrácená tvář, naježené chlupy…. Toto jsou jasné signály, že se psovi něco nelíbí a potřebuje svůj prostor. Zajistěte, aby měl pes „své místo“, do kterého se bude moci kdykoli schovat a kde ho nikdo nebude rušit. Je to opravdu důležité, protože pokud nastane situace, která mu nebude příjemná, můžete ho tam odkázat a zamezit tak nějakému konfliktu.

5) Psí plemeno

Každé plemeno je jiné, a to i každý pes. Je třeba respektovat to, že některá psí plemena společnost dětí a lidí vyloženě vyžadují a potřebují ke své spokojenosti. Naproti tomu jsou psí jedinci, kterým není větší společnost příjemná a raději se bližšímu kontaktu s lidmi obloukem vyhnou. Přečtěte si, jaká jsou nejvhodnější plemena k dětem.

Věříme, že vám těchto pár pravidel pomůže k tomu, aby bylo vaše společné soužití spokojené a přínosné.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie