Jak poznáte, že psa svědí tlapky?
Některé známky svědění tlapek u psa jsou:
- Škrábání nebo olizování tlapky.
- Zčervenání nebo zarudnutí kůže na tlapce.
- Otírání tlapky o podlahu nebo koberce.
- Ztráta chlupů na tlapce.
- Změna chůze, neschopnost stát na tlapkách.
Příčiny svědění tlapek u psa
Psi mohou trpět svěděním tlapek z mnoha důvodů, jako jsou alergie, plísně, paraziti, suchá a popraskaná kůže nebo některé nákazy. Nejčastější příčiny svědění tlapek jsou:
- Alergie na potraviny, rostliny, chemikálie.
- Parazité jako blechy, klíšťata, roztoči.
- Kožní infekce, jako je plísňová nebo bakteriální infekce.
- Suchá a popraskaná kůže.
- Nadměrné línání a otírání tlapky.
- Autoimunitní onemocnění.
Je důležité navštívit veterináře, aby se stanovila přesná příčina svědění a zahájila správná léčba.
Jak ulevit psovi od svědění tlapek a svědění předcházet?
- Kontrola parazitů: Zkontrolujte, zda vašeho parťáka netrápí svědění způsobené blechami či klíšťaty. Pokud je objevíte, zahajte antiparazitický útok a přečtěte si našeho průvodce psími antiparazitiky.
- Pečlivá hygiena: Udržujte tlapky svého psa čisté a suché. Pokud najdete drobné ranky nebo máte podezření, že vašeho psa trápí suchá kůže, tlapky ošetřete antiseptickým sprejem a následně namažte (třeba vazelínou).
- Dostatečná hydratace: Zajistěte, aby váš pes pil dostatek vody a pokožka tak byla dostatečně hydratovaná. Pokud nepatří mezi žíznivé typy, zkuste ho motivovat třeba vývarem.
- Změna stravy: Pokud máte podezření, že svědění způsobila změna krmiva, vraťte se k původnímu nebo zvažte přechod na hypoalergenní krmivo pro psy.
- Léčba: Pokud svědění trvá delší dobu nebo se zhoršuje, poraďte se svým veterinářem o možnostech léčby a především zjištění hlavní příčiny svědění.