Od výletu krok po kroku až k dogtrekkingu

pohled ze zadu, dívka se dívá na hory a drží levou rukou svého psa kolem boku

Dogtrekking… sport, kde je v hlavní roli čerstvý vzduch a krásná příroda. Sport, ve kterém udáváte tempo sami. Dogtrekking není nijak rizikový, pokud se provozuje s rozumem. Naopak na většinu psů i páníčků působí až blahodárně. Nazujte pevné boty, naplňte batoh a pojďte s námi!

Chodíte s pejskem kratší vzdálenosti a v pozvolném tempu. Postupně trasy prodlužujete, začínáte jezdit na výlety, začne vás to bavit, a tak chodíte čím dál delší trasy….  Co takhle si u toho zasoutěžit, potkat se s ostatními nadšenci, poznat nové lidi, psí kamarády, a ještě třeba získat odměnu? Například medaili na památku či jiné hodnotné dary. Nejspíše i s touto myšlenkou vznikly první dogtrekkingové závody.

Co je dogtrekking?

Dálkový pochod se psem. V den konání akce dostane závodník mapku, pokyny, a u dlouhých, náročných tras mají pořadatelé i požadavek na povinnou výbavu jak pro závodníka, tak pro psa (je nutné zjistit si předem). Bývá to např. stan, spacák, karimatka, čelovka a další. Po cestě jsou potom rozmístěny kontrolní stanoviště, kde je potřeba splnit určitý úkol nebo tam čeká přímo osoba, která vás zkontroluje a potvrdí, že jdete správně. Po celou dobu je povinné mít pejska neustále připnutého k sobě pomocí vodítka (doporučujeme vybírat vodítka s amortizérem). K pohodovému „kroku“ vám může posloužit i například tento opasek. 

Jaké jsou přednosti dogtrekkingu?

  • Pohyb na čerstvém vzduchu je velice zdraví prospěšný.
  • Máte akčního psa a sami se pohybu nevyhýbáte? Dogtreking pro vás bude vhodným sportem.
  • Tento sport můžete provozovat s více pejsky současně, takže pokud máte doma smečku, můžete jí směle zapřáhnout.
  • Zlepšíte si orientační smysl a poznáte spoustu krásných míst.
  • Můžete s sebou vzít i své přátele či svou rodinu a užívat si tento sport společně.
  • Sami si můžete vybrat délku trasy, náročnost terénu i tempo, i kdy udělat pauzu (je ovšem třeba dbát na maximální časový limit pro splnění závodu).
  • Dogtrekking je otevřen libovolným plemenům psů i křížencům. Jen musí pes absolvovat trať "po svých".

Proč naopak dogtrekking nezkoušet?

  • Pokud chodíte jen na výlety, když je hezké počasí a nechcete se „tahat“ s batohem na zádech.
  • Nemáte potřebnou odolnost a schopnost zvládnout i nepohodlí.
  • Jestliže máte vy či váš parťák problémy s klouby, pohybové či jiné zdravotní problémy.
  • Pokud máte hodně špatný orientační smysl, je velmi pravděpodobné, že někde, jak se říká „zakufrujete“.
  • Máte psa, který se nesnese s ostatními psy či dokonce s lidmi.

Jak je takový závod dlouhý?

Dogtrekkingové závody jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Závody jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapové akci je délka trasy minimálně 35 km.
Délky tras jsou různé a různě se jmenují. Nejkratší trasy okolo 10 km jsou určené především pro děti, jak psí, tak člověčí a pro začátečníky. Dospěláci si pak mohou vybrat od cca 20 km do 80 km a více.

Závodníci jsou rozděleni do čtyř kategorií, dle věku a pohlaví, na DTW1 (ženy do 35 let), DTW2 (ženy nad 35 let), DTM1 (muži do 40 let) a DTM2 (muži nad 40 let), psí parťáci mohou startovat nejdříve od jednoho roku věku, a až poté, kdy mají ukončený vývoj kostry.

Dogtrekking pro začátečníky: Jak se připravit?

  • Je potřeba pečlivě zvážit svou kondici i kondici svého parťáka (a dle toho vybírat náročnost trasy).
  • Dogtrekking výbava - budete potřebovat vodu, misku, pamlsky, pytlíky na exkrementy, a pokud jdete na dlouhé trasy, také jídlo pro svůj tým. Klíčový je také správný dogtrekking postroj. Níže se dočtete, jak ho vybrat.
   • Oblečení - to by mělo být především pohodlné a nejlépe funkční. Je potřeba být připravení na jakékoli počasí – raději si přibalte nepromokavé věci, případně pláštěnku, a nezapomeňte ani na oblečení pro svého psa. A důležité je také nezapomenout na správný batoh.
   • Obuv – to je asi nejdůležitější výbava pro psovoda. Pohodlné boty s pevnou podrážkou, které navíc nekloužou. Budou s vámi na každém kroku a je opravdu důležité, abyste se na ně mohli kdykoli v jakémkoli terénu spolehnout.

  Na některých akcích je předepsaná popvinná dogtrekking výbava. Tu musíte dodržet a mít ji s sebou (je možné, že ji bude pořadatel kontrolovat). Co si přibalíte k ní je čistě na vás, my doporučujeme mimo jiné čelovku, kvalitní mikinu pláštěnku a nabitý telefon, případně s powerbankou pro dobíjení.

  Obzvláště důležité je, aby měl pejsek chuť jít kupředu a neustále se někde nazačmuchával. Pokud pejsek navíc zvolí rychlou chůzi a umí i táhnout, dokáže i vás pěkně potáhnout dopředu. To oceníte obzvláště při dlouhých trasách a kopcích.

  Další důležitou věcí je mít „zmáknutou“ poslušnost a socializaci pejska, abyste si tento sport společně opravdu užili.

  Jak vybrat vhodný postroj na dogtrekking?

  Je důležité, aby pejskovi postroj dobře padnul, aby ho nikde neškrtil a cítil se v něm dobře. Nejvíce vhodné jsou postroje typu long a short. Ty jsou určené právě pro sporty, kdy je pes v aktivním zápřahu, jelikož ideálně rozkládají tažnou sílu. Postroj nejlépe vyberete tak, že pejskovi změříte obvod kolem hrudníku a kolem krku. Následně díky těmto údajům vyberete ten správný postroj. Nezapomeňte, přidat cca 2cm k naměřeným hodnotám, aby pejska nijak postroj neškrtil.

  Nejznámější dogtrekking závody

  Na oficiálních stránkách dogtrekkingu naleznete soupis oficiálních akcí, kterých se můžete zúčastnit včetně všech pravidel. Za nás zmíníme například Krakonošův dogtrekking a Krušnohorský dogtrekking - to jsou akce, které jsou velice oblíbené a sami se jich rádi pravidelně účastníme. 

  Určitě také stojí za povšimnutí soutěžní řád dogtrekkingu, ve kterém se dozvíte další potřebné informace k zvládnutí tohoto sportu.

  Určitě doporučujeme začínat postupně s kratšími vzdálenostmi a v nenáročném terénu. Až budete vědět, že zvládnete víc, můžete naplánovat delší trasu a přidat na tempu. Časem sami uvidíte, jaká vzdálenost je pro vás a vašeho parťáka ta pravá.

  Jaké jsou vaše zkušenosti a na které akci se potkáme? Napište nám.

  Nechcete přijít o žádné novinky?

  Kategorie