Canicross: Běhání se psem. Jak s ním začít a na co si dát pozor?

běžec běží se psem canicross

Češi jsou národ pejskařů, který své čtyřnohé kamarády miluje a bere je s sebou téměř všude. Proč se svými mazlíčky tedy nezačít i běhat? Canicross neboli závodní běhání se psem je čím dál oblíbenější aktivitou. Svého psa při ní pořádně vyvenčíte, vy se protáhnete a užijete si skvěle strávený společný čas. Jak s během začít a co je třeba dodržet?

Co je canicross?

Canicross je běh se psem, při kterém vám váš čtyřnohý kamarád pomáhá svým tahem k rychlejšímu běhu. Tento sport se k nám dostal v roce 1997 z Francie, kde se těší velké oblibě. Můžete ho provozovat rekreačně, ale i na profesionální úrovni. V České republice se pravidelně koná několik závodů v různé délce. Závodit ale můžete i na světové úrovni. První mistrovství světa v canicrossu se konalo dokonce už v roce 2002.

Proč běhat se psem?

Běhání je nejúčinnější tréninkovou formou pro srdce a celý oběhový systém. Je energeticky náročné, proto při něm můžete efektivně zhubnout a zformovat si postavu. Nemusíte v tom ale být sami. Vytáhněte svého pejska z pelíšku a vezměte ho s sebou. Jaké benefity vám to přinese?

 • Běh je jeden z nejpřirozenějších pohybů, kterému se člověk i pes může věnovat.
 • Užijete si společnou zábavu a odreagování.
 • Naučíte se oba něco nového.
 • Stmelí se vaše pouto.
 • Pejska fyzicky unavíte a vyblbnete.
 • Snížíte riziko nadváhy u vás i vašeho psa.

Čím se vybavit?

Základem jsou samozřejmě pohodlné boty. Ty vybírejte podle terénu, na kterém se chystáte běhat. Nejvhodnější budou trekové boty s pevnou podrážkou, které nekloužou. Dále budete potřebovat bederní pás pro canicross a odpružené vodítko pro psa dlouhé zhruba 2 metry. Bederní pás by měl mít vypouštěcí karabinu, která snižuje riziko zranění. Odpružení vodítka zase chrání páteř lidí i psů. Důležité je také zakoupit speciální canicrossový postroj pro vašeho pejska. Tyto postroje mají tlakové body rozvrženy tak, aby pes nebyl při běhu omezen a mohl volně dýchat.

Na co si dát pozor?

Ještě než poprvé vyběhnete se svým miláčkem, vyvarujte se těchto chyb:

 • Nezačínejte příliš brzy. Doporučený věk, kdy začít s canicrossem je zhruba 9 měsíců až 1 rok.
 • Pečlivě vybírejte terén. Tvrdé a rozpálené asfaltové ulice nejsou pro psa příliš vhodné. Vydejte se proto raději do přírody na lesní a polní cesty.
 • Neběhejte po jídle. Psi by měli obecně zůstat zhruba hodinu po krmení v klidu. Hrozí jim totiž riziko přetočení žaludku a jiné komplikace.
 • Nezapomeňte na vodu. Při běhu je důležitá hydratace, obzvlášť v létě. Vezměte proto s sebou láhev i pro vašeho mazlíčka.

Dbejte na volbu plemena a zdravotní stav

Při výběru parťáka na běhání je tím nejdůležitějším kritériem zdravotní stav psa. Naprosto nevhodná jsou pro běh štěňata a také nemocní a staří psi. 

Nedoporučuje se běhat také s:

 • Krátkolebými plemeny psů, jako jsou mopsíci, bostonští teriéři, francouzští buldočci nebo buldoci. Mají totiž nejen krátký nos, ale také mnoho deformit, které jim ztěžují dýchání.
 • Krátkonohými plemeny psů. Mezi ty se řadí například jezevčíci, corgi a baseti. Při běhu by vás tito psí kamarádi jen velmi těžko stíhali.
 • Většími plemeny psů. Vyhnout byste se měli běhání s dogami, bernardýny, mastify nebo s bernskými salašnickými psy. Tato plemena mohou svoji vahou příliš zatěžovat svůj pohybový aparát.

Jaká plemena jsou tedy na canicross nejvhodnější?

Mezi vynikající běžce, kterým příroda nadělila do vínku hlavně vytrvalost, patří australští, belgičtí a němečtí ovčáci. Začít můžete také, pokud doma máte border kolii, pudla, ohaře, pointra nebo voříška z útulku. Pro běhání se psem jsou vhodní také foxteriéři, Jack Russell nebo Person Russell teriéři.

Jak začít běhat se psem?

V první řadě je třeba, aby si váš pejsek navykl na postroj. Začněte nejprve s klidnými procházkami. Vysvětlete svému psovi, že jakmile má na sobě postroj, nemůže si hrát s ostatními psy, čichat okolo a musí se plně řídit vašimi pokyny. Jakmile si zvykne, přivažte na konec vodítka klacek. Pes si tak bude postupně zvykat na zátěž.

Po nějaké době trénování můžete vyběhnout. Nejprve vyzkoušejte pár metrů a trať postupně prodlužujte. Váš čtyřnohý kamarád si musí zvyknout na to, že poběží před vámi. Nezapomeňte jej za každý zdařilý pokus pochválit. Dbejte na to, abyste ho chválili v ten správný moment. Ne při cuknutí nebo napnutí vodítka.

Pokud nefandíte běhu nebo není váš pes na tuto aktivitu stavěný, vyzkoušejte dálkové pochody se psem neboli dogtrekking.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie