Cukrovka u psa

yorkšír má přední packy na zábradlí mostku

Má váš pejsek větší žízeň než obvykle, chodí častěji čůrat, je apatický, unavený či zvrací? Určitě zpozorněte, toto jsou typické symptomy psího diabetu. Ano, bohužel nejen lidé, ale i psi mohou mít „Diabetes Mellitus“.
Cukrovka, jak se lidově diabetu říká, je onemocnění slinivky břišní a způsobuje to, že pes nedokáže vyplavovat inzulin, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Koho tato nemoc postihuje?

  • k tomuto onemocnění jsou náchylnější psi, kteří trpí nadváhou
  • důležitou roli hraje genetika, věk zvířete (nejčastěji se vyskytuje cukrovka u starších psů)
  • nejvíce ohroženou skupinou jsou údajně feny
  • jsou určitá plemena, která mají větší předpoklad k diabetu jako například jorkšíři, knírači či samojedi

Vždy je ale nejprve potřeba diabetes u psa potvrdit speciálními testy.

Veterinární lékař po provedeném vyšetření zjistil psovi diabetes?

Není třeba se ničeho obávat, jen je potřeba některé zvyky změnit a přizpůsobit se skutečnosti, že žijete s pejskem, který má cukrovku. Veterinární lékař vám vysvětlí, jak o takového pejska pečovat a jak ho správně krmit, jelikož dodržování krmného režimu je velice důležité. Psí cukrovka se dále cíleně léčí inzulínem nebo tabletami.

Jak krmit psího diabetika?

Výběr stravy úzce souvisí s věkem, pohlavím, hmotností a stupněm aktivity pejska. Určitě si ale nechte poradit od veterináře. Ten vám také poradí, jaké surovině se vyhnout a která je naopak pro zdraví pejska s cukrovkou prospěšná.
Například strava psího diabetika by měla být především bohatá na bílkoviny (nejlépe kuřecí maso, králičí, krůtí, rybí, jehněčí) a syrovou zeleninu (kořenovou a listovou). Opatrní buďte na ovoce, které obsahuje velké množství fruktózy.

Krmte pravidelně
Pravidelnost je důležitá nejen při venčení, ale i při krmení. Dodržujte také pauzy mezi jídly, které jsou velmi důležité proto, aby hladina cukru v krvi zůstala stabilní. Chcete odměnit pejska pamlskem? Můžete, ale opatrně, protože každý pamlsek může zvýšit hodnotu krevního cukru. U pamlsků proto dávejte velký pozor na složení a vyhněte se kalorickým a sladkým pamlskům. Vhodná jsou například kuřecí masíčka, která obsahují pouze dietní kuřecí maso.

Pohyb
Velice důležitý je také pravidelný pohyb. Taková každodenní procházka působí pozitivně na hladinu krevního cukru a pomůže vašemu pejskovi udržet ideální hmotnost.

TIP pro Vás - vyzkoušejte zdravé sušenky pro pejsky s cukrovkou

Pokud chcete mít opravdu jistotu co pejskovi dáváte, a navíc rádi pečete, můžete pejskovi vyrobit sušenky vlastní.

Na přípravu domácích dia játrových sušenek budete potřebovat:

  • 600 g hovězích či kuřecích jater
  • 2 vejce velikosti M
  • 60g celozrnné mouky

Postup:

Játra rozmixujte na hladkou kaši a přidejte vejce a mouku. Vše smíchejte dohromady, směs nalijte na plech vyložený pečicím papírem a rovnoměrně rozetřete. Pečte přibližně 25 min na 180 °C. Po upečení nakrájejte na malé kousky.

Víte, že?

Dýně obsahuje nenasycené tuky, má málo cholesterolu, je zdrojem vitaminu E a hořčíku, čímž je vhodná pro pejsky trpící nadváhou? Zkuste pejskovi občas zpestřit stravu trochou dýňového pyré.

Sdílet na:

Nechcete přijít o žádné novinky?

Kategorie